Domy prefabrykowane
 

Dom drewniany czy murowany?

Budowa własnego domu to niewątpliwie marzenie niejednego człowieka. Jednak jego spełnienie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Podczas wznoszenia budynku należy uwzględnić szereg istotnych kwestii, które finalnie wpłyną na zadowalający efekt końcowy.

Dom drewniany czy murowany?

Pierwszą, a zarazem najważniejszą decyzją, z jaką przyjdzie zmierzyć się inwestorowi jest wybór technologii budowy domu. W Polsce od lat stosowana jest technologia murowana. Na przestrzeni minionych lat ogromną popularność zdobyły również domy z bali. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, które rozwiązanie będzie lepsze, ponieważ każde z nich posiada swoje wady i zalety. W poniższym poradniku postaramy się nieco przybliżyć te dwie technologie.

Na czym polega budowa domu murowanego?

Technologia murowana znana jest jeszcze z czasów starożytnych. Do dnia dzisiejszego stanowi jedną z najpopularniejszych metod budowy domu. Ściany mogą być wznoszone przy użyciu różnych materiałów - pustaków, cegieł lub bloczków. Poszczególne elementy związane są ze sobą zaprawą murarską. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na ściany jedno, dwu lub trzywarstwowe. Przy tym należy wiedzieć, że każda z nich pełni odmienne funkcje. Ściany jednowarstwowe zwykle nie wymagają ocieplenia, gdyż wykonuje się je z materiałów wyróżniających się wysoką izolacyjnością termiczną (beton komórkowy lub ceramika). Wznosi się je bardzo szybko, jednak wymagają od murarza niesamowitej precyzji, ponieważ wszelkie niedociągnięcia będą widoczne gołym okiem. W przypadku ścian dwuwarstwowych i trójwarstwowych zalecana jest termoizolacja murów. Zazwyczaj ściany ociepla się styropianem lub wełną mineralną.

Zależnie od wybranego projektu domu murowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych może trwać nawet do 10 tygodni. Jeśli mamy do czynienia z domem parterowym, proces ten będzie przebiegał zdecydowanie szybciej. Pod uwagę należy wziąć również czas twardnienia zaprawy wiążącej. Bez względu na wybrane materiały, wznoszenie domu murowanego odbywa się zawsze na takich samych zasadach. Pierwszą warstwę pustaków lub bloczków muruje się na fundamentach. Następnie sukcesywnie umieszcza się je jeden na drugim, pamiętając o nałożeniu odpowiedniej grubości zaprawy.

Dom z drewna - jak zbudować?

Drewno to materiał wykorzystywany w budownictwie od wielu lat. Przemierzając polskie wsie nie sposób nie zauważyć małych, drewnianych chatek. Dziś rozwiązanie to znów stało się popularne. Coraz więcej osób rozważa budowę domu z bali. Jeszcze do niedawna były one uznawane za letniskowe. Jak się okazuje, bez przeszkód można spędzać w nich cały rok. Kluczową kwestią jest wybór drewna, z jakiego zbudowany będzie nasz dom. Inwestorzy najczęściej decydują się na drewno sosnowe, jodłowe, świerkowe lub modrzewiowe, gdyż charakteryzują się ono najlepszymi parametrami technicznymi. W większości przypadków są również bardzo przystępne cenowo.

Mogłoby się wydawać, że budowa domu z bali to skomplikowany proces, jednak wcale tak nie jest. Najważniejsze jest przygotowanie fundamentu, który wygląda tak samo, jak w przypadku domów murowanych. Na nim sukcesywnie układa się bale, jedna na drugiej. Oczywiście, trzeba zadbać o odpowiednie zaizolowanie szczelin, które powstają pomiędzy drewnem. Gdy pominiemy ten krok narazimy budynek na ogromne straty cieplne. Bale mogą przybierać różne kształty - okrągłe, półokrągłe, czy prostokątne. Zapewnia to rewelacyjne efekty wizualne. Budowa domu z bali przebiega szybko, bo około 4 tygodnie. Do łączenia drewna nie jest potrzebna żadna zaprawa, dlatego też można wznosić budynek o każdej porze roku - nawet zimą. Niewątpliwie jest to sporym udogodnieniem dla wielu osób.

Dom z bali

Dom murowany czy drewniany - co wybudujemy szybciej?

Z pewnością wielu inwestorów jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych zastanawia się, ile czasu zajmie wzniesienie budynku. Oczywiście kwestia ta zależy od wielu czynników, do których możemy zaliczyć m.in.: zasoby finansowe, dyspozycyjność wykonawców czy rodzaj wybranej technologii. Dom murowany zazwyczaj buduje się dwa lata. Pierwszy rok przeznaczony jest na doprowadzenie konstrukcji do stanu surowego zamkniętego, zaś drugi poświęcony jest pracom wykończeniowym. Dodatkowo bardzo często trzeba liczyć się z przerwami wywołanymi np. niewyschnięciem zaprawy wiążącej lub niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Natomiast budowa domu drewnianego odbywa się w zaskakująco szybkim tempie. Balom niestraszna jest skrajnie wysoka temperatura, wilgoć, a nawet mróz. Jak już zostało wspomniane, budowlę można wznosić nawet zimą - oczywiście z wyjątkiem płyty fundamentowej (ta powinna zostać przygotowana, gdy temperatura jest sprzyjająca). Zwykle inwestycja ta trwa cztery miesiące. Z tego względu jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko cieszyć się własnymi czterema kątami.

Dom drewniany czy murowany - koszty

Kolejnym, równie ważny aspektem są koszty. Bezsprzecznie argument ten ma największe znaczenie dla każdego inwestora. Jaki zatem jest koszt budowy domu drewnianego? Szacunkowa cena konstrukcji o powierzchni użytkowej 80-100 m2 to około 200 tysięcy złotych. Oczywiście cena ta może się nieco różnić w zależności od rodzaju wybranego surowca, ilości kondygnacji i wysokości wynagrodzenia, jakie należy przekazać wykonawcy. Z kolei koszt budowy domu murowanego oscyluje w granicach 1.500/1.800 zł za metr kwadratowy.
Powszechnie panuje przekonanie, że budowa murowanego domu jest znacznie bardziej kosztowna, niż wzniesienie domu drewnianego. Nie zawsze jednak tak jest. Na ostateczny koszt takiej inwestycji ma wpływ mnóstwo czynników. Faktem jest to, że dom szkieletowy może okazać się nieco tańszy niż ten z pustaków, jednak trzeba wiedzieć, że dom z bali generuje już nieco większe koszty - porównywalne lub przewyższające konstrukcje murowane. Niemniej jednak ich największą zaletą jest szybki czas budowy.

Budowa domu

Zalety domów drewnianych i murowanych

Niewątpliwie domy z drewna zdobyły serca wielu inwestorów. Nic dziwnego - są przytulne, ciepłe, a także przyjazne dla środowiska. Do czołowych zalet konstrukcji z bali możemy zaliczyć szybkość budowy. Tego typu budowle wznosi się maksymalnie kilka miesięcy, nie zważając na warunki atmosferyczne (brak konieczności prac mokrych). Jak wiemy, dom drewniany buduje się z gotowych elementów, co sprzyja zachowaniu porządku i czystości na placu budowy. Taka konstrukcja wykazuje też doskonałe parametry izolacyjne, przez co z powodzeniem może być użytkowana nie tylko w sezonie letnim, ale cały rok. Budowę domu z bali najlepiej powierzyć doświadczonej firmie. Jedną z nich jest firma ROB-GONT, świadcząca usługi na terenie całej Polski i za granicą. W ramach swojej działalności zajmuje się kompleksową budową domów z drewna, a także obiektów letniskowych i altan ogrodowych. Bale cechuje nade wszystko wytrzymałość oraz estetyka. Budowle odznaczają się doskonałymi parametrami cieplnymi i akustycznymi, są solidne i trwałe. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Budynku murowane to przede wszystkim stabilna konstrukcja. Takie konstrukcje pozostają wiele lat w nienaruszonym stanie. Ponadto niestraszne im warunki atmosferyczne, tj. deszcz, śnieg, czy mróz. Na rynku działa wiele firm specjalizujących się w murowaniu domu od podstaw, dlatego też nie powinno być większego problemu z wyborem wykonawcy. Domy z pustaków charakteryzują się także rewelacyjną izolacją cieplną, a przy tym doskonale tłumią hałasy i drgania dochodzące z zewnątrz. Mają także wysoką paroprzepuszczalność. Budowa murowanego domu to zawsze dobra inwestycja!
--
REKLAMA:
--

Podsumowanie

W trakcie budowy domu z pewnością przyjdzie nam stawić czoła wielu ważnym decyzjom. Już w początkowym etapie musimy zdecydować, czy chcemy wznieść dom drewniany, czy murowany. Mimo upływu lat wciąż popularna jest tradycyjna technologia budowy domu, czyli murowana. Tego rodzaju konstrukcje uchodzą za najbardziej solidne i trwałe, przez co mogą służyć pokoleniom. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się domy drewniane. Drewno odznacza się doskonałymi parametrami technicznymi - jest wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, a przy tym przepięknie się prezentuje. Można śmiało stwierdzić, że dom drewniany jest także energooszczędny, choć wszystko zależy od przeprowadzonej izolacji termicznej, a także starannie przeprowadzonej budowy.

Przeczytaj także