Instalacje kanalizacyjne
 

Aranżacja piwnicy – wiele możliwości

Piwnica, podobnie jak każde inne pomieszczenie, wymaga przemyślanej aranżacji. W ostatnim czasie ta przestrzeń zyskała nowe znaczenie. Często jest w niej aranżowana łazienka, pralnia lub strefa SPA.

Strefa SPA w piwnicy z zaworem przeciwzalewowym Staufix (montaż w posadzce) / KESSEL
Strefa SPA w piwnicy z zaworem przeciwzalewowym Staufix (montaż w posadzce) / KESSEL

Piwnica – pomieszczenie z potencjałem

Przyjęło się, że piwnica zwykle służy jako magazyn przedmiotów rzadko używanych lub sezonowych. W dobie rosnących cen powierzchni mieszkalnych za m² jest to pomieszczenie zyskujące niezwykłą popularność. Piwnica ma ogromny potencjał aranżacyjny i po odpowiednim przysposobieniu może przeobrazić się w domowe biuro, pokój gier, warsztat czy komfortową strefę wellness. Wybór przeznaczenia powinien odpowiadać przede wszystkim potrzebom domowników, ale też wykorzystywać naturalne cechy pomieszczenia położonego poniżej poziomu gruntu.

Piwnica to zwykle ciemne pomieszczenie, co w kontekście zwykłego pokoju uchodzi za wadę. Jeśli jednak ma pełnić funkcję domowego kina, okazuje się to jej największą zaletą. Podobnie jest w przypadku temperatury, która w piwnicy zazwyczaj jest nieco niższa niż w pozostałej części domu. Można to wykorzystać, urządzając tam na przykład siłownię, spiżarnię lub winiarnię. Aranżacja domowego biura w piwnicy to równie interesujący pomysł. Odgłosy codziennej krzątaniny domowników dochodzą tam w małym stopniu lub w ogóle ich tam nie ma. W tym kontekście piwnica zyskuje miano pomieszczenia, w którym najłatwiej o ciszę i spokój. Jak widać, możliwości aranżacyjnych jest wiele, a każda z nich jest warta uwagi.

O czym warto pamiętać, aranżując piwnicę?

Należy pamiętać, że realizacja wybranych pomysłów wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technicznych w zakresie oświetlenia, ogrzewania czy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Aranżacja piwnicy to temat, który daje szerokie pole manewru dla oryginalnych rozwiązań. Jednak w tym przypadku estetyka powinna uzupełniać się z funkcjonalnością, co zapewni pełen komfort użytkowania tego pomieszczenia. Zanim zaplanujemy, co chcemy w niej urządzić, warto sprawdzić kilka szczegółów technicznych.

Oświetlenie to kluczowa kwestia. Jeżeli mamy dostęp do naturalnego światła, na ogół są to małe otwory okienne, to już jest spore ułatwienie. Dobrze jest przemyśleć rozmieszczenie lamp, dobrać odpowiednią moc żarówek oraz barwę światła – ciepłe bardziej sprawdzi się w pomieszczeniach, w których chcemy odpocząć, z kolei zimne i neutralne w takich, w których pracujemy lub koncentrujemy się na danym zadaniu. Należy przy tym pamiętać, że ze względu na charakterystyczny dla piwnicy niski sufit, lampy wiszące lub przestrzenne trzeba będzie zastąpić plafonami.

W zależności od pełnionej funkcji piwnica może sprawdzać się lepiej jako pomieszczenie ciepłe i przytulne, np. biuro lub suszarnia. W takiej sytuacji należy zadbać o dodatkowe systemy grzewcze lub montaż warstwy termoizolacyjnej. Warto też przemyśleć rozkład gniazdek elektrycznych, których pierwotnie może być zbyt mało. Wykończenie ścian i podłogi to kolejny element, który jest zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny. W przypadku aranżacji domowego biura na ścianach można położyć płyty gipsowe, a na podłodze panele, natomiast w spiżarni wystarczy zwykłe wygładzenie ścian.

Konkretne zabiegi aranżacyjne pozwolą dostosować piwnicę do własnych potrzeb i poczucia estetyki. Przed remontem trzeba rozważyć jeszcze jedną bardzo istotną kwestię – zabezpieczenia piwnicy przed zalaniem wskutek przepływu zwrotnego, który wbrew pozorom jest częstym zjawiskiem. Jedna ulewa może doprowadzić cały aranżacyjny trud do ruiny i narazić na konieczność przeprowadzenia kosztownych prac - Daniel Bogutyn, Specjalista ds. Marketingu w firmie Kessel.

Jak prawidłowo zabezpieczyć piwnicę przed zalaniem?

Najpierw należy ustalić, czy piwnica znajduje się poniżej poziomu zalewania. Najczęściej tak właśnie jest – poziom ten może zostać ustalony przez lokalne służby, jednak warto upewnić się w tej kwestii u projektanta. Zabezpieczenia przeciwzalewowe są doskonałym rozwiązaniem w przypadku silnych opadów deszczu, które podnoszą poziom wody powyżej tak zwanego poziomu zalewania. Zwykle jest to wysokość górnej krawędzi drogi. W przypadku braku odpowiednio dobranego i zainstalowanego urządzenia przeciwzalewowego i przepełnionego kolektora kanalizacji, pomieszczenia zlokalizowane niżej, np. piwnice, są bardzo szybko zalewane (wskutek tzw. przepływu zwrotnego – czyli popularnej cofki). Efektem tego są znaczne szkody oraz koszty związane z ich usuwaniem.

Przykład podłączenia urządzeń sanitarnych do zaworu przeciwzalewowego Staufix SWA (montaż w posadzce) / KESSEL
Przykład podłączenia urządzeń sanitarnych do zaworu przeciwzalewowego Staufix SWA (montaż w posadzce) / KESSEL

Rodzaj szkód i wysokość kosztów naprawy zależą m.in. od rodzaju ścieków, które zalały piwnicę oraz ich ilości. Rozróżnia się ich dwa podstawowe rodzaje ścieków — czarne (zawierające fekalia) oraz szare (bez fekaliów). Zabezpieczenie przeciwzalewowe dobiera się właśnie na podstawie tego rozróżnienia. Odpowiednio dobrane urządzenia przeciwzalewowe w razie potrzeby blokują wtórny przepływ ścieków poprzez uruchomienie systemu zamknięcia mechanicznego. To prosty, a jednocześnie skuteczny sposób na suchą piwnicę. Jeżeli mamy do czynienia tylko ze ściekami szarymi, w zupełności wystarczy nam dwuklapowy zawór przeciwzalewowy Staufix SWA.

Klapa przeciwzalewowa zapobiega przedostawaniu się ścieków z kanału do budynku / KESSEL
Klapa przeciwzalewowa zapobiega przedostawaniu się ścieków z kanału do budynku / KESSEL

Klapa przeciwzalewowa zapobiega przedostawaniu się ścieków z kanału do budynku / KESSEL
Ścieki czarne wymagają specjalnego zabezpieczenia. Doskonale się tu zadziała zawór z elektronicznym sterowaniem (szafka) i systemem zamykania klapy. Taki system zastosowano w urządzeniu Staufix FKA marki Kessel, wyposażonym w dwie zamykane klapy – jedną zamykaną elektrycznie podczas przepływu zwrotnego i drugą samoczynną z dźwignią blokującą. W czasie normalnej pracy zaworu obie klapy pozostają otwarte, a przepływ ścieków w stronę kanalizacji pozostaje otwarty. W przypadku przepływu zwrotnego klapa natychmiast zamyka się automatycznie, a po ustaniu cofki otwiera.

Przykład podłączenia urządzeń sanitarnych do zaworu przeciwzalewowego Staufix FKA (montaż na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym) / KESSEL
Przykład podłączenia urządzeń sanitarnych do zaworu przeciwzalewowego Staufix FKA (montaż na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym) / KESSEL

Perspektywa zalania piwnicy, zwłaszcza tej nowo zaaranżowanej, skłania do wyboru skutecznych rozwiązań zabezpieczających. Ostatecznie jest to pomieszczenie o szczególnych parametrach technicznych, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. Sprawia to, że aranżacja wygodnej oraz w pełni funkcjonalnej piwnicy może okazać się zadaniem wymagającym, jednak warto poświęcić temu zagadnieniu więcej uwagi, wyjść poza utarte ramy, które sprowadzają piwnicę do schowka na węgiel i odkryć potencjał, jaki drzemie w tym pomieszczeniu.
--
REKLAMA:
--

Przeczytaj także