Klimas Wkręt-met po raz kolejny wśród 100 najcenniejszych firm rodzinnych według Forbesa

Redakcja Forbesa właśnie ogłosiła ranking najcenniejszych firm rodzinnych. Klimas Wkręt-met, wiodący polski producent najwyższej jakości technik zamocowań, został laureatem rankingu w województwie śląskim, znajdując się w gronie firm rodzinnych z przychodami powyżej 100 mln zł.

Fot. Klimas Wkręt-met
Fot. Klimas Wkręt-met

Firma Klimas Wkręt-met od początku swojej działalności w 1990 roku funkcjonuje jako firma rodzinna. Od tego czasu utworzone przez małżeństwo Joannę i Wojciecha Klimasów przedsiębiorstwo produkuje elementy złączne z tworzyw sztucznych. Ambicje właścicieli i potrzeby ówczesnego rynku sprawiły, że profil firmy zlokalizowanej w Kuźnicy Kiedrzyńskiej (woj. śląskie) bardzo szybko się poszerzył. Twórcy marki Wkręt-met zaangażowali się w projektowanie i wytwarzanie zamocowań przeznaczonych dla całej branży budowlanej. Rodzinny charakter firmy dla właścicieli nie oznacza tylko potencjału wizerunkowego. Siłą Klimas Wkręt-met są ludzie, w dużej części związani z przedsiębiorstwem od początku jego istnienia. Natomiast kolejne pokolenie rozwija i poszerza sukces firmy na nowych rynkach. Dzięki temu wartość marki Klimas Wkręt-met sukcesywnie wzrasta od ponad 32 lat.

Fot. Klimas Wkret-met
Fot. Klimas Wkret-met
Fot. Klimas Wkret-met
Fot. Klimas Wkret-met

Firma otrzymała wyróżnienie Najcenniejszych firm rodzinnych w regionie Śląska, należy jednak pamiętać, że producent działa globalnie, promując polską markę na rynkach zagranicznych i wpływając na rozwój polskiej gospodarki.

- Dziękujemy za to wyróżnienie – mówi Maciej Strychalski, dyrektor marketingu w Klimas Wkręt-met. - Firmy rodzinne, do których należy nasze przedsiębiorstwo, stanowią poważną siłę gospodarczą. Chociaż w ciągu ostatnich dwóch lat przedsiębiorstwa rodzinne stanęły przed poważnymi wyzwaniami, wykazały się odpornością, tworząc miejsca pracy i możliwości, które dają ich społecznościom nadzieję na lepszą przyszłość. To właśnie te najtrudniejsze sytuacje stały się okazją dla takich firm, jak nasza, do zaprezentowania swojej zwinności, głęboko zakorzenionego zaangażowania w innowacje i trwałego poczucia odpowiedzialności społecznej. Właśnie firmy rodzinne, jak Walmart, Berkshire Hathaway i Ford w Stanach Zjednoczonych, czy Schwarz Group i BMW w Niemczech, stają się odzwierciedleniem największych gospodarek świata.

Fot. Klimas Wkret-met
Fot. Klimas Wkret-met
Fot. Klimas Wkret-met
Fot. Klimas Wkret-met

Różnorodność źródłem sukcesu

Sukces firm rodzinnych często zależy od niezwykłych wysiłków i wizji pierwszego pokolenia, a następne pokolenie opiera się na tym dziedzictwie, stosując własne podejście. Jak podaje EY, przeciętny członek zarządu firmy rodzinnej ma 61 lat, ale następne pokolenie jest już aktywne w działalności przedsiębiorstwa. Jedna na pięć firm w Indeksie światowym ma członka następnego pokolenia (w wieku 40 lat lub młodszego) w zarządzie lub w zespole zarządzającym. Stanowi to dla zarządów dużą szansę na dywersyfikację i poszerzenie puli talentów. Następne pokolenie może wnieść profesjonalną wiedzę, cenną technologię i możliwości cyfrowe oraz wgląd w obecne pokolenie konsumentów i pracowników. Postawy pokoleniowe różnią się na przykład w kwestii zrównoważonego rozwoju. Pokolenie Z i Millenialsi częściej niż starsze pokolenia preferują zrównoważony styl życia i dzielą się informacjami o zrównoważonych produktach z rówieśnikami.

Fot. Klimas Wkret-met
Fot. Klimas Wkret-met
Różnorodność wiekowa w przypadku Klimas Wkręt-met jest wyraźnie widoczna. Ponadto ważną rolę zarządczą odgrywają kobiety, które stanowią przewagę w składzie zarządu. Gotowość do docenienia większej różnorodności i umiejętności zarówno następnego pokolenia liderów, jak i liderek, jest dla nas kluczem do rozwiązania wyzwań takich, jak innowacje czy przyszli konsumenci. Myślę, że to bardzo istotne czynniki, które pozwalają nam na elastyczność praktycznie na każdym rynku, co z kolei przekłada się na ogólne wyniki przedsiębiorstwa – dodaje szef marketingu Klimas Wkręt-met.

Firmy rodzinne na świecie

Według źródeł, które podaje EY, Europa jest najbardziej przyjaznym środowiskiem dla firm rodzinnych. Ponad połowa przedsiębiorstw rodzinnych ma tu swoja siedzibę. Stany Zjednoczone, jako największa gospodarka świata, mogą pochwalić się największą liczbą firm rodzinnych (119) w indeksie (24%). Łącznie te 119 firm stanowi 81% (2,5 bln USD) łącznych przychodów w obu Amerykach i zatrudnia 6,4 mln osób. Siedem z 10 największych firm rodzinnych na świecie pochodzi z USA. Kanada i Meksyk mają po czternaście spółek rodzinnych. Dwie największe firmy rodzinne w Indiach, są na liście dwudziestu największych firm rodzinnych. Chiny kontynentalne, Hongkong i Tajwan to 32 firmy rodzinne. Japonia wymienia 9, a Korea Południowa wśród 20 największych firm wylicza 14 firm rodzinnych. Łącznie te 55 firm wnosi 87% (835 mld USD) łącznych przychodów w regionie Azji i Pacyfiku, w którym znajdują się 74 firmy rodzinne.
--
REKLAMA:
--
Według raportu „Firma rodzinna to marka”, opracowanego przez Instytut Biznesu Rodzinnego, ponad 90% przedsiębiorstw w Polsce to firmy rodzinne (ponad 50% udziałów). Jednak tylko 36% z nich deklaruje taki charakter przedsiębiorstwa. Sytuacja ta wynika z braku świadomości na temat rodzinności firm. Ranking Najcenniejszych Firm Rodzinnych został opracowany przez Dun&Bradstreet we współpracy z redakcją „Forbesa”. Ma na celu m.in. zwiększenie świadomości oraz podkreślenie znaczenia firm rodzinnych w polskiej gospodarce. Jest to zestawienie przedsiębiorstw wiarygodnych, rzetelnych i transparentnych, cieszących się nieposzlakowaną opinią.

Uroczysta gala odbyła się 11 października 2022 w Tychach. Firmę Klimas Wkręt-met reprezentował Maciej Strychalski, dyrektor marketingu.

Przeczytaj także