Schody w stylu „południowym”

Podziel się:
Schody to jeden z ważniejszych elementów wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ich użycie w projekcie ogrodu może sprawić, że będzie on niebanalną i niezwykle interesującą przestrzenią, a przy okazji stanie się bardziej funkcjonalny.

Fot. PolbrukFot. PolbrukFot. PolbrukFot. Polbruk
Schody są obecne w architekturze już od starożytności. Istotną rolę odgrywały one w antycznej Grecji i Rzymie, gdzie umieszczane przed wejściem do świątyń podwyższały optycznie budowle, a także podnosiły ich rangę. Od dawna są one również nieodłącznym elementem śródziemnomorskiej architektury ogrodowej. Dowodem na to są ogrody przy licznych rezydencjach władców Hiszpanii czy Włoch, gdzie z ich pomocą wyróżniano najważniejsze punkty w aranżacji przestrzeni. Schody nie są jednak tylko i wyłącznie domeną architektury pałacowej. Z powodzeniem stosowano je także w przydomowych ogrodach w basenie Morza Śródziemnego.

Fot. PolbrukFot. Polbruk
Jeśli zatem marzycie o zaaranżowaniu przydomowej przestrzeni w stylu śródziemnomorskim, to są one jej nieodzownym elementem składowym. Ich kolorystka powinna być przy tym spójna z resztą założenia. Barwami pasującymi do tego stylu są wszelkie odcienie pomarańczy, czerwieni, żółci, brązu i ochry. Dlatego do ogrodów w klimacie śródziemnomorskim świetnie będą pasować schody Polbruk Grando, które występują w kolorach latte (biało-jasno-piaskowy) i hawaii (brązowo-pomarańczowy). Zwłaszcza, że posiadają one fakturę (łamana lub gładka) i wygląd, który nawiązuje do naturalnych materiałów stosowanych w basenie Morza Śródziemnego, takich jak kamień, granit czy marmur. W tej stylistyce doskonale sprawdzą się też schody Lira będące połączeniem trwałości i odporności betonu z wyglądem naturalnego drewna. Faktura stopnia Lira doskonale odwzorowuje wszystko to, co jest w drewnie najpiękniejsze, czyli słoje i sęki oraz naturalny kolor drewnianych desek.
REKLAMA:

Fot. PolbrukFot. PolbrukSchody w ogrodzie w stylu śródziemnomorskim powinny wyróżniać przestrzenie szczególnie istotne. Dla „południowców”, rodzinnych i otwartych na spotkania towarzyskie, takim miejscem jest taras. Zastosowanie przed nim schodów spowoduje jego wizualne wyróżnienie. Użyjemy ich również w celu zniwelowania różnic w wysokości terenu. Powstały w ten sposób ciąg pieszy możemy obudować murkami. Po pierwsze dlatego, że jest to niezwykle często występujący w architekturze śródziemnomorskiej element aranżacji przestrzeni. Po drugie, ze względów czysto praktycznych, gdyż zapobiegnie to ruchom ziemi i jej osypywaniu. Jeśli zdecydujemy się na stopnie schodowe Grando, to naturalnym uzupełnieniem kompozycji będzie murek o tej samej nazwie.

Stopnie schodowe Polbruk Grando i Lira to elementy, których użycie warto rozważyć przy projektowaniu ogrodu w stylu śródziemnomorskim nie tylko ze względu na kolorystykę i wygląd. Ich atutem jest również możliwość ich układania w większe lub mniejsze kompozycje. Wymiary pojedynczego stopnia Grando to 15×40×100 cm w wersji łamanej oraz 15x46x100 cm w wersji gładkiej. Stopień Lira ma wymiary 15×40×100 cm. Montaż stopni jest bardzo prosty. Nie wymagają one podkonstrukcji wykonanej z betonu. Z kolei ich blokowy, monolityczny charakter sprawia, że są one mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Polbruk Grando będą stanowiły spójną całość z nawierzchniami wykonanymi z płyt lub kostek betonowych dedykowanych stylowi śródziemnomorskiemu, czyli Polbruk Granito (w kolorach latte czy hawaii), Polbruk Avanti (brązowy i czerwony) lub Carmino (hawaii i latte). Stopień Polbruk Lira doskonale pasuje natomiast do płyt Lira odwzorowujących naturalne deski.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Polbruk
#czytelnia #schody #ogrod #ogrody #polbruk #Mała architektura ogrodowa

Więcej tematów: