Preferencje mieszkaniowe Polaków

Podziel się:
Z przeprowadzonej analizy preferencji mieszkaniowych użytkowników portalu RynekPierwotny.com wynika, że zainteresowanie nieruchomościami mieszkaniowymi utrzymuje się wciąż na niesłabnącym, wysokim poziomie. Niestety nie podąża za tym popyt efektywny, co spowodowane jest trudną sytuacją na rynku kredytów hipotecznych z jednej strony, oraz przekładaniem decyzji o zakupie własnego M „na lepsze czasy” z drugiej. Preferencjom mieszkaniowym Polaków przygląda się Jarosław Jędzyński, analityk rynku nieruchomości portalu.

RynekPierwotny.com w okresie luty-maj br. zebrał statystyki, których podstawą były zapytania ofertowe ponad 200 tysięcy unikalnych użytkowników portalu. Dane ogólne zostały zebrane dla pięciu największych polskich miast, natomiast szczegółowe dla miasta Warszawy.

Pierwszym ciekawym aspektem badania była waga kryteriów, jaką użytkownicy portalu sami określili poprzez własne wybory parametrów poszukiwanego lokalu. I tak okazało się, że najbardziej istotnym czynnikiem przy wyszukiwaniu odpowiedniej oferty nowego mieszkania jest liczba pokoi. To kryterium wybierało aż 82% wszystkich poszukujących. Na miejscu drugim znalazła się cena nominalna, której parametry wpisywało do przeglądarki 67% ogółu użytkowników. Trzecim, wybieranym w 46 przypadkach na 100 parametrem, była powierzchnia lokalu.

Preferencje mieszkaniowe Polaków
W przypadku kryterium dotyczącego liczby pokoi najczęściej wybieranymi wariantami były 2 oraz 3 pokoje. W trzech lokalizacjach (Warszawa, Wrocław, Trójmiasto) opcja 3-pokojowa przeważyła nad 2-pokojową, która najczęściej była wskazywana w Krakowie i Poznaniu. Podczas badania okazało się, że poszukujący mieszkań 2-pokojowych bardzo często przeglądają oferty mieszkań 1-pokojowych, spełniających warunki przebudowy na 2-pokojowe. Podobnie jest w przypadku amatorów lokali 3-pokojowych, których interesuje możliwość przerobienia dwóch pokoi z kuchnią na 3 pokoje z aneksem. Być może dlatego w Krakowie, gdzie rekordową popularnością cieszą się mieszkania 2-pokojowe, także kawalerki odnotowały najwyższą wśród rozpatrywanych lokalizacji oglądalność.

Pozostałe kategorie mieszkań przyciągają uwagę już zdecydowanie mniejszej liczby użytkowników portalu. Lokale 4-pokojowe, najczęściej występujące w ofercie deweloperów w inwestycjach apartamentowych, tylko w Warszawie odnotowują stosunkowo wysokie, prawie 18-procentowe zainteresowanie.

Preferencje mieszkaniowe Polaków
Kolejnym poddanym badaniu kryterium była cena nominalna poszukiwanego lokalu mieszkalnego. W trzech z pięciu rozpatrywanych lokalizacji najbardziej popularnym przedziałem był pierwszy, dotyczący ofert najtańszych, nieprzekraczających kwoty 200 tys. zł. Należy przyjąć, że taki układ jaki zanotowano w Krakowie, Trójmieście oraz Poznaniu jest najbardziej reprezentatywny dla całego kraju w obecnych warunkach społeczno ekonomicznych. Natomiast w dwóch pozostałych miastach, w Warszawie i Wrocławiu, najwięcej osób poszukiwało mieszkań w cenach zawierających się w zakresie od 300 do 400 tys. zł.
REKLAMA:

- Należy założyć, że w warunkach pogarszającej się dostępności kredytów hipotecznych oraz narastania zagrożeń kryzysowych tendencja poszukiwań na rynku pierwotnym mieszkań najtańszych będzie stawała się coraz bardziej powszechna. Będzie to sprzyjało dalszemu powolnemu spadkowi cen nowych mieszkań w kolejnych miesiącach i kwartałach – podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu.

Preferencje mieszkaniowe Polaków
Zgodnie z oczekiwaniami w przypadku trzeciego kryterium – powierzchni mieszkania, najbardziej „obleganym” przez użytkowników portalu RynekPierwotny.com przedziałem było 40 – 60 mkw. Wynika to z istotnej „uniwersalności” takiego zakresu powierzchni, który w przypadku rodzimego rynku mieszkaniowego dotyczy zarówno niewielkich lokali 2-pokojowych, jak i optymalnych powierzchni mieszkań 3-pokojowych. Tym razem reguła została zanegowana tylko w jednej, trójmiejskiej lokalizacji, gdzie mieszkań najmniejszych, do 40 mkw., poszukiwała dokładnie połowa użytkowników portalu.

Preferencje mieszkaniowe Polaków
Przy okazji przeprowadzonego badania sprawdzono stosunek odsetka kobiet i mężczyzn korzystających z przeglądarki portalu. Okazało się, że kobiety zdecydowanie górują nad mężczyznami, jeśli chodzi o liczebność przedstawicieli obu płci przy czynności poszukiwania nowego lokum.

Preferencje mieszkaniowe Polaków
W sumie interpretacja zebranych statystyk portalu RynekPierwotny.com prowadzi do niejednoznacznych wniosków. - Z jednej strony potwierdzona została teza o istniejącym w kraju wciąż ponadprzeciętnym zainteresowaniu nieruchomościami mieszkaniowymi, o czym świadczy duża i wciąż rosnąca liczba użytkowników portalu korzystających z przeglądarki ofert nieruchomości. Z drugiej strony jednak brak jest jakichkolwiek przesłanek ewoluowania popytu potencjalnego na rodzime mieszkania w popyt efektywny. Obecną sytuację można określić jako stan wyczekiwania potencjalnych klientów deweloperskich biur sprzedaży na wyjaśnienie sytuacji społeczno-gospodarczej, związanej z kryzysem eurolandu, a także na liberalizację polityki kredytowej banków, a wreszcie też na korektę cenników nowych mieszkań.

Niestety bardzo trudno jest ocenić jak długo taka sytuacja będzie miała miejsce i czy ulegnie dramatycznemu pogłębieniu. Pewne jest jednak, że kiedy dojdzie do rynkowego przesilenia, chętnych na kupno nowych mieszkań z pewnością nie zabraknie –
podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud
#czytelnia #prawo #nieruchomości #raport #obud #Przed zakupem

Więcej tematów: