Schody
 

Schody do małych pomieszczeń – przegląd najmodniejszych rozwiązań

W domu o niewielkim metrażu liczy się każdy metr kwadratowy dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Dlatego wybierając schody warto rozważyć modele potocznie określane jako schody „kacze” lub „młynarskie”, które zajmują mniej miejsca, a przy tym prezentują się wyjątkowo okazale.

Schody to bez wątpienia ozdoba wnętrza. Nic dziwnego, że projektanci prześcigają się w kreowaniu rozwiązań, które są nie tylko funkcjonalne, ale przy okazji stanowią wyróżniający się punkt aranżacyjny w dwukondygnacyjnym domu czy mieszkaniu.

Jednym z ciekawszych modeli, dedykowanych tam, gdzie miejsca jest niewiele, są schody policzkowe z tzw. „kaczymi” stopniami. Jak mówi Andrzej Zbąski, ekspert Rintal Polska, to schody o nietypowej konstrukcji i wyglądzie, które zostały zaprojektowane tak, aby można było je zainstalować nawet w najmniejszym metrażu.
--
REKLAMA:
--
– Schody „kacze” powstały z myślą o domach i mieszkaniach, w których nie ma miejsca na klasyczne schody. Ich konstrukcja powoduje, że zajmują niewiele przestrzeni, a jednocześnie są bezpieczne oraz wygodne podczas pokonywania kolejnych kondygnacji – tłumaczy ekspert.

Dlaczego „kacze”?

Cechą charakterystyczną tego typu schodów są specjalnie wyprofilowane, wycinane naprzemiennie stopnie – przypominające stopy kaczki. Dzięki temu są dość strome i nie potrzebują zbyt dużo miejsca – średnia szerokość stopni wynosi od 55 do 80 cm, a wysokość od 18 do 24 cm. Takie schody bezproblemowo wkomponowują się w dzienną część salonu, nadając się nawet do trudno ustawnych wnętrz.

Jako model schodów do małego wnętrza?

Schody policzkowe ze stopniami „kaczymi” to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność znalezienia kompromisu pomiędzy wygodą użytkowania, a próbą oszczędzania przestrzeni. To jednak, jaki model wybierzemy, powinno zależeć przede wszystkim od stylu aranżacji naszego wnętrza.

We wnętrzu w stylu loftowym pięknie zaprezentują się schody łączące naturalne drewno bukowe utrzymane w subtelnej bieli z metalową konstrukcją w kontrastującym graficie. Dla podkreślenia charakteru takiego modelu, warto zastosować pochwyt w kolorze stopni oraz dodatkowe akcenty w postaci metalowych rurek przechodzących przez całą długość balustrady.

Fot. Rintal Polska, model Futura Plus
Fot. Rintal Polska, model Futura Plus

Schody o metalowej konstrukcji malowanej na kolor grafitowy. Stopnie z bielonego drewna bukowego. Balustrada Filo Metal. Cena: od 13 tys. brutto z montażem (w ramach promocji wrześniowej)

Płynną, strzelistą konstrukcję schodów „kaczych” wyróżnimy jasnymi barwami nawiązującymi do natury – taki model idealnie sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim. Aby podkreślić przestrzenny charakter schodów, warto wybrać szklaną balustradę, która będzie rozciągać się również na piętro. Takie schody to świetne rozwiązanie, gdy szukamy rozwiązania prowadzącego na antresolę.

Fot. Rintal Polska, model Futura Plus
Fot. Rintal Polska, model Futura Plus

Schody o metalowej konstrukcji malowanej na kolor biały. Stopnie z drewna bukowego w kolorze natura. Balustrada Szkło 2x8. Cena: od 17 tys. brutto z montażem (w ramach promocji wrześniowej)

Schody „kacze” sprawdzą się także we wnętrach utrzymanych w stylu klasycznym. W takim przypadku warto wybrać modele, w których drewno gra rolę pierwszoplanową. Dobrym przykładem są schody oparte na konstrukcji centralnej stanowiącej podporę dla stopni z drewna bukowanego w charakterystycznym, tradycyjnym kolorze ciemnego orzecha. Dopełnieniem całokształtu może być balustrada łącząca stalową konstrukcję z drewnianym pochwytem.

Fot. Rintal Polska, model Mini Plus
Fot. Rintal Polska, model Mini Plus

Schody o konstrukcji centralnej malowanej na kolor biały. Stopnie z drewna bukowego w kolorze ciemny orzech. Balustrada Tube 25. Cena: od 10,5 tys. brutto z montażem (w ramach promocji wrześniowej)

Szukając rozwiązania do wnętrza minimalistycznego, swoją uwagę warto zwrócić na modele, których design subtelnie wtapia się aranżację. Takim przykładem mogą być schody „kacze” oparte na konstrukcji centralnej, które utrzymane są w jasnej, bezkonfliktowej kolorystyce i pozbawione zbytnich akcentów dekoracyjnych.

Fot. Rintal Polska, model Mini Plus
Fot. Rintal Polska, model Mini Plus

Schody o konstrukcji centralnej malowanej na kolor biały. Stopnie z drewna bukowego w kolorze białym. Balustrada Tube 25. Cena: od 9,8 tys. brutto z montażem (w ramach promocji wrześniowej)

Świetnym rozwiązaniem do małych wnętrz mogą być także „kacze” schody kręcone. To wyjątkowe propozycje o finezyjnym kształcie, które pięknie komponują się we wnętrzach glamour i wszystkich innych, w których design znajduje się na pierwszym miejscu.

Fot. Rintal Polska, model Trio Plus
Fot. Rintal Polska, model Trio Plus

Schody kręcone oparte na metalowej konstrukcji w kolorze białym. Stopnie z mozaiki bukowej w kolorze natura. Balustrada Tube 25. Cena: od 13,7 tys. brutto z montażem (w ramach promocji wrześniowej)

Wybór modelu schodów podyktowany jest nie tylko gustem, ale przede wszystkim specyficznymi wymaganiami przestrzeni, w której mają zostać zainstalowane. Na szczęście dzięki modelom dostępnym w najrozmaitszych kształtach i ułożeniach biegu – z powodzeniem znajdziemy rozwiązania dopasowane nawet do niewielkich wnętrz.

Oprac. Rintal Polska

Przeczytaj także