Dachy - tematy pozostałe
 

Jakie zastosowanie na dachu mają obróbki blacharskie?

Dach nie jest tylko pokryciem dachowym, ale również ogromną ilością obróbek blacharskich, które są niezastąpionymi elementami przy zachowaniu szczelności dachu. Właśnie dzięki obróbkom możemy być spokojni i nie martwić się o zerwanie blachodachówki przez wiatr, zawilgotnienia oraz estetykę całego budynku.

Obróbki blacharskie są obowiązkiem przy wykonaniu każdego dachu. Są wykorzystywane na szczytach dachu i w miejscach połączenia połaci. Najczęściej obróbki wykonuje dekarz na miejscu budowy, przycina i wygina je wedle potrzeby. Jest ich jednak kilka, więc najlepszym rozwiązaniem, znacznie przyspieszającym tempo prac budowlanych jest zakup typowych obróbek blacharskich dostępnych w ofertach renomowanych producentów np. Blachy Pruszyński. Dostaniemy je wykonane w dokładnie takiej samej powłoce, co blachodachówka od tego samego producenta.

Montaż - gdzie i co?

Zabezpieczenie okapu i elewacji domu to na pewno podstawa każdego dachu. Wykorzystywany do tego jest pas podrynnowy, który ma na celu zapobieganie destrukcji, odpornej na wilgoć, deski okapowej. Ten rodzaj obróbki należy wykonać estetycznie dlatego, że należy ona do jednych z bardziej widocznych. Z kolei pas nadrynnowy montowany jest nad rynną oraz jest przedłużeniem połaci dachu. Dzięki temu opady atmosferyczne spływają bezpośrednio do rynny i nie zalewają deski okapowej. Służy on też do zapobiegania wywiewania przez silny wiatr kropel deszczowych pod połać. Następnymi ważnymi elementami są wiatrownice zamontowane na krawędziach dachu, służące do ochrony przed wiatrem. Wiatrownice chronią, aby konstrukcja została nienaruszona podczas wietrznych dni i nocy, blokując przedostanie się wiatru pod pokrycie. Skutecznie chroni również przed przedostaniem się wilgoci pod konstrukcję. Wiatrownice wykonane ze stalowej blachy nie są wykorzystywane jedynie do pokrycia z blachodachówki, ale także razem z gontem bitumicznym, blachą trapezową czy dachówkami ceramicznymi i cementowymi. W przypadku domu wielopołaciowego, prawdopodobnie wymagana będzie rynna koszowa. Stosujemy ją na połączeniach połaci o spadku skierowanym do wewnątrz dachu. Musimy być wyczuleni na wykonanie, ponieważ w takich miejscach zbiera się brud i wilgoć. Trzeba zwrócić uwagę na szczelność i w razie konieczności dokonać natychmiastowej korekty. Najczęściej kosze wykonane są z blachy aluminiowej, tytanowo-cynkowej, miedzianej albo stalowej ocynkowanej i powlekanej. Kalenice tak jak w przypadku innych obróbek, także zabezpieczają dach przed zawilgoceniem. U wielu producentów możemy znaleźć już gotowe kalenice docinane na odpowiednią dla nas długość. Nie trudno będzie też znaleźć kształt pasujący stylem do pokrycia. Niestety nie do wszystkiego uda nam się znaleźć gotowe obróbki. Doskonałym przykładem może być obudowanie komina, lukarny albo okna dachowego.
--
REKLAMA:
--

Skąd zamówić obróbki blacharskie

Duży wybór obróbek blacharskich nie jest nowością na rynku budowlanym. Producenci nadal myślą nad nowymi ułatwieniami montażowymi oraz wzorami produktów. Nowe powłoki poprawiają trwałość elementów stalowych, chroniąc ich przed korozją. Warto pomyśleć nad wyborem obróbek blacharskich. Powinny przede wszystkim odpowiadać trwałością do pokrycia. Równie ważna jest kolorystyka i styl wykonania. Dobrym pomysłem będzie zakup obróbek u tego samego producenta, u którego zaopatrzyliśmy się w pokrycie dachowe. Pomoże nam to zachować wszystkie wymienione wcześniej aspekty. Musimy pamiętać, że nawet najlepszej jakości materiał, ułożony w nieprawidłowy sposób nie będzie wyglądał estetycznie. Dlatego powinniśmy zadbać o jego staranne wykończenie.

https://pruszynski.com.pl/blachodachowki-panelowe.php

Przeczytaj także