Elewacje, fasady
 

Remont elewacji krok po kroku z MAJSTER-POL

Estetycznie wykonana elewacja to ozdoba domu, która akcentuje jego styl i tworzy aranżacyjną spójność. Ma jednak także praktyczne funkcje – zapewnia izolację cieplną oraz akustyczną. Gdy przestanie je optymalnie spełniać, warto zastanowić się nad jej remontem.

Fot. MajsterPol
Fot. MajsterPol

Odświeżenie elewacji poprzez przemalowanie jej na nowy kolor to tylko jeden z elementów prawidłowo przeprowadzonej renowacji. Remont zniszczonych ścian zewnętrznych to niekiedy nie tylko kosmetyczne zabiegi, ale też termomodernizacja – szczególnie, gdy budynek jest stary i powoduje duże straty ciepła. Jeżeli jednak Twój dom jednak nie wymaga przeprowadzenia gruntownego remontu elewacji, a jedynie oczyszczenia ścian i przemalowania fasady, przeprowadzenie tego procesu może okazać się prostsze.

1. Kontrola stanu elewacji

Zwróć uwagę na stan i szczelność rynien – jeżeli występują nieszczelności z pewnością zauważysz zacieki na elewacji, a miejscami od ściany będzie odchodzić tynk lub farba. Przy remoncie ścian zewnętrznych warto poświęcić czas również na konserwację tych elementów, ponieważ jeżeli nie zadbamy o ich szczelność, zaszkodzimy także odnowionej fasadzie. Sprawdź również stan tynku, zwróć uwagę na wszelkie ubytki, rysy oraz zawilgocenia, aby przy remoncie wyeliminować źródło problemu, a nie jedynie go zamaskować. Zobacz, czy tynk dobrze przylega we wszystkich miejscach i nie odstaje od podłoża.
--
REKLAMA:
--

2. Usuń zanieczyszczenia i przygotuj podłoże

Drobne pęknięcia w tynku i miejscowe uszkodzenia to nie powód, aby przeprowadzać gruntowny remont elewacji. Można je odpowiednio wypełnić i zabezpieczyć, żeby tynk spełniał swoje funkcje jeszcze przez wiele lat. Bezwzględnie należy natomiast usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które osadzają się na ścianach na przestrzeni lat. Naloty organiczne, porosty, zabrudzenia, ptasie odchody, a także zacieki można usunąć ze wszystkich rodzajów tynku. Mycie ścian wodą pod ciśnieniem, naniesienie na powierzchnię odpowiednich preparatów chroniących przed szkodliwym działaniem glonów i grzybów takich jak Elewacid,, a następnie zastosowanie preparatu gruntującego, który wzmocni podłoże i wyrówna jego chłonność, to gwarancja, że odnowiona elewacja będzie trwała.
Jaki grunt pod farbę należy użyć? Najlepiej zastosować produkt MAJSTER-POL – w zależności od rodzajów tynku, stanu podłoża, a także farby, jaką mamy zamiar pokryć elewację, możemy wybierać z szerokiej oferty. Grunty MAJSTER-POL zmniejszają i ujednolicają chłonność oraz redukują pylistość podłoża. Zabezpieczają również powierzchnię przed szkodliwym działaniem wilgoci i ograniczają przebijanie koloru podłoża.

3. Zastosuj odpowiednią farbę

O efekcie malowania w największym stopniu decyduje odpowiedni wybór farby, dlatego warto poświecić na niego najwięcej czasu, aby wybrać najlepszy produkt do danej elewacji. Doskonałym rozwiązaniem są farby elewacyjne MAJSTER-POL, które gwarantują trwałość koloru i odpowiednio zabezpieczają ściany przed działaniem czynników zewnętrznych. Farby silikonowe MAJSTER-POL są hydrofobowe, a w swoim składzie posiadają najnowocześniejszy na rynku kapsułowany biocyd dający długotrwałą ochronę przed korozją mikrobiologiczną. Ile farby potrzeba na pokrycie elewacji? Trudno to jednoznacznie określić, ponieważ na wydajność farby silikonowej wypływają takie czynniki, jak: rodzaj, chłonność i faktura podłoża, a także metoda malowania.

Przeczytaj także