Instalacje wodne
 

Rury preizolowane - do czego służą i jakie są ich zalety?

Efektywna praca systemów ciepłowniczych i klimatyzacyjnych wymaga odpowiedniego zaizolowania rur instalacyjnych. W dzisiejszych czasach sieci preizolowane są praktycznie standardem i można się z nimi spotkać w nowoczesnych budynkach. Niestety w obiektach, które budowane były kilkadziesiąt lat temu, nie myślano o odpowiedniej izolacji sieci ciepłowniczej. Z tego względu straty ciepła były bardzo duże, a rury były narażone na uporczywe awarie. Sieci ciepłownicze preizolowane pomogły uporać się z tym problemem, dając użytkownikom dostęp do efektywnego i bezpiecznego przesyłu ciepła. Zobacz, do czego służą rury preizolowane i jakie są ich największe zalety.

fot. Synco.pl
fot. Synco.pl

Zastosowanie rur preizolowanych w praktyce

Ten rodzaj rur wykorzystuje się głównie do budowy sieci ciepłowniczych oraz instalacji chłodniczych. Można stosować je zarówno w dużych obiektach, jak i w domach jednorodzinnych. Rury preizolowane posiadają warstwę izolacyjną, dzięki której można zastosować je w skrajnych temperaturach. Najlepsze modele są w stanie wytrzymać temperatury od – 40 stopni do nawet 130 stopni Celsjusza. Rury preizolowane można montować zarówno na ziemi, jak i pod jej powierzchnią.

Tego rodzaju rury coraz częściej wykorzystuje się do budowy sieci wodociągowych i sieci przesyłających ciepło powstałe w wyniku spalania biomasy. Zapewniają wysoką wytrzymałość oraz długą żywotność. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie strat ciepła nawet o połowę. Są one zdecydowanie trwalsze niż rury stalowe, które montowano jeszcze jakiś czas temu. Sieci ciepłownicze preizolowane są łatwiejsze w montażu oraz mniej podatne na uszkodzenia. Warto jest je więc stosować w większości prac związanych z budową sieci ciepłowniczych.
--
REKLAMA:
--

Jakie są zalety rur preizolowanych?

Jeśli wybierzesz rury preizolowane https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/ sprawdzonej firmy, to w szybkim czasie odczujesz zalety tej decyzji. Komponenty wykonane przez cenionych producentów z najlepszych materiałów działają przez bardzo długi czas i są praktycznie bezawaryjne. Najlepiej jest wybierać produkty znanych producentów, którzy mają doświadczenie w produkcji rur preizolowanych. Dlaczego? Ponieważ są one gwarancją jakości, a do ich produkcji wykorzystano długoletnie doświadczenie oraz wysokiej jakości materiały.

Rury preizolowane zapewnia użytkownikowi wiele udogodnień. Warstwa izolacyjna, która się na nich znajduje, izoluje nie tylko ciepło, ale także świetnie sprawdza się jako rodzaj izolacji akustycznej. Podczas przepływu cieczy pod dużym ciśnieniem przez rury preizolowane hałas będzie zdecydowanie mniejszy niż przez rury stalowe. Jest to więc bardzo duże udogodnienie, które zapewni wysoki komfort korzystania z takiej sieci ciepłowniczej.

Kolejną zaletą, o której warto wspomnieć, jest to, że rury preizolowane wyróżniają się dobrą giętkością. Dzięki temu ich montaż jest praktycznie bezproblemowy nawet w bardzo trudnych lokalizacjach. Poleca się je do miejsc, w których montaż sieci ciepłowniczej wykonanej ze stali byłby bardzo trudny, a nawet niemożliwy. Są też o wiele lżejsze niż rury stalowe, co znacząco wpływa na komfort pracy z takim komponentem.

Warto także wiedzieć, że rury preizolowane są odporne na trudne warunki atmosferyczne. Jak już wspomnieliśmy, są one w stanie pracować w skrajnych temperaturach – zarówno w mrozie, jak i upale. Nie stracą one przy tym na swojej jakości, a praca w ekstremalnych warunkach nie powinna stanowić dla nich większego problemu.

Przeczytaj także