Ile dwutlenku węgla wyemituje nowy dom w ciągu 50 lat?

Analiza Saint-Gobain: budynki zbudowane według Warunków Technicznych 2021 generują mniejszy ślad węglowy. W ciągu 50 lat eksploatacji to nawet 24,8 ton CO2e mniej. Co wpływa na ten wynik?

Ile dwutlenku węgla wyemituje nowy dom w ciągu 50 lat?

Analiza Grupy Saint-Gobain, Krajowej Agencji Poszanowania Energii i biura projektowego HomeKONCEPT pt. „Ślad węglowy domu jednorodzinnego pod lupą” przedstawia zależność pomiędzy wysokimi standardami budowlanymi i praktykami na placu budowy, a wielkością emisji CO2e. To pierwsza publikacja, która analizuje ślad węglowy budownictwa jednorodzinnego i przedstawia jego wielkość w każdej fazie życia budynku. Wskazuje również obszary, które inwestorzy prywatni mogą przemodelować, aby zbudować bardziej ekologiczne miejsce do życia.

- Ślad węglowy to słowo klucz w dyskusji o wpływie człowieka na stan środowiska. W pewnym momencie obserwowaliśmy obsesję przeliczania najdrobniejszych czynności i produktów codziennego użytku na wielkości emitowanego dwutlenku węgla. Tymczasem nikt nie przyjrzał się temu, co jest najbliżej, czyli domy, budynki jednorodzinne – mówi Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych SAINT-GOBAIN. – Wraz z Krajową Agencją Poszanowania Energii i biurem architektonicznym HomeKONCEPT zwracamy w naszej analizie uwagę na wpływ branży budowlanej na emisję CO2, a co za tym idzie na rolę świadomych inwestorów.
--
REKLAMA:
--

WT 2017 vs. WT 2021

Ślad węglowy można obliczyć tylko dla konkretnego budynku. Na potrzeby analizy wykonano symulację dla dwóch wariantów projektu domu jednorodzinnego HomeKONCEPT 81, w których zastosowano materiały izolacyjne ISOVER oraz systemy suchej zabudowy RIGIPS i szkło BUILDING GLASS. Eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii porównali, jaki jest ślad węglowy tego samego budynku, który spełnia wymagania aktualnie obowiązujących Warunków Technicznych (tzw. WT 2021) i wymagania, które obowiązywały do 2020 roku (tzw. WT 2017). Analiza powstała zgodnie z Polską Normą PN-EN 15804. W porównaniu z modelem zgodnym z WT 2017, dom zgodny z WT 2021 nie tylko ma o wiele mniejsze zapotrzebowanie na energię użytkową i pierwotną (odpowiednio 52,8 kWh/m2rok i 59,1 kWh/m2rok), ale w ciągu 50 lat wyemituje łączny ślad węglowy mniejszy o 24,8 t CO2e.

- Aby budynek poddany symulacji w analizie miał zerowy ślad węglowy, wszyscy producenci zastosowanych materiałów muszą konsekwentnie obniżać ślad węglowy swoich technologii – mówi dr inż. arch. Michał Pierzchalski, ekspert KAPE. – Nasz raport jasno wskazuje, że inwestycja w wysokie standardy, a co za tym idzie nowoczesne materiały od renomowanych producentów przekłada się na pozytywny wpływ na środowisko.

Pełna wersja raportu jest dostępna bezpłatnie na stronie: https://www.isover.pl/slad-weglowy-domu

Przeczytaj także