Stwórz wymarzony taras!

Podziel się:

Piękny, komfortowy i funkcjonalny – te trzy określenia najlepiej opisują idealny taras w domowym otoczeniu. Podpowiadamy, jak stworzyć taką przestrzeń przy użyciu betonowych elementów.

Zanim zaczniemy budowę tarasu powinniśmy zastanowić się, jak ma wyglądać, gdzie go umiejscowić i z jakiego materiału go wykonać. Do wyboru jest wiele możliwości, od drewnianych czy kompozytowych desek po najbardziej popularne rozwiązanie, czyli kostki i płyty betonowe. W przeciwieństwie do pozostałych rozwiązań stosuje się je do budowy tarasu na gruncie. Budowę tarasu należy zawsze rozpocząć od przygotowania projektu.  Kostki i płyty betonowe są bardzo popularne i chętnie wybierane ze względu na swoją trwałość, minimalne wymagania konserwacyjne, ale także ciekawy design. Liczba rodzajów kostek i płyt dostępnych na rynku pozwala bez problemu dobrać najlepsze rozwiązanie do wymarzonej aranżacji. Przy budowie idealnego tarasu warto zwrócić uwagę również na inne elementy betonowe, a w szczególności stopnie schodowe, obrzeża i donice, które stanowią komplementarną galanterię betonową. Mogą okazać się one funkcjonalnym, a przy tym bardzo estetycznym dodatkiem do aranżacji. Zapytaliśmy architekta, o co najczęściej pytają osoby, które budują taras. Na pytania odpowiada Wojciech Średniawa, Główny Projektant Polbruk.

Jakie płyty wybrać na taras?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi, bo każdą nawierzchnię musimy dopasować do reszty aranżacji. Wiele zależy od naszego poczucia estetyki, a także pomysłu. W końcu to będzie nasze miejsce odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Na tarasach przy nowoczesnych domach modnym rozwiązaniem są duże formaty, takie jak Polbruk Magna. To jedna z największych płyt na rynku o rozmiarze 75x100 cm i 50x75 cm. Cechuje ją minimalistyczny, wręcz ascetyczny design. W otoczeniu nowoczesnego domu najlepiej sprawdzi się wersja w kolorze nerino, zaś dla bardziej klasycznych aranżacji przewidziany jest kolor latte (biało-jasno-piaskowy). Warto zwrócić też uwagę, na nieco mniejszą, bo o wymiarze 40x60 cm, lecz nadal sporych rozmiarów, płytę Lamell. Podobnie jak Magna odznacza się ona minimalistycznym designem, ale użyjemy jej również w aranżacjach wychodzących poza style nowoczesny i klasyczny. Lamell występuje w dwóch fakturach: gładkiej i płukanej. Ta pierwsza to aż 6 kolorów. Trzy z nich to szarości – nerino, stalowy, bazaltowy, a dwa to beże, czyli ivory i latte. Ostatnim z dostępnych kolorów jest cortado, czyli brąz z domieszką bieli. Nadaje się on do aranżacji w klimacie rustykalnym lub śródziemnomorskim. Dla tych, którzy uwielbiają idealną symetrię, doskonałą propozycją na taras będzie kwadratowa płyta Bosso o boku 60 cm. Występuje ona w trzech odcieniach szarości: nerino, stalowym i grafitowym, dlatego doskonale sprawdzi się jako podstawa kompozycji tarasu przy domu w stylu nowoczesnym.

Co jeszcze jest modne?

Poza wielkim formatem warto również zwrócić uwagę na płyty zaprojektowane z myślą o nowoczesnych aranżacjach oraz te pozwalające na tworzenie hipnotyzujących wzorów. Jedną z takich ekstrawaganckich propozycji jest Polbruk Exa. To płyta, która kształtem przypomina heksagon, czyli plaster miodu. Klasyczny kształt został tu jednak lekko zmodyfikowany, co nadało płycie jeszcze bardziej nowoczesny wygląd. Z nieszablonową stylistyką płyt Exa współgra również ich barwa, gdyż są one dostępne w kolorze taupe będącym mieszanką beży i szarości. Nieco mniej ekstrawagancką propozycją na taras jest Bosso Trapez. Jak wskazuje jej nazwa, płyta ta posiada kształt klasycznego trapezu. Tym, co sprawia że stworzona z niej nawierzchnia staje się unikatowa, jest odpowiednie ułożenie poszczególnych elementów. Trzeba również dysponować znaczną powierzchnią, taką jak np. właśnie taras. Na dużych płaszczyznach płyty Bosso Trapez tworzą nieoczywiste, hipnotyzujące wzory przypominające diament lub geometryczne wazony. 

Płyty o nieszablonowym kształcie nie są jednak jedynym sposobem na inspirującą nawierzchnię tarasu. Warto poeksperymentować również z ułożeniem elementów. Na przykład w salonach nowoczesnych domów panele lub parkiet często układa się w tzw. jodełkę. Żeby przedłużyć wizualnie salon o przestrzeń tarasu, warto zastosować ten sam układ płyt czy kostek betonowych. Idealnie do tego nadaje się płyta Polbruk Metrik. To długie (28 cm) i wąskie (7 cm) elementy, które występują w modnych szarościach (biały, stalowy, nerino, bazaltowy) oraz w kolorze korten (kolor rdzawej stali). 

