Osłony - rolety, markizy itp.
 

Jak czyścić rolety dzień noc? Podpowiadamy

Aby zapewnić długotrwałą jakość rolet „dzień i noc”, ważne jest, aby zastosować prawidłowy sposób czyszczenia tkaniny. Każdy rodzaj rolety wykonany jest bowiem z różnych materiałów, odpornych na konkretne chemikalia i wymagających odpowiedniej metody czyszczenia. Rolety dzień i noc nie są pod tym względem wyjątkiem. Ich niezwykła tekstura sprawia, że należy obchodzić się z nimi bardzo delikatnie. Jak czyścić rolety dzień noc? Odpowiadamy poniżej.

Fot. Anwis
Fot. Anwis

Jak czyścić rolety dzień i noc - praktyczne wskazówki

Jeśli zależy nam na ogólnym odświeżeniu tkaniny, należy zwilżyć szmatkę i delikatnie przetrzeć roletę z dwóch stron (przesuwając na boki splotem tkaniny). Podczas pracy od czasu do czasu przesuwaj ściereczkę wzdłuż krawędzi rolety. Po wykonaniu pełnego obrotu rolety dzień i noc pozostaw ją do wyschnięcia. Aby roleta wyschła szybciej, możesz otworzyć okna w pokoju. Inną metodą jest użycie miotełki do kurzu, która pozwoli usunąć cząsteczki kurzu. Warto skupić na krawędziach rolety, które mogą zbierać więcej kurzu i brudu w wyniku kontaktu z ramą okienną i parapetem.

Pamiętaj o łańcuszku

Łańcuszek jest jedną z najbrudniejszych części rolety, więc nie zapomnij o nim podczas czyszczenia. Osadzają się na nim opary (np. z kuchni), czy inne nieczystości podczas operowania osłoną. W jaki sposób można go oczyścić? Czy potrzeba do tego specjalnych detergentów? Zdecydowanie nie - czyszczenie wodą z mydłem powinno wystarczyć. Należy jednak pamiętać, aby po zastosowaniu płynu osuszyć łańcuszek ręcznikiem papierowym lub ściereczką.

Fot. Anwis
Fot. Anwis

Czyszczenie odkurzaczem – czy to bezpieczne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie - jak czyścić rolety dzień i noc, i czy można do tego zadania użyć odkurzacza? Eksperci z Anwis zdecydowanie odradzają użycie tego rodzaju sprzętu przy wykorzystaniu jego pełnej mocy: Wiele rodzajów rolet można śmiało odkurzać, lecz w przypadku rolet dzień noc nie zalecamy używania tego rodzaju urządzeń. Silna moc ssania może uszkodzić materiał, w efekcie roleta przestanie spełniać swoją funkcję. Jeśli roleta jest jednak bardzo brudna, o ile możliwości naszego odkurzacza nam na to pozwalają – można użyć końcówki ze szczotką uruchamiając sprzęt na najniższych obrotach. Należy zachować przy tym najwyższa ostrożność. A jeśli posiadasz odkurzacz parowy, możesz również wykorzystać go do czyszczenia rolet. Para usunie utrzymujące się zabrudzenia.

Czyszczenie punktowe rolet dzień i noc

W przypadku punktowych plam możesz wyczyścić jedynie niewielki obszar rolety. Najlepszym sposobem jest zwilżenie dwóch ściereczek ciepłą wodą i przytrzymanie ich z każdej strony plamy na materiale, aby usunąć zabrudzenia. W przypadku ekstremalnych plam, które wymagają specjalnych środków czyszczących, zaleca się wypróbowanie środka czyszczącego na spodzie rolety lub na samej górze rolety (na materiale zwróconym w stronę szyby). To najmniej zauważalny obszar. Należy pamiętać, że nawet jeśli sam środek czyszczący nie powoduje przebarwień, mogą pojawić się podczas ścierania, dlatego warto to robić delikatnie.
--
REKLAMA:
--
Powyższe rady zdecydowanie pozwolą odpowiedzieć na pytanie „Jak czyścić rolety dzień i noc”, bez ryzyka zniszczenia. Na koniec warto pamiętać także o regularności. Systematyczność w połączeniu z odpowiednią metodą sprawia, że rolety będą służyć latami.

Przeczytaj także