Woda z własnego ujęcia
 

Własna studnia czy sieć wodociągowa - skąd czerpać wodę?

Jakie są wady i zalety posiadania własnego ujęcia wody? Czy przyłącze do lokalnej sieci wodociągowej się opłaca? Sprawdź, jakich formalności wymagają oba te rozwiązania!

kropla wody

Chcąc doprowadzić wodę do swojego domu, możesz skorzystać z sieci wodociągowej lub wybudować własne ujęcie wody, czyli studnię. Trend budowania domów autonomicznych, czyli takich, które są niezależne od zewnętrznej infrastruktury, nadal obserwuje się na polskim rynku. Nic dziwnego! Własna studnia gwarantuje niezależność. Jednak wymaga od nas też większej ilości obowiązków. Natomiast korzystanie z usług wodociągów to wygoda, ale i dodatkowy koszt oraz ograniczenia. Pobór wody z sieci wodociągowej nie jest też możliwy w każdym miejscu.
Kiedy więc warto zainwestować w budowę własnej studni, a kiedy pomyśleć o przyłączeniu się do lokalnego wodociągu? Czy jeżeli mamy możliwość korzystania sieci, to warto wiercić własną studnię głębinową? Sprawdź koniecznie!
--
REKLAMA:
--

Rodzaje i charakterystyka studni oraz dobór pomp

Zanim zaczniemy budowę własnego punktu poboru wody, musimy poruszyć nie tylko kwestię eksploatacji studni głębinowej. Pierwszym i bardzo ważnym krokiem jest poznanie warunków gruntowo-wodnych na wybranym terenie, ponieważ to od tego, na jakiej głębokości znajduje się woda, zależy to, jaki rodzaj studni będziemy mogli wybrać. Warto więc w tej kwestii najpierw poradzić się fachowca. Decydując się na własną studnię, pamiętajmy, że wyróżnić możemy kilka rodzajów takiego ujęcia wody.

Studnia kopana

Studnie kopane to takie, które służą do pobierania wody z płytkich warstw, znajdujących się zaledwie kilka metrów pod ziemią. Wykonywane są z betonowych kręgów, układanych jeden na drugim do głębokości warstwy wodonośnej. Niezwykle ważna jest szczelność między połączeniami. Do studni kopanej najlepiej sprawdzi się pompa samozasysająca lub zatapialna (jeżeli woda znajduje się na głębokości kilkunastu metrów). Jednak ze względu na to, że woda pobierana jest z płytkich warstw, istnieje nieco większe ryzyko skażenia bakteriologicznego lub dużego zanieczyszczenia.

Studnia głębinowa

Jeżeli chcemy lub musimy pobierać wodę z głębszych warstw, powinniśmy zdecydować się na studnie wiercone (studnie głębinowe). Taka studnia służy do ujmowania wód głębinowych oraz wgłębnych i zwykle jej głębokość sięga od 20 do 40 m. Elementami studni głębinowej są: rura osłonowa i rura filtracyjna, która wnika w warstwę wodonośną, a dookoła niej znajduje się obsypka ze żwiru usprawniająca dopływ wody.

Studnie głębinowe tworzy się z odcinków rur o średnicy 0,1 m, które zakończone są filtrem z osadnikiem umieszczonym w warstwie wodonośnej. Wówczas jednak trzeba zastosować profesjonalny sprzęt, dlatego takie zadanie należy powierzyć profesjonalistom. Budowa studni głębinowej wiąże się z zastosowaniem pomp głębinowych lub - w przypadku, gdy lustro wody jest na poziomie powyżej 20 m - pomp zatapialnych.

Abisynka

Innymi rodzajami studni, są studnie wąskorurowe, tzw. abisynki. Na końcu rur o średnicy 25-30 mm znajduje się filtr siateczkowy zabezpieczający przed dostaniem się do wody zanieczyszczeń i piasku. Zwierciadło wody występuje na głębokości około 7 do 8 metrów. Do tego rodzaju studni stosowane są pompy samozasysające. To dobre rozwiązanie na terenach piaszczystych.

korzystanie z wody

Aby woda z naszej studni była pobierana w odpowiedniej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem, należy wyposażyć się w zestaw hydrofobowy, na który składa się pompa, hydrofor oraz wyłącznik ciśnieniowy. Hydrofor ogranicza częstotliwość włączania pompy tak, by nie musiała ona pracować za każdym razem, gdy pobieramy wodę.

Pobór wody ze studni głębinowej - wady i zalety

Własna studnia głębinowa niesie ze sobą wiele korzyści. Opłaca się ją mieć nawet w postaci ujęcia dodatkowego, gdy wodę pobieramy z wodociągów. Dzięki temu czerpana woda może posłużyć nam np. do celów gospodarczych. Korzystanie z własnego ujęcia zmniejsza też koszty podlewania ogrodu, szczególnie wówczas, gdy jesteśmy posiadaczami sporych rozmiarów działki.

studnia

Woda pochodząca z wodociągów dostarczana jest przez dostawców, którzy pobierają za tę usługę opłatę, a stawka ta z roku na rok jest coraz wyższa. Własne ujęcie zapewnia nam z perspektywy czasu duże oszczędności. Woda z własnej studni jest dostępna cały czas, a gdy jest ona dobrej jakości, jedynym kosztem będzie zużycie prądu, jaki generuje pompa głębinowa.

Co więcej, studnie głębinowe wykopane w odpowiednim miejscu i zgodnie z zasadami mogą być doskonałym źródłem wody użytkowej. To idealne rozwiązanie wówczas, gdy podłączenie sieci wodociągowej jest niemożliwe lub po prostu nieopłacalne. Własna studnia daje nam niezależność. Sieć wodociągowa może ulec awarii, a przerwy w dostawie wody trwają czasami nawet kilka godzin. Mając własne ujęcie, nie musimy się tym martwić.

Niemniej, własne źródło wody nie jest rozwiązaniem bez wad. Jedną z nich może okazać się nieznana jakość wody, szczególnie gdy zdecydujemy się na zwykłą studnię kopaną. Studnia głębinowa natomiast pozwala nam uzyskać wodę lepszej jakości. Aby mieć jednak pewność, czy nadaje się ona do picia, należy wykonać badania i analizę wody. W niektórych przypadkach niezbędny będzie zakup odpowiednich filtrów.

Ile kosztuje wykopanie studni?

Koszt ustalany jest najczęściej za metr odwiertu. Wiele firm oferuje indywidualną, bezpłatną wycenę, z której warto skorzystać poprzez formularze umieszczone na stronach internetowych. Ceny zależą także od województwa, a także rodzaju studni i jej głębokości. Warto wybierać firmy świadczące profesjonalne usługi, które nie pobierają opłat za tzw. puste odwierty.

Pomimo że całkowity koszt wywiercenia studni głębinowej może się wydawać spory, inwestycja ta szybko się zwraca i w dłuższej perspektywie czasu pozwala przeciętnej rodzinie zaoszczędzić sporo gotówki w porównaniu do sieci wodociągowej. Koszty eksploatacji studni w ciągu całego roku są porównywalne do miesięcznych rachunków za wodę z sieci.

Woda z sieci wodociągowej - czy to się opłaca?

Przyłącze wodociągowe również ma wiele zalet. Taka woda jest regularnie badana i profesjonalnie uzdatniana. Dodatkowe uzdatnianie wody z wodociągów nie jest więc potrzebne, a dzięki temu nie ponosimy dodatkowych kosztów zakupu czy eksploatacji urządzeń do uzdatniania. Woda wodociągowa może nam jednak nie smakować.

Własna studnia czasami ulega zamuleniu, może też dojść do awarii pompy. Zdarza się również, że stan wody znacząco się obniża. W przypadku gdy zadbamy o dostawę wody z wodociągów, nie musimy się tym martwić. Mimo że awarie sieci się zdarzają, ich naprawą zajmują się odpowiednie służby.

Oprócz załatwienia wszelkich formalności należy liczyć się z kosztem przyłącza i armatury oraz prac okołoprzyłączowych. Za pobieranie takiej wody musimy też uiszczać systematyczne, odpowiednie opłaty. Istotną kwestią jest także instalacja wodomierza, dzięki któremu możemy rozliczać się z rachunków za wodę.

Studnia głębinowa a pobór wody z sieci wodociągowej - formalności

Jeżeli chcemy podłączyć się do sieci wodociągowej, potrzebne będą:
*projekt przyłącza,
*kontakt i uzgodnienia z zakładem wodociągowym,
*uzgodnienia z właścicielami działek, przez które przyłącze będzie doprowadzane,
*odpowiednie uzgodnienia ze spółką wodną oraz innymi zakładami, jeżeli ich infrastruktura przebiega na trasie planowanego przyłącza,
*jeżeli rurociąg znajduje się w pasie drogowym, potrzebujemy też zgody na zajęcie pasa drogowego (trzeba liczyć się też z kosztami odbudowy uszkodzonej jezdni).

Aby podciągnąć wodę z sieci do działki, powinniśmy uzyskać warunki techniczne przyłączenia od zakładu, który zajmuje się rozprowadzaniem tejże wody. We wniosku określamy cel takiej inwestycji oraz przewidywaną wielkość poboru wody.

Przyłącze może być wykonane m.in. na podstawie zgłoszenia, które składamy 21 dni przed rozpoczęciem prac lub na podstawie pozwolenia na budowę, w którym przyłącza ujęte są w projekcie. Na końcu przedstawiciel zakładu wodociągowego musi dokonać odbioru przyłącza. Wówczas podpisujemy też umowę na pobór wody.

woda z kranu

Decydując się na wykopanie studni musimy dowiedzieć się, czy potrzebne będą nam odpowiednie pozwolenia. Czasami posiadanie własnego ujęcia wody wymaga jedynie zgłoszenia budowlanego, natomiast innym razem będzie potrzebne pozwolenie wodnoprawne. Wszystko zależy od głębokości odwiertu.

Zezwolenie musimy mieć wówczas, gdy głębokość studni przekracza 30 metrów, a wydajność pomp czerpiących wodę jest większa niż 5m3. Powinniśmy też zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego i sprawdzić wymagania prawa budowlanego, m.in. te, które dotyczą odległości od innych obiektów i od granicy działki, a także osi rowu przydrożnego czy nieutwardzonych wybiegów i budynków inwentarskich.

Wiercenie studni głębinowych - jaką firmę wybrać?

Decydując się na wybór lokalnych fachowców, będziemy mieć gwarancję tego, że wybrana firma ma już spore doświadczenie w wykonywaniu tego typu prac na naszym terenie. Koszt wykonania odwiertu wówczas też jest mniejszy.

Jeśli szukasz zaufanych specjalistów na terenie Podkarpacia i Małopolski (m.in. Krosno, Jasło, Dukla, Gorlice, Biecz), warto rozważyć ofertę firmy Hydra - Studnie głębinowe. Przedsiębiorstwo to wykonuje profesjonalne odwierty zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla przemysłu.

Firma Hydra zapewnia swoim klientom doradztwo geologów, uszczelnienia instalacji, pompowanie oczyszczające, pomiar wydajności, a także profesjonalny montaż, z jak najmniejszą możliwą ingerencja w strukturę działki. Wybierając specjalistów, którzy doskonale znają teren, na którym pracują, masz gwarancję znalezienia wody, bez ponoszenia strat finansowych (nie płacisz nic w przypadku pustych odwiertów).

Co więcej, nie musimy też od razu pokrywać kosztów budowy studni głębinowej. Hydra to jedna z nielicznych firm na Podkarpaciu oferująca spłatę usługi w ratach oraz pomoc w uzyskaniu kredytu.

Podsumowanie

Zarówno czerpanie wody znajdującej się w studni, jak i tej, którą uzyskujemy dzięki przyłączom wodociągowym, ma swoje plusy i minusy. Wodociąg zapewnia nam bezpieczne źródło wody spełniające wszystkie normy, bez zanieczyszczeń. Takie rozwiązanie generuje jednak spore, regularne koszty.

Studnia pozwala na czerpanie wody znajdującej się pod ziemią, w warstwach wodonośnych i gwarantuje nam m.in. niezależność oraz redukuje koszty nawadniania ogrodu. Płacimy tylko za pracę np. pompy głębinowej i ewentualne filtry. Pamiętajmy jednak, że woda ze studni to często twarda woda i nie zawsze najlepszej jakości, dlatego powinniśmy ją regularnie badać, by mieć pewność, że jest wolna od zanieczyszczeń i drobnoustrojów.

Przeczytaj także