Trendy zmian cen materiałów budowlanych w kwietniu

W kwietniu 2012 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły ceny izolacji termicznych (+2,9%), silikatów (+2,2%) i gazobetonów (+0,5%). Spadły ceny suchej zabudowy (-7,1%), chemii budowlanej (-0,6%) oraz pokryć i folii dachowych, rynien (-0,4%). W pozostałych 5 grupach ceny nie zmieniły się.

W kategorii „inne” żadne ceny nie wzrosły. Spadły natomiast ceny instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (-5,3%) oraz wyrobów stalowych (-4,5%). Nie zmieniły się ceny cementu, wapna, płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni, farb, lakierów, tapet, kostki brukowej oraz bram i ogrodzeń.

Wskaźnik optymizmu związanego ze wzrostem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych w I kwartale 2012 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, przyjął wartość plus 2,6%, ale już w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym przeważył pesymizm – wskaźnik minus 5,9%. Równolegle niewielką dodatnią dynamikę osiągnięto w zakresie mieszkań ogółem, których budowę rozpoczęto – plus 1,3%, natomiast w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym był to minus 9,4%.
--
REKLAMA:
--
Przychody PSB S.A. ze sprzedaży materiałów budowlanych w kwietniu 2012 r. były 4,5% wyższe niż przed rokiem oraz o 20% wyższe niż w marcu 2012 r. Wzrost sprzedaży jest wynikiem kwietniowych Targów Grupy PSB w Kielcach. Sprzedaż po czterech miesiącach 2012 roku była wyższa o 7,5% od osiągniętej w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Wykres. Trendy zmian cen – dane Grupy PSB S.A.
Wykres. Trendy zmian cen – dane Grupy PSB S.A.

Przeczytaj także