Wentylacja i klimatyzacja
 

Jak zapewnić prawidłową wentylację w mieszkaniu?

Skutecznie działająca wentylacja to zorganizowana wymiana powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Dlatego każdy budynek mieszkalny, czy też użyteczności publicznej, powinien po prostu "oddychać".

Fot. Ventec
Fot. Ventec

Budynki bez prawidłowo działającej wentylacji poddane są nadmiernemu wzrostowi wilgoci, a stąd już tylko krok od rozwoju pleśni i grzyba. Te z kolei mają bezpośredni wpływ na niszczenie konstrukcji budynków i są odpowiedzialne za wiele negatywnych skutków dla naszego zdrowia, takich jak: alergie, uczucie zmęczenia, bóle głowy, choroby dróg oddechowych itp. Można zlikwidować te problemy lub im zapobiec montując nawiewniki powietrza. Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne w naszych domach i pomieszczeniach, które użytkujemy, warto rozważyć korzyści płynące z użytkowania nawiewników powietrza.

CZYM SĄ NAWIEWNIKI?

Nawiewniki to urządzenia przeznaczone do kontrolowanego napływu świeżego powietrza zewnętrznego. Montuje się je w górnej krawędzi okna. Ze względu na sposób sterowania rozróżniamy następujące typy: ciśnieniowe, sterowane manualnie - wyposażone w przysłonę, za pomocą której zmieniamy manualnie wydajność nawiewnika, ciśnieniowe, automatyczne - wyposażone w automatyczną przepustnicę, która samoczynnie reguluje ilość dostarczanego powietrza, a jednocześnie użytkownik ma możliwość manualnego przymknięcia przysłony, higrosterowane - zamykają się i otwierają samoczynnie w zależności od zmiany wartości wilgotności względnej powietrza wewnątrz pomieszczenia.
--
REKLAMA:
--

PO CO STOSUJEMY NAWIEWNIKI?

Coraz częściej nasze domy i mieszkania projektowane są z myślą o tym, by zarówno ocieplenie budynku, jak i okna, odznaczały się możliwie jak najlepszą termoizolacją. Budując domy i mieszkania dbamy o to, by zapewnić sobie jak najwyższą temperaturę wnętrza, pomijając często kwestię prawidłowej wentylacji. Brak świeżego przepływu powietrza powoduje nie tylko zawilgocenie ścian i występowanie pleśni, ale również poważnie naraża nasze zdrowie. Większość współczesnych chorób cywilizacyjnych, w tym alergie i astma, są spowodowane brakiem świeżego powietrza i drobnoustrojami występującymi w najbliższym otoczeniu. Jak możemy więc sobie poradzić z problemem wilgoci i niewłaściwej temperatury w mieszkaniu? Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań jest zastosowanie nawiewników, które spełniają wszystkie standardy bezpieczeństwa, jednocześnie zapewniając stały dostęp świeżego powietrza do mieszkania, nie powodując przy tym znacznego obniżenia temperatury wnętrza.

JAKIE NAWIEWNIKI WARTO WYBRAĆ?

Bogata oferta różnego rodzaju nawiewników powoduje, że inwestorzy często mają problem z końcowym wyborem produktu. Biorąc pod uwagę takie kryteria, jak: skuteczność, praktyczność i komfort użytkowania, wśród dostępnych na rynku nawiewników największą popularnością cieszą się nawiewniki ciśnieniowe. W przeciwieństwie do pozostałych typów możemy nimi samodzielnie regulować, kontrolując ilość przepływającego powietrza. To rozwiązanie umożliwia nam uzyskanie maksymalnej wydajności urządzenia, zapewnienie stałej cyrkulacji powietrza i tym samym pozbycie się na zawsze kłopotu z wilgocią w mieszkaniu.

*Ventec to działająca od wielu lat firma specjalizująca się w produkcji sprzedaży nawiewników okiennych. Solidna konstrukcja, własnoręczny projekt i ciekawy design przyciągają uwagę inwestorów w w Polsce, jak również za granicą. Wśród głównych atutów produktów marki Ventec są nowoczesne rozwiązania techniczne, a także spełnianie przez nich europejskich standardów budowlanych. Wszystkie produkty oferowane przez firmę Ventec posiadają Krajową Ocenę Techniczną.

Przeczytaj także