Zmysły mają głos, czyli łazienka niczym domowe SPA

Podziel się:
Wzrok, słuch, zapach, dotyk - w świecie doznań i przyjemności nasze zmysły odgrywają istotną rolę. Dzięki nim czujemy i doświadczamy. Pozbywamy się negatywnych emocji i ładujemy dobrą energią. Przestrzenią, w której możemy odnaleźć wewnętrzną harmonię, jest m.in. łazienka. Odpowiednio zaaranżowana pozwala zapomnieć o codziennych wyzwaniach i poczuć się jak na rajskiej wyspie.

Fot. TeceFot. TeceFot. TeceFot. Tece
Zgodnie z klasycznym podziałem Arystotelesa wyróżniamy 5 zmysłów. Naukowcy twierdzą jednak, że posiadamy ich znacznie więcej. Bezsporna jest natomiast kwestia roli, jaką odgrywają w naszym życiu. Są prywatnym przewodnikiem po świecie, umożliwiającym poznanie, a nawet przetrwanie. O zmysły warto dbać, karmić je tym, co dobre i potrzebne, np. otaczając się pięknem, naturą, przyjemnymi dźwiękami. Co więcej – równowagę dla zmysłów możemy odnaleźć także w domowym zaciszu. Dlatego projektując wnętrze warto zwrócić uwagę na te z nich, które są dla nas najistotniejsze. Dotyczy to w szczególności łazienki – przestrzeni, której przypisuje się istotną rolę w zakresie wpływu na sensualne doznania.

#1 Zobaczyć więcej

W odniesieniu do aranżacji to chyba najważniejszy zmysł, któremu warto poświecić najwięcej uwagi. W końcu to dzięki niemu „odbieramy” przestrzeń, dostrzegając barwy, kształty czy wzory. Nie bez powodu mówi się o pierwszym wrażeniu i miłości „od pierwszego wejrzenia”. Wystarczy jedno, by zakochać się w danym wnętrzu. Decydujący wpływ mają tu m.in. barwy.

Kolory idealne do łazienki to m.in. biel, która utożsamiana jest z czystością, higieną, świeżością i minimalistyczną prostotą. Nie dziwi więc fakt, że tak często staje się podstawą aranżacji. W jej otoczeniu czujemy spokój i możemy się odprężyć. - Idealny wybór do łazienek to także odcienie niebieskiego. Błękit działa wyciszająco i uspokajająco na nasz umysł, sprzyja relaksowi, obniża ciśnienie krwi. Wpływa również na poprawę koncentracji i kreatywności. Mówiąc o błękitach, nie sposób nie wspomnieć o pozostałych kolorach należących do grupy „barw ziemi”. Do nich zaliczamy szeroką paletę naturalnych odcieni, m.in. brązy, zielenie, szarości, beże. Kolory te są ponadczasowe, uniwersalne, a do aranżacji wnoszą ciepło i przytulność. Co istotne - odprężają, działają kojąco. Dobrze czują się w swoim towarzystwie, a także w zestawieniu z naturalnymi materiałami wykończeniowymi – drewnem czy kamieniem – radzi Aleksandra Drozdalska, ekspert marki TECE.
REKLAMA:

Istotną rolę w odbiorze wizualnym wnętrza mają także kształty i formy – szczególnie te obłe, o miękkich liniach. To wszelkiego rodzaju zaokrąglenia będące alternatywą dla kanciastych form, zdecydowanie bardziej surowych. Warto więc postawić na umywalki, wanny, meble, dodatki czy oświetlenie o eliptycznych, owalnych kształtach. Jeśli chodzi o armaturę, zamiast kwadratowych baterii, wybierajmy modele zdecydowanie delikatniejsze i subtelniejsze, np. w kolorach złota.

Na zmysł wzroku oddziałują także wzory. Wybierając mozaiki, płytki czy wodoodporne tapety, kierujmy się naszym wewnętrznym odbiorem. Zastanówmy się, jakie emocje wywołują. Ponadto w dobry nastrój wprowadzą nas również odpowiednie dodatki i akcesoria – rośliny, świece. Wieczorna kąpiel w ich blasku ma działanie relaksujące i pomaga odzyskać równowagę.

Fot. TeceFot. TeceFot. TeceFot. Tece

#2 Magia dotyku

Skóra jest największym narządem receptorowym u ludzi – receptory rozmieszczone są na powierzchni całego ciała, najwięcej jest ich jednak w obrębie opuszek palców. Dzięki zmysłowi dotyku możemy zarówno oceniać kształt, fakturę czy wielkość przedmiotów. Dlatego urządzając łazienkę jako pomieszczenie przyjazne zmysłom, warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które wyróżniają się nie tylko wyjątkowym designem, ale są także przyjemne w dotyku. Najczęściej wykonane są ze strukturalnych materiałów, konglomeratów lub pokryte specjalną powłoką.

Po pierwsze – płytki ceramiczne. Dłonie i stopy to części ciała, które mają z nimi styczność. Wybierajmy zatem modele z satynowym szkliwieniem, a pod posadzką zamontujmy ogrzewanie podłogowe. Po drugie – ceramika sanitarna. Jeśli nie lubimy kontaktu z zimną powierzchnią, zamiast wanny żeliwnej czy stalowej, wybierzmy akrylową. - Dużą rolę w aranżacji łazienki odgrywają także detale i przedmioty, z którymi mamy kontakt każdego dnia. Jednym z takich rozwiązań są przyciski spłukujące. Te - wykonane z materiału, jakim jest FENIX NTM® - charakteryzują się satynowym, matowym, lekko porowatym wykończeniem. Są ciepłe i przyjemne w dotyku. Warto zwrócić także uwagę na modele z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy beton. Wyrazista struktura płytki oddziałuje na receptory i pobudza zmysły – wyjaśnia ekspert marki TECE. Mówiąc o zmyśle dotyku, nie można nie wspomnieć o tekstyliach. Miękkie ręczniki otulą nasze ciało po kąpieli i pozwolą się zrelaksować.

Fot. TeceFot. Tece

#3 Głęboki oddech

Łazienka to pomieszczenie, które nieodzownie utożsamiane jest z czystością i świeżością. Kwestie higieny i bezpieczeństwa wysuwają się tu na pierwszy plan. Dlatego też coraz chętniej sięgamy po bezdotykową armaturę czy elementy wyposażenia z antybakteryjną powłoką. Rozwiązania te niejednokrotnie pozwalają nam dbać także o świeżość, a tym samym pozytywnie wpływać na zmysł węchu. Przykładem mogą być tu zaawansowane stelaże podtynkowe z filtrem powietrza, np. terminal WC TECElux. W łazience przyjaznej zmysłom nie zapominajmy także o pięknie pachnących, naturalnych kosmetykach, odświeżaczach czy zapachowych świecach. Wprowadzą nas w przyjemny nastrój, uspokoją, pomogą odzyskać wewnętrzny balans.

Fot. TeceFot. TeceFot. TeceFot. Tece

#4 Wsłuchani w zmysły

Urządzając łazienkę w duchu domowego SPA warto pamiętać także o dźwiękach. Odpowiednio dobrane przynoszą ukojenie, odprężają, bądź dodają energii. Główne skrzypce gra tu szum wody, dzięki któremu możemy przenieść się na łono natury. Ciekawą propozycją jest także montaż podtynkowego radia i słuchanie ulubionych melodii. Jeśli chcemy zaś uciec od wszechobecnych dźwięków, warto postawić na… ciszę.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: TECE
#czytelnia #wnetrza #lazienka #tece #Łazienka - wystrój

Więcej tematów: