Wykończenie i pielęgnacja podłóg
 

Nie tylko dla przemysłu! Posadzki żywiczne w domu – co warto wiedzieć?

Posadzki żywiczne kojarzą się przede wszystkim z obiektami przemysłowymi. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie. Ze względu na zalety wizualne i użytkowe coraz częściej pojawiają się jako element wykończeniowy w mieszkaniach. Co warto wiedzieć, planując taką realizację?

Fot. Weber
Fot. Weber

Syntetyczne żywice zyskały popularność, dzięki swoim niezwykłym parametrom. Cechują się wysoką wytrzymałością na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Zapewniają szczelne wykończenie posadzki, dzięki czemu znajdują zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach w domu – można je stosować zarówno w garażu, pomieszczeniach mieszkalnych, jak również w łazienkach i kuchniach.

Komfortowa pielęgnacja i atuty wizualne

Wieloletnia trwałość to nie jedyna zaleta tego typu posadzki. Są to posadzki bezspoinowe, bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Szeroka gama kolorystyczna, możliwość łączenia kolorów i wykonywania wzorów na posadzce, różne sposoby wykończenia, stosowanie kolorowych piasków lub chipsów – to wszystko zapewnia niepowtarzalny wygląd i dopasowanie go do różnych pomieszczeń.

Jaką żywicę wybrać?

Najczęściej spotykane są posadzki żywiczne epoksydowe lub poliuretanowe. Do pomieszczeń zwykle wybiera się tę pierwszą, podczas gdy druga częściej wykorzystywana jest tam, gdzie powierzchnia będzie narażona na promieniowanie UV oraz warunki atmosferyczne. Należy jednak zaznaczyć, iż rozwiązania poliuretanowe zyskują coraz większa popularność także przy zastosowaniach we wnętrzach.

Przygotowanie podłoża

Podłoże, na którym ma być wykonana posadzka, musi mieć odpowiednie właściwości. W przeciwnym wypadku jeden z jej najważniejszych atutów – trwałość – przestanie mieć znaczenie, podłoga popęka, a warstwa żywiczna będzie się odspajać od podłoża.

• Rodzaj podłoża
Posadzka żywiczna wymaga gładkiego i mocnego podłoża. W przypadku wylewek betonowych zalecane jest śrutowanie bądź frezowanie i śrutowanie, by usunąć osłabione warstwy oraz oczyścić powierzchnię z ewentualnych zabrudzeń. Ponadto konieczne jest wygładzenie, gdyż mimo optycznego wrażenia równości posiada ona niewielkie zagłębienia. Do tego zabiegu zalecane jest wylanie szpachlówki epoksydowej (do przygotowania można użyć dwuskładnikowej żywicy gruntującej weber.tec EP 10 z dodatkiem piasku kwarcowego), którą ściąga się po podłożu przy pomocy stalowej pacy.

Jednak nie w każdym pomieszczeniu jest możliwe zastosowanie podłoża betonowego. W budynkach wielorodzinnych standardem są jastrychy. Niestety nie spełniają one wymagań co do odporności na ściskanie i odrywanie. Rozwiązaniem może być zastosowanie specjalnej wylewki dedykowanej pod powłoki żywiczne. W tej kwestii sprawdzi się gotowy, szybkowiążący jastrych weber.floor RAPID bądź wykorzystanie specjalnego, zbrojonego włóknami spoiwa, jak weberfloor FIBROCEM.

• Wytrzymałość
Podłoże powinno się wykazywać wytrzymałością na ściskanie (min. 25 MPa) i odrywanie (min. 1,5 MPa). Drugi z parametrów określa się w tzw. teście pull-off. Badanie polega na przytwierdzeniu do nawierconej powierzchni grzybka pomiarowego, który następnie jest odrywany przez siłownik, a uzyskane wyniki określają wytrzymałość podłoża. Co zrobić w przypadku uzyskania niewystarczającej wartości wytrzymałości na odrywanie? Gdy różnice są niewielkie możemy wzmocnić podłoże żywicą głęboko penetrującą weber.tec EP 19 lub wykonać na jastrychu dodatkową warstwę z zaprawy samopoziomującej weber.floor 4310 bądź weber.floor 4320.

• Wilgotność podłoża
Typowa posadzka żywiczna to szczelna powłoka, która nie jest paroprzepuszczalna. Dlatego istotną rolę odgrywa pomiar wilgotności podłoża. Prawidłowy poziom powinien wynosić poniżej 4%. Jeśli ta wartość jest większa, ale nie przekracza 6%, możemy zabezpieczyć podłoże powłoką odcinającą z żywicy weber.tec EP SG. Dzięki bardzo wysokiemu oporowi dyfuzyjnemu zabezpiecza ona kolejne powłoki przed odspajaniem.
--
REKLAMA:
--

Posadzki żywiczne w domu

Na odpowiednio przygotowanym podłożu można już wykonać powłokę żywiczną. Żywice epoksydowe rekomendowane do wykończenia posadzek we wnętrzach (po uprzednim zagruntowaniu podłoża żywicą weber.tec EP 10) to m.in. odporna na ścieranie, posiadająca bardzo dobrą zdolność krycia weber.tec EP 39 oraz weber.tec EP 45 – produkt o właściwościach samorozlewnych i wysokiej wytrzymałości, dedykowany do wykonywania cienko- i grubowarstwowych posadzek gładkich i antypoślizgowych.

Solidnie i modnie

Podłogi żywiczne to nie tylko wieloletnia trwałość i niewymagająca pielęgnacja, ale również stylowe wykończenie. Świetnie sprawdzą się w loftach oraz w pomieszczeniach stylizowanych na industrialne, dodając im niepowtarzalnego charakteru.

Przeczytaj także