Projekty i aranżacje
 

Dom Pawilon inaczej

Niecodziennym rozwiązaniem jest Dom Pawilon, to przykład wykorzystania zróżnicowanego ukształtowania terenu między kondygnacjami budynku, aby uzyskać nowoczesny i atrakcyjny efekt. Wyróżnia się stonowaną biało-szarą elewacją oraz geometrycznymi bryłami. Dodatkowo w projekcie, w nietypowy sposób odwrócono funkcje strefy dziennej i nocnej.

Od strony ulicy budynek sprawia wrażenie parterowego, ale od strony ogrodu ma dwie kondygnacje, w tym jedną niewidoczną z przodu. Górna bryła wyglądem przypomina mały, modernistyczny dom pawilon. Ma powierzchnię ok. 100 mkw. i stanowi strefę dzienną.

Fot. 81.waw.pl
Fot. 81.waw.pl

Charakter budynku wpłynął także na odwrócenie standardowych funkcji pomieszczeń w stosunku do kondygnacji. Oznacza to, że część nocna znajduje się na parterze, a dzienna na piętrze. Przypomina to rozmieszczenie rodem z pałacowych wnętrz. Na dole zlokalizowany jest m.in. garaż na dwa samochody i wiatrołap, z którego można przejść do holu głównego, gdzie umieszczono spiralną klatkę schodową na piętro. Przy wejściu znalazło się również miejsce na wewnętrzne patio, którego rolą jest doświetlenie gabinetu - mówi Rafał Grudziąż architekt z pracowni 81.WAW.PL.

Fot. 81.waw.pl
Fot. 81.waw.pl

W osi wejścia umieszczony został basen z bezpośrednim wyjściem na ogród, od którego oddziela go w pełni przeszklona ściana. Z drugiej strony pozostaje zabudowany.

Budynek został tak zaprojektowany, że jedną bryłę domu przecina wejście i basen. Powoduje to, że otoczony pomieszczeniami główny hol, zyskał naturalne światło poprzez zastosowanie przeszkleń w kątach. Skutecznie doświetla ono i ociepla wnętrze, jednocześnie podkreślając bryłę basenu i wejścia.

Fot. 81.waw.pl
Fot. 81.waw.pl

Z holu po lewej stronie można przemieścić się do strefy nocnej, gdzie znajduje się łazienka, garderoba, pokój gościnny i strefa master bedroom, czyli oddzielna sypialnia, łazienka i garderoba, połączone w jedną całość. Sypialnia, zgodnie z prośbą inwestora, ma bezpośredni kontakt z działką.
--
REKLAMA:
--
Schodami z holu kierujemy się na górę, gdzie znajduje się otwarta przestrzeń z kuchnią, jadalnią i salonem. Lekka, drewniana ścianka z kominkiem oddziela pokój, w którym umieszczony zostanie stół bilardowy. Przesuwne drzwi pozwolą na otwarcie tego pomieszczenia na salon, lub całkowite odizolowanie od reszty piętra.

Fot. 81.waw.pl
Fot. 81.waw.pl

Okna otwierają się głównie na wschód, jedynie z jadalni można podziwiać widok na zachód. Dodatkowo, aby domownicy nie musieli nosić zakupów z garażu przez cały dom, powstała mała winda gastronomiczna, łącząca go ze spiżarnią. Jest to rozwiązanie praktyczne i ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Całość strefy dziennej okala duży taras z głównym otwarciem na wschód i południe, zapewniając doskonałe miejsce relaksu – dodaje Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL.

Fot. 81.waw.pl
Fot. 81.waw.pl

Budynek sprawia wrażenie modernistycznego pawilonu. Główna część została podkreślona czarnym granitem z białymi żyłami, który jest podzielony horyzontalnymi liniami białych stropów. Kształt dachu odzwierciedla kształt tarasu. Parter został wykończony szarym spiekiem, który nie stanowi konkurencji dla kamienia, a jeszcze bardziej łączy budynek z gruntem.

Przeczytaj także