Materiały konstrukcyjne
 

Jak samemu zrobić zabudowę pod umywalkę, pralkę i półki?

Zobacz, jak szybko i w prosty sposób wykonać remont łazienki, bez specjalistycznych narzędzi, a nawet doświadczenia w pracach remontowych. Z tym poradnikiem zrobisz blat pod umywalkę, zabudujesz pralkę oraz zainstalujesz półki. Łazienka stanie się estetyczna i funkcjonalna.

Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Bez wymagających czasochłonnej obróbki płyt karton-gips, drogich stelaży i uporczywego wiercenia. Aby wykonać remont łazienki i poprawić jej funkcjonalność, wystarczy dobry pomysł, kilka podstawowych narzędzi i płyta budowlana. Zobacz, jak sprytnie zagospodarować przestrzeń w łazience i samodzielnie wykonać blat pod umywalkę, zabudowę pralki oraz wygodne półki ścienne.


Co będziesz potrzebować?
- Płyta budowlana ze wzmocnionego XPS (do kupienia w markecie budowlanym),
- Profile narożnikowe,
- Siatka z włókna szklanego,
- Klej i pianka montażowa,
- Kołki do styropianu, talerze montażowe i wkręty,
- Poziomica i kątownik,
- Nożyk,
- Ołówek.


- Płyta budowlana, w przeciwieństwie do płyty karton-gips, składa się z wytrzymałej pianki XPS pokrytej siatką z włókna szklanego i powłoki mineralnej. Zapewnia izolację termiczną, jest odporna na wodę, grzyby i pleśń, dlatego jest lepszym materiałem do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak m.in. łazienka. Do tego jest bardzo prosta i szybka w obróbce – tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

Krok 1 – projekt łazienki

Zacznij od zaprojektowania swojej łazienki. Do tego wystarczy… ołówek. Na ścianie zaznacz miejsca, które przeznaczysz na zabudowę pod umywalkę, pralkę oraz te, w których mają wisieć półki. Podczas mierzenia uwzględnij wysokość zabudowy oraz całkowitą głębokość sprzętów wraz z odpływami, a następnie dobierz grubość płyty budowlanej, która przy tego typu pracach powinna wynosić od 40 do 50 mm.

Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Gdy obrys konstrukcji znajdzie się na ścianie, czas na przycięcie płyty budowlanej na odpowiedni wymiar. Wykorzystaj do tego zwykły nożyk z wymiennym ostrzem i poziomicę, która ułatwi cięcie płyty.

Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Krok 2 - zabudowa pralki

Montaż zabudowy dla pralki zacznij od stworzenia podparcia dla blatu. Przed klejeniem upewnij się, że pomiędzy płytą a ścianą zachowany jest 90° kąt. Następnie nałóż na podłogę klej z uszczelniaczem i nasuń płyty, które będą pełnić rolę nóżek. W szczeliny między ścianą a płytą wciśnij klej w piance. To system, który zapewni trwałe i solidne trzymanie.

Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Kolej na przymocowanie blatu. W tym celu przydadzą się cztery kołki do XPS-u, które należy wkręcić w rdzeń płyty podpierającej blat. Następnie przykręć blat do kołków, korzystając z talerzy montażowych i wkrętów.

Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Krok 3 - zabudowa pod umywalkę


Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Stworzenie zabudowy pod umywalkę przebiega analogicznie do zabudowy pralki. Po przyklejeniu wyciętych z płyt nóg i połączeniu ich z blatem zostaje jednak przestrzeń pod zlewem, którą możesz pozostawić niezagospodarowaną lub wykorzystać na dodatkową półkę. Aby ją stworzyć, wystarczy wyciąć z płyty odpowiedni rozmiar, przymocować do nóg przy użyciu kołków do XPS-u, a następnie talerzy montażowych i wkrętów.

Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

UWAGA! Możesz przyjąć inną kolejność, tj. najpierw zbudować konstrukcję z płyt budowlanych, a dopiero później przymocować całość do podłogi i ściany.

Krok 4 - zabudowa półek


Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Do wykonania półki ściennej możesz wykorzystać cieńszą płytę – np. taką o grubości 30 mm. Jak ją zamocować bez tworzenia dodatkowej konstrukcji?

Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Najpierw wywierć otwory - dwa w płycie, którą wykorzystasz do zbudowania półki, i kolejne dwa - w tej samej odległości - w ścianie. Otwory w ścianie wypełnij kotwą chemiczną, wsuń tuleję siatkową i nałóż półkę wraz z dwoma prętami gwintowanymi. Drugim rozwiązaniem mocowania półki jest zastosowanie, zamiast kotw chemicznych, kołków szybkiego montażu.

Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Krok 5 – poprawki i zabezpieczanie

Przed ostatecznym wykończeniem zabudowy sprawdź czy wszystkie wymiary się zgadzają. Na tym etapie jeszcze możesz dokonać zmian.

Jeżeli chcesz dosztukować płytę w wybranych miejscach, wystarczy wyciąć element o odpowiedniej wielkości oraz grubości, zamocować w konstrukcji kołki do XPS-u, dołożyć brakujący fragment i przymocować za pomocą kleju, talerzy montażowych i wkrętów.

Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Na wszystkich przejściach, punktach styku oraz miejscach, w których rdzeń płyty jest niezabezpieczony umieść siatkę zbrojeniową, przyklejając ją na klej cementowy do płytek klasy C2.

Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Metalowe talerzyki montażowe zakryj klejem cementowym.
Narożniki zewnętrzne półek oraz zabudowy zabezpiecz profilami aluminiowymi przyklejając je np. na klej gipsowy.

Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Krok 6 - wykończenie powierzchni


Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Aby przygotować płytę pod malowanie, powierzchnię należy dwukrotnie wygładzić gipsem szpachlowym, a następnie dokładnie wyszlifować kostką ścierną. W przypadku okładzin ceramicznych, takich jak płytki czy mozaika, klejenie odbywa się bezpośrednio na płycie bez konieczności wcześniejszego gruntowania powierzchni. Przed przystąpieniem do dalszych prac – czyli fugowaniem, należy odczekać do związania kleju.

Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Jak widać, zbudowanie własnej, funkcjonalnej łazienki bez specjalistycznego sprzętu i dużego doświadczenia jest możliwe. Wystarczy dobry pomysł, niekoniecznie duży nakład środków finansowych, za to sporo pozytywnej energii i zapału.

Fot. Ultrament
Fot. Ultrament

Płyta budowlana Ultrament
Płyta budowlana Do It marki Ultrament to łatwy w montażu i obróbce produkt, którego wysoką wytrzymałość oraz 100-procentową odporność na wilgoć, wodę, pleśnie i grzyby gwarantuje wykonanie z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) oraz powłoki mineralnej z wtopioną siatką z włókna szklanego.
--
REKLAMA:
--
Płytę budowlaną Ultrament można zakupić za ok. 30-180 zł (cena uzależniona od wysokości i grubości) w popularnych marketach budowlanych.

Przeczytaj także