Balkony, tarasy
 

Jak zaaranżować mały balkon i duży taras?

Niezależnie od tego, czy dysponujemy niewielkim balkonem czy tarasem o pokaźnym rozmiarze, wszyscy chcemy cieszyć się piękną letnią aurą na zewnątrz. Podpowiadamy, jak stylowo i funkcjonalnie zagospodarować małe i większe przestrzenie, aby sprzyjały wakacyjnemu odpoczynkowi!

Fot. DLH
Fot. DLH

Każdy z nas potrzebuje miejsca, w którym mógłby naładować baterie po ciężkim dniu. Cisza, hamak lub wygodny fotel, ulubiona lektura i orzeźwiająca lemoniada. Czy wyobrażacie sobie lepszy scenariusz na popołudniowy relaks? Chyba nie, dlatego podpowiadamy, jak wykorzystać potencjał małego balkonu oraz urządzić duży taras, aby stworzyć w swoim otoczeniu zaciszne i przytulne miejsce, wprost stworzone do relaksu na świeżym powietrzu. Dzięki kilku trikom aranżacyjnym oraz bogatej ofercie desek i mebli tarasowych DLH wszystko jest możliwe!

U podnóża natury…

Podczas aranżacji balkonu lub tarasu metraż nie ma tak dużego znaczenia jak mogłoby się wydawać. Dzięki kilku przemyślanym rozwiązaniom, możemy nawet na najmniejszej przestrzeni stworzyć stylowy i praktyczny cichy kącik, w którym wypoczniemy od miejskiego zgiełku. Podstawą naszej stylizacji powinna być podłoga – to ona daje największe możliwości, jeśli chodzi o wizualne powiększanie metrażu. Dzięki wykończeniu jej deskami w jasnych odcieniach nasza przestrzeń optycznie zyska na wielkości. W tym celu możemy skorzystać z desek tarasowych dostępnych zarówno w jasnych jak i ciemnobrązowych tonacjach, w odcieniu beżu ze złotym połyskiem i Teak o jasnobrązowym, delikatnym wybarwieniu. Dzięki wykończeniu balkonu produktami w takich tonacjach, nasza przestrzeń nie tylko będzie się wydawała większa, ale także będzie sprawiała wrażenie weselszej. W asortymencie możemy znaleźć deski w różnych rozmiarach, co również pozwala nam na modelowanie aranżowanej przestrzeni. Aby optycznie wydłużyć balkon długie deski ułóżmy w tzw. cegiełkę. Aby natomiast wizualnie skrócić oraz poszerzyć wąski i długi balkon, płożmy deski w poprzek.

Fot. DLH
Fot. DLH

Na tarasach o większej powierzchni mamy znacznie szersze pole do popisu. W tym przypadku deski możemy ułożyć równolegle oraz zdecydować się na gatunki o ciemniejszym wybarwieniu, które pod wpływem czynników atmosferycznych pogłębia kolor do mahoniowego, czy o nasyconej czerwono-ceglastej tonacji. Wykładając podłogę drewnem, nawet w centrum wielkiego miasta możemy poczuć się jak na łonie natury.

Przestrzeń najlepsza pod słońcem

Gdy już wykończymy podłogę na balkonie lub tarasie, możemy zabrać się za wybór elementów wyposażenia i dodatków, dzięki którym przestrzeń zyska nastrojowego charakteru, a odpoczynek będzie znacznie przyjemniejszy. Zacznijmy od mebli. Na niewielkich metrażach postawmy na meble składane, które będziemy mogli szybko złożyć i schować w razie potrzeby. Nie przytłaczajmy balkonów masywnymi kompletami, lepiej postawmy na te o delikatnej lub wręcz ażurowej konstrukcji. Strzałem w dziesiątkę może okazać się wybór zestawu mebli. Kompaktowe, łatwe do złożenia meble sprzedawane są pojedynczo, wykonane z drewna teakowego, dzięki swojej strukturze i dużej zawartości naturalnych olejków oraz kwasu krzemowego jest bardzo stabilne wymiarowo i posiada niezwykłą trwałość. Wszystkie meble ogrodowe oferowane są z materiałów cechujących się najwyższą jakością, dzięki czemu odznaczają się one bardzo wysoką wytrzymałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Walory te dają meblom ogrodowym znaczną przewagę nad elementami wyposażenia oferowanymi przez znane sieciówki, produkujące meble na szeroką skalę z gatunków posiadających znacznie gorsze parametry techniczne i użytkowe.
--
REKLAMA:
--
Żaden balkon oraz taras nie może się obejść bez bujnej roślinności lub ogródka ziołowego - w przypadku małych metrażów możemy zdecydować się na donice wiszące lub zamontowane na balustradach balkonu. Na dużych tarasach natomiast postawmy na dekoracyjne drabinki, na których ułożymy doniczki oraz podłużne donice, w których zasadzimy wysokie rośliny. Każdy, nawet najmniejszy zakątek na świeżym powietrzu wymaga również odpowiedniego oświetlenia. W zależności od jego charakteru możemy zdecydować się na świeczki, lampiony, lampy solarne lub światełka w stylu cotton ball. Aby nie przytłaczać niewielkich przestrzeni, zaaranżujmy nasze balkony w jednej tonacji barw, pomyślmy o szafeczce, w której ukryjemy potrzebne, jednak niezbyt reprezentatywne rzeczy, a zamiast oddzielać się od sąsiadów ściankami, postawmy na panele z roślin – to bardzo modne i ekologiczne rozwiązanie!

Przeczytaj także