Ciekawym pomysłem na nawierzchnię tarasu jest także ułożenie mozaiki z elementów w różnych rozmiarach. Do realizacji takiego pomysłu odpowiednie będą kostki, takie jak Commix czy tegoroczna nowość – Toledo. Pierwsza z nich ma cztery rozmiary (najmniejszy to 10x10 cm, a największy to 20x30 cm) i aż 9 kolorów. Obejmują one przewidziane dla nowoczesnych aranżacji szarości, czyli szary, grafitowy, taupe, nerino czy boho, ale również barwy, które zastosujemy w aranżacjach w stylu śródziemnomorskim czy rustykalnym - latte, masala, cortado i hawaii. Duże zróżnicowanie kolorów i wielkości płyt pozwala na tworzenie niecodziennych, geometrycznych wzorów lub po prostu na wyróżnienie poszczególnych stref tarasu. Podobne zastosowanie ma Toledo. Kostka występuje w czterech rozmiarach (najmniejsza ma wymiar 15x15 cm, a największa 30x45 cm) oraz w 9 kolorach. Siedem z nich to melanże, a dwa pozostałe to monokolory. W palecie dominują szarości, czyli szary, taupe, nerino, boho i grafitowy. Obecne są jednak również beże, takie jak ivory i latte oraz brązy, czyli cortado i energetyczne hawaii. Decydując się na mozaikę na tarasie z wykorzystaniem różnych kolorów trzeba jednak pamiętać o zachować umiaru w ich liczbie. Zaleca się również, aby zastosowane kolory były położone blisko siebie na palecie odcieni.

Jakie inne elementy betonowe warto wykorzystać na tarasie?

Taras powinien być nie tylko piękny i pasować do reszty aranżacji, ale także cechować się funkcjonalnością i zapewniać komfort. Jeśli chcemy go nieco wyróżnić lub po prostu musimy zniwelować różnicę poziomów między nim a resztą ogrodu, warto skorzystać z szybkiego rozwiązania, którym są gotowe stopnie betonowe. Sprawdzą się one idealnie na tarasie, gdyż ich układanie nie wymaga budowy fundamentu czy wykonania podkonstrukcji, a jedynie wyprofilowania terenu. Jest to rozwiązanie nie tylko ekspresowe w realizacji, ale również wygodne w użytkowaniu i bardzo stylowe. Stopień Grando ma wysokość 15 cm zapewniającą komfort użytkowania. Natomiast tegoroczna nowość, stopień Magna, ma 8 cm wysokości i jest polecany do budowy wygodnych schodów lewitujących. Grando występuje w dwóch fakturach: gładkiej i łamanej. Każda z nich obejmuje kilka kolorów w tonacjach szarości, beży i brązów, dzięki czemu rozwiązanie to jest niesłychanie uniwersalne w zastosowaniu. Stopień Magna jest natomiast wprost stworzony z myślą o nowoczesnych aranżacjach. Niewielka wysokość stopnia nadaje konstrukcji pożądaną lekkość, zaś stonowany kolor nerino stanowi idealny kontrast dla ogrodowej zieleni. 

W kontekście projektowania roślinności warto wspomnieć jeszcze o betonowej galanterii, czyli o donicach, murkach i obrzeżach, które umożliwiają umiejscowienie jej wokół tarasu. W tym celu można skorzystać z gotowych, niemal sześciennych donic, takich jak Tigela, które możemy ustawić punktowo lub wzdłuż schodów w formie kaskady. Alternatywnie możemy zbudować donice z innych elementów czyli murków lub obrzeży. Zapewnia to duże możliwości doboru ich kształtu i wielkości. Do tego zadania wykorzystamy murki, jak np. Albero czy nowoczesne i minimalistyczne obrzeża, takie jak Treo, Fem lub palisadę Hestra oraz stopień Magna, który możemy ułożyć w pionie jak palisadę. Pierwsze z nich jest dostępne w dwóch fakturach: drobnoutwardzanej oraz gładkiej. Jeśli chodzi o stylistykę, Treo cechuje się oszczędnym designem. Pojedyncze elementy są poprzecinane pionowymi liniami, co nadaje im dynamizmu, rytmu i lekkości. Kolorystyka obrzeża jest stonowana i obejmuje trzy odcienie szarości (grafitowy, stalowy, nerino) oraz brąz. Bardzo zbliżonym wyglądem cechuje się obrzeże Fem, czyli tegoroczna nowość.  Jest tak samo oszczędne w formie i ma podobne „zdobienia” w postaci pionowych linii. Paleta kolorów jest w tym przypadku ograniczona do dwóch szarości (stalowy i grafitowy). Murków i obrzeży możemy użyć również przy budowie schodów – do zabezpieczania ich boków przed osypującą się na nie ziemią, a także do wzmacniania konstrukcji. Podobne zastosowanie będą miały obrzeża na granicy tarasu. Dzięki nim ograniczymy ryzyko „rozsuwania się” nawierzchni na boki.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#ogrody #taras #polbruk #kostka #poradnik #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy #materiał partnera

Więcej tematów: