Oświetlenie
 

Jakie lustro do łazienki wybrać? - 6 porad

O czym należy pamiętać przy wyborze lustra do łazienki? Jak dobrać rozmiar lustra w łazience? Przeczytaj 6 porad na temat wyboru lustra łazienkowego!

jakie lustro do łazienki

Lustro to jeden z głównych elementów łazienki, który odgrywa kilka ról. Poza spełnianiem swojej podstawowej funkcji, lustro może także stanowić ozdobę pomieszczenia, a nawet być praktyczną szafką na podręczne przedmioty i kosmetyki. Wybór idealnego lustra łazienkowego nie należy do najprostszych. Pod uwagę należy wziąć kilka ważnych zasad, których przestrzeganie ułatwi dobranie odpowiedniego modelu. Jak więc dobrać lustro łazienkowe i o czym pamiętać przy wyborze lustra do łazienki?
--
REKLAMA:
--

Lustro łazienkowe - jakie powinno być idealne lustro do łazienki?

Lustro jest prawdziwym przyjacielem każdego z nas. To ono „informuje” o tym, jak wyglądamy z rana, w ciągu dnia, czy po wieczornej kąpieli. Lustro to także nieodłączny element podczas nakładania make-upu, czy w czasie rutynowej pielęgnacji twarzy i ciała. Jednak poza pokazywaniem nam samym naszej sylwetki, lustro łazienkowe powinno pełnić także funkcję dekoracyjną i praktyczną.

Dobrze dobrane lustro powinno przede wszystkim pasować do stylu pomieszczenia i pełnić swoją funkcję. Przykładowo, w łazience dla gości nie ma potrzeby montowania dużego lustra, ale w codziennej łazience, gdzie spędza się dużo czasu zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, warto zamontować model o większej powierzchni, który dokładnie ukaże całą sylwetkę. Ponadto odpowiednie zwierciadło może dekorować przestrzeń łazienki i optycznie ją powiększać, a także pełnić zadanie szafki ściennej.

Jak wybrać lustro do łazienki?

Na rynku dostępne są różne lustra do łazienki, które występują w wielu formach i wymiarach. Wyróżniamy zarówno tradycyjne, prostokątne modele w ramach o różnych odcieniach, jak i designerskie lustra o nieregularnym kształcie i ciekawym projekcie. O czym pamiętać przymierzając się do wyboru lustra do łazienki?

#1 Określ kształt lustra i jego wielkość

Pierwszym ważnym krokiem jest zdecydowanie, jakie lustro będzie najlepiej pasować do wnętrza, aby z żadnej strony go nie pomniejszało. Okrągłe lustro to idealne rozwiązanie do minimalistycznych pomieszczeń, gdzie zwykle wzrok przykuwają ciekawe meble lub wzory na kafelkach. Z kolei lustro o prostokątnym kształcie to świetny wybór do większych i wyższych łazienek z bogatymi zdobieniami. Wówczas pomieszczenie nie skraca się optycznie, a zwierciadło komponuje się z całym wystrojem łazienki. Ponadto w sklepach można znaleźć lustra o nietypowych i nieregularnych kształtach, które automatycznie staną się ozdobą pomieszczenia.
Określając odpowiedni rozmiar lustra, należy wziąć pod uwagę wielkość całej łazienki. Nie pasuje bowiem kupować małego lustra w momencie, gdy pomieszczenie jest duże, a rozstaw mebli i ceramiki sanitarnej jest szeroki. Odpowiednia wielkość lustra uzależniona jest więc od rozmiaru pomieszczenia i indywidualnych potrzeb mieszkańców. Przyjmuje się, że optymalne wymiary lustra to od 40 do 80 cm szerokości i od 90 do 120 cm długości.

ustra do łazienki

Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.onelovedesign.pl/.

#2 Wybierz design lustra

Jak wcześniej wspomniano, lustro może być także doskonałą ozdobą łazienki. Wszystko zależy od wyboru obramowania lub specyficznego kształtu zwierciadła. W stylu glamour sprawdzą się modele bez ramek lub z białymi elementami, natomiast do stylu loftowego doskonale będą pasować lustra z czarnymi ramami. W łazience w stylu skandynawskim świetnie wyglądać będą modele z miedzianymi oprawami, łazienkę w stylu boho zaś dopełni model z podświetleniem i złotą ramą. Na wiele doskonale zaaranżowanych łazienek można natrafić, przeglądając wnętrzarskie inspiracje.

designerskie lustra

#3 Określ, gdzie i na jakiej wysokości zamontować lustro

Ogólne zasady mówią, że dolna krawędź lustra powinna znajdować się powyżej umywalki - nad linią baterii. Często można spotkać się z tym, że duże lustro umieszczone jest na całej długości ściany, jednak takie rozwiązanie jest nieco uciążliwe przy sprzątaniu. Według ekspertów, górna krawędź lustra wiszącego powinna znajdować się 2 metry od podłogi, a zwierciadło powinno być zawieszone w osi symetrii umywalki. Ponadto warto zadbać o to, aby głowa osoby stojącej przed lustrem znajdowała się mniej więcej w połowie tafli zwierciadła.

Planując łazienkę dla całej rodziny - a więc także i dla dzieci - pojawia się pytanie, jakie lustro wybrać, aby dzieci również wygodnie z niego korzystały. Z pomocą przychodzą mniejsze lustra w standardowym kształcie lub ciekawe zwierciadła w formie zwierząt, które ułatwiają dzieciom mycie zębów i inne czynności codziennej toalety. Takie lusterka wiesza się wówczas na optymalnej dla dziecka wysokości przy umywalce.

lustro w kształcie królika

#4 Lustro z podświetleniem czy bez?

Wybór lustra z podświetleniem lub bez niego zależy w głównej mierze od potrzeb użytkowników i przeznaczenia łazienki. W przypadku projektowania dodatkowej łazienki, która będzie służyć szybkiej toalecie, można postawić na standardowe zwierciadła. Z kolei w przypadku urządzania głównej łazienki, z której będzie korzystać cała rodzina, warto zdecydować się na podświetlenie lustra.

Podświetlenie LED pełni dwie ważne funkcje - praktyczną i dekoracyjną. Zamontowane światełka umożliwiają dokładne rozświetlenie twarzy, co jest niezwykle przydatne, chociażby przy nakładaniu makijażu. Ponadto takie oświetlenie stwarza przyjemny klimat podczas wieczornej kąpieli i doskonale komponuje się z każdym stylem - od klasycznego, przez bogaty glamour, po stonowany boho i loft.

lustro podświetlane

#5 Pomyśl o dodatkowych funkcjach

W łazienkowych wnętrzach zwykle brakuje miejsca do przechowywania. Warto wówczas zadbać o dodatkową przestrzeń, którą może stanowić lustro 2w1 - połączenie zwierciadła z szafką łazienkową. Takie rozwiązanie pozwala zamontować w miejscu lustra zarówno taflę zwierciadła, jak i mniejszą lub większą szafkę, w której można umieścić przedmioty i kosmetyki codziennego użytku.

#6 Zadbaj o odpowiedni montaż

W zależności od modelu lustra, zaleca się różne sposoby montażu zwierciadła. Lustra lekkie i cienkie można przykleić bezpośrednio na płytki lub na przestrzeń pomiędzy nimi. Z kolei w przypadku zdobionych i ciężkich modeli w grubszych ramach, warto zastosować wkręty i kołki rozporowe. Takie rozwiązanie zapewni stabilność tafli, a co za tym idzie - zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców.

Podsumowanie

Na rynku można znaleźć całe mnóstwo luster, różniących się kształtem, rozmiarem i designem. Wybierając zwierciadło, należy określić, jaki model będzie dobrze wyglądał w łazience i nie będzie jej optycznie pomniejszał, a także będzie odpowiadał na potrzeby domowników. Jeśli planujemy zakupić lustro okrągłe, warto wybrać modele szersze od umywalki, natomiast lustra prostokątne mogą być równej szerokości jak umywalka. Ponadto przy wyborze warto pomyśleć o dodatkowych praktycznych funkcjach lustra, chociażby takich jak oświetlenie LED.

Przeczytaj także