Nieruchomości
 

Współpraca z generalnym wykonawcą – jak sprawdzić rzetelność firmy?

Generalny wykonawca inwestycji budowlanych to niezwykle ważna funkcja. To właśnie on ponosi odpowiedzialność za stworzenie projektu i realizację inwestycji, dzięki czemu Ty jako inwestor możesz zaoszczędzić sporo nerwów i czasu. W jaki sposób jednak sprawdzić firmę? Co zrobić, by nie trafić na nierzetelnych wykonawców? Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek. Zapraszamy do lektury!

Fot. Promus
Fot. Promus

Wiarygodność generalnego wykonawcy – poznaj wcześniejsze realizacje

O wiarygodności generalnego wykonawcy inwestycji budowlanych świadczą jego poprzednie realizacje. To dzięki już zrealizowanym projektom możesz uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania m.in. czy obiekt spełnia wszystkie standardy dot. bezpieczeństwa? Czy został skonstruowany funkcjonalnie? Czy jest efektowny? Dodatkowo poprzednie realizacje pokazują też poziom zaawansowania technologicznego generalnego wykonawcy inwestycji budowlanych oraz wykorzystywanych przez niego metod i rozwiązań. Co więcej, już wykonane realizacje to także doskonały test na sprawdzenie fachowości firmy – im więcej z sukcesem zrealizowanych projektów, tym większe doświadczenie generalnego wykonawcy, co bezpośrednio przekłada się na Twoją przyszłą satysfakcję.

Historia działalności - poproś o referencje

Dobrze jest też zwrócić się o opinię do dawnych klientów i zapytać się np. o zaangażowanie pracowników i podwykonawców, warunki i atmosferę współpracy oraz terminowość, czy jakość wykonania i co równie ważne – czy inwestycja została zrealizowana w powierzonym budżecie. „Jako generalny wykonawca inwestycji budowlanych dokładamy wszelkich starań, by w pełni spełniać oczekiwania naszych inwestorów. Udaje nam się to realizować dzięki wykorzystaniu najnowszych, najlepszej jakości technologii oraz sprawdzonych na przestrzeni lat rozwiązań.
--
REKLAMA:
--
Za bezpieczeństwem i funkcjonalnością naszych konstrukcji stoją wykorzystane w nich metalowe elementy, które produkujemy we własnym zakresie – trzymając pieczę nad ich jakością. Wszystko to sprawia, że jesteśmy dumni z naszych zrealizowanych projektów i sami zachęcamy przyszłych inwestorów by zapoznali się z naszym bogatym portfolio i pozyskali rekomendacje od naszych klientów” - mówi Marek Drożyn, specjalista w firmie Promus, która od ponad 25 lat zajmuje się kompleksową realizacją inwestycji budowlanych.

Umowa – na co zwrócić uwagę?

Umowa to najważniejszy dokument w wielu sytuacjach i na jej podstawie można wysnuć wiele informacji na temat działalności samej firmy. Rzetelny generalny wykonawca inwestycji budowlanych zadba o to, by w umowie znajdowały się wszystkie niezbędne zapisy, które chronią zarówno generalnego wykonawcę, jak i inwestora. „W umowie zawieramy wszystkie najważniejsza ustalenia dotyczące planowanej inwestycji. W prawidłowo skonstruowanej umowie znajdują się m.in. wszystkie niezbędne podstawy prawne. Profesjonalnie przygotowany dokument musi zawierać dokładnie określony zakres zleconych robót budowlanych. Jest to też podstawa owocnej współpracy między generalnym wykonawcą a inwestorem.

Niedozwolone zapisy lub zbyt ogólne określenie warunków współpracy mogą świadczyć o nierzetelności firmy i otwierają drogę do uchybień w trakcie realizacji umowy” - dodaje. Oczywiście staranne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem to obowiązek. Zwróć szczególnie uwagę na to, czy w umowie zawarty został termin planowanego zakończenia robót, data dostarczenia dokumentacji projektowej oraz wysokość ewentualnych kar za ich niedotrzymanie zarówno po stronie generalnego wykonawcy inwestycji budowlanych, jak i po Twojej stronie jako inwestora.

Nie bój się negocjować

Na koniec warto podkreślić, że w trakcie ustalania warunków współpracy zawsze warto negocjować – i to zarówno w kwestiach finansowych, jak i może przede wszystkim – kwestiach podmiotowych. Wybór odpowiedniego i rzetelnego generalnego wykonawcy inwestycji budowlanych nie jest prosty, ale dzięki powyższym wskazówkom powinieneś być w stanie podjąć właściwą i słuszną decyzję.

Przeczytaj także