Cenne źródło wiedzy o pompach ciepła

Podziel się:

POMPY CIEPŁA. Poradnik. Marian Rubik. Ośrodek Informacji „Technika instalacyjna w budownictwie” 2006. ISBