Stropy, posadzki
 

Webertec – nowe żywice posadzkowe w asortymencie WEBER

Posadzki i powłoki żywiczne są chętnie wykorzystywane zarówno w obiektach przemysłowych i komercyjnych, jak też w domach prywatnych. Nic dziwnego: szeroka dostępność wariantów i kolorów sprawia, że inwestorzy oraz wykonawcy coraz chętniej wybierają tę technologię wykańczania podłóg. W ofercie marki WEBER znajdziemy szeroki wachlarz żywic webertec o różnych zastosowaniach, w tym nowych żywic epoksydowych, dyspersyjnych i poliuretanowych. Wyróżniają się one dużą odpornością chemiczną, łatwością w utrzymaniu w czystości, a przede wszystkim wyjątkową trwałością dzięki najwyższej klasie ścieralności.

Fot. Weber
Fot. Weber

Dobór odpowiedniej żywicy zależy od warunków, w jakich będzie eksploatowana wykonana z niej powłoka. We wnętrzach mogą być stosowane zarówno sztywne powłoki epoksydowe, jak i elastyczne powłoki poliuretanowe. Wybierając konkretne rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na częstotliwość i natężenie ruchu na posadzce, obciążenia mechaniczne i chemiczne, którym będzie ona poddawana, a także pożądaną szorstkość podłoża zapobiegającą poślizgnięciom, np. w obiektach produkcji mokrej.

Wszystko zaczyna się od podłoża

Wspólnym elementem, niezależnym od stosowanego systemu żywicznego, jest odpowiednia jakość podłoża. Powinno ono mieć min. 25 MPa wytrzymałości na ściskanie oraz min. 1,5 MPa wytrzymałości na odrywanie w teście pull-off. Jeśli jest zbyt słabe, można je wzmocnić żywicą epksydową webertec EP 100 prim. Podłoże musi być równe, ponieważ każda jego niedoskonałość będzie widoczna na cienkiej posadzce żywicznej. Dodatkowo powinna być w nim wykonana szczelna hydroizolacja, będąca zarazem paroizolacją.
--
REKLAMA:
--
Najczęściej spotykanym podłożem pod posadzki żywiczne jest beton w odpowiednej klasie – jego powierzchnia musi zostać mechanicznie oczyszczona przez śrutowanie lub frezowanie i śrutowanie. Pomimo optycznej równości i gładkości podłoża betonowego, w rzeczywistości jest ono dosyć szorstkie i wymaga dodatkowego wygładzenia wszystkich niewielkich zagłębień, których głębokość może wynosić nawet 2 mm. W tym celu można wykorzystać szpachlówkę epoksydową przygotowaną z żywicy webertec EP 150 base z dodatkiem suchego piasku kwarcowego o uziarnieniu dobranym do głębokości zagłębień. Przygotowaną szpachlówkę wylewa się na podłoże i ściąga po podłożu krawędzią pacy z twardego tworzywa lub pacy stalowej.

Na odpowiednio wykonanym i przygotowanym podłożu można już wykonać powłokę żywiczną. Warunki wykonywania prac zawsze podane są w kartach technicznych wyrobów i należy ich bezwzględnie przestrzegać. Posadzka żywiczna najczęściej jest zestawem kilku wyrobów, z których konstruuje się rozwiązanie. Grubość systemów wynosi praktycznie od zera, gdy stosujemy tylko impregnaty epoksydowe, do zazwyczaj 3-4 mm w układach stosowanych w obiektach o intensywnej eksploatacji.

Fot. Weber
Fot. Weber

Żywice nie do zdarcia o szerokim zastosowaniu

Szeroki wachlarz nowych żywic webertec o różnych właściwościach i zastosowaniach stwarza nieograniczone wręcz możliwości ich wykorzystania w obiektach przemysłowych, magazynach, sklepach, budynkach użyteczności publicznej, pomieszczeniach technicznych, na parkingach czy powierzchniach wystawienniczych – zarówno tych poddawanych obciążeniom ruchem pieszym, jak i średnim ruchem transportowym. Co istotne, można aplikować je na wielu różnych podłożach, w tym m.in. betonowych i anhydrytowych, jastrychach cementowych, płytkach ceramicznych czy istniejących powłokach epoksydowych. Wystarczy wybrać tylko odpowiedni produkt.

W bogatej ofercie żywic epoksydowych marki WEBER dostępne są zarówno żywice gruntujące, w tym transparentna żywica webertec EP 10 prim i wypełniona żywica webertec EP 150 base, jak też żywice barwne: webertec EP 200 color (do wykonywania powłok zamykających) oraz webertec EP 250 level (do wykonywania posadzek rozlewnych). Asortyment żywic epoksydowych uzupełniają żywica zamykająca webertec EP 300 uni, żywica do napraw webertec EP 500 fix oraz trójkomponentowa zaprawa epoksydowa z wypełniaczami mineralnymi webertec EP 550 rep do szpachlowania i uzupełniania ubytków, wykorzystywana m.in. do szpachlowania i wypełniania ubytków w podłożu. Nowym produktem w ofercie WEBER jest także barwna żywica dyspresyjna webertec EP 400 AQ Color, która pozwala m.in. na wykonywanie kolorowych elementów graficznych na podłożach mineralnych, na przykład przy wyznaczaniu przejść dla pieszych czy miejsc parkingowych. W kategorii żywic poliuretanowych znajdziemy natomiast nową żywicę webrtec PU 600 base, membranę elastyczną webertec PU 610 elastic, a także żywice barwne webertec PU 620 color oraz webertec PU 650 level.

Przeczytaj także