Sypialnia - wystrój
 

Jak zaaranżować funkcjonalną i wygodną sypialnię?

Sypialnia to miejsce wypoczynku, dlatego pokój, który będzie spełniał tę funkcje musi być wybrany bardzo starannie. Równie ważna jest przemyślana aranżacja, która pozwoli nam odpoczywać w wygodnym i przytulnym pokoju. Jak zaaranżować sypialnię marzeń?

Fot. mks
Fot. mks

Miejsce jest ważne

Wybierając pokój na sypialnię warto skupić się na pomieszczeniach, których okna nie wychodzą na ulicę. Okna od ogrodu zapewnią dobry sen. Hałas dobiegający z ulicy nie pomaga w odpoczynku.

Bardzo ważne jest również nasłonecznienie sypialni. Sypialnia od wchodu ułatwi poranne wstawanie. Położenie sypialni od zachodu pozwoli dłużej pospać, ale latem sypialnia może się przegrzewać. Trzeba również pamiętać, że pokój, który przeznaczymy na sypialnie musi mieć okno. Wywietrzenie pokoju przed snem jest niezbędne.
--
REKLAMA:
--
Łóżko do sypialni należy wybierać odpowiednio duże oraz twarde. Tylko dobrze dobrane łóżko oraz odpowiednie umiejscowienie pozwolą na dobry i zdrowy sen.

Funkcjonalna sypialnia – łóżko kontynentalne

Sypialnia, która jest funkcjonalna nie może być przeładowana meblami. Łóżko do sypialni jest najważniejszym meblem, ale nie zawsze możemy pozwolić sobie na zachowanie odpowiednich rozmiarów łóżka.

Trzeba pamiętać, że minimalna powierzchnia łóżka dla jednaj osoby to 90 cm, dla dwóch osób łóżko nie może być mniejsze niż 160 cm. Wybierając na sypialnię pokój, do którego nie można wstawić takich rozmiarów łóżka warto zdecydować się na sofę.

Sofa rozkładana jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, gdy ma odpowiednią twardość oraz rozmiary.

Porządek ma znaczenie

Odpocząć można jedynie w pokoju, w którym jest ład i nie panuje chaos. Bardzo ważne jest umieszczenie w sypialni szaf oraz komód, które pozwolą na utrzymanie porządku.

Szafy przesuwne są bardzo wygodne, gdyż drzwi nie zajmują dużo miejsca, dzięki temu w sypialni można zmieścić szafeczki przy łóżku, czy zrobić dodatkowy kącik do czytania.

Projektując szafy przesuwne trzeba pomyśleć, jak dużą ilość miejsca przeznaczyć na ciuchy wiszące, a jak dużo miejsca mają zająć szuflady i kosze.

Górę szafy przesuwnej warto przeznaczyć na rzeczy rzadko używane. Pościel, ręczniki, obrusy nie są często wyjmowane, więc wspinanie się po nie nie będzie kłopotliwe. Dół szafy musi mieć miejsce na ciuchy wiszące. Na płaszcze oraz sukienki trzeba przeznaczyć około 155 cm, na koszule i marynarki około 90 cm.

Szafy przesuwne wyposażone w szuflady oraz kosze najlepiej sprawdzają się na bieliznę, paski, apaszki czy t-shirty. Półki są idealne na swetry oraz bluzki. Buty najlepiej przechowywać w specjalnych pudłach na dole szafy.

Przeczytaj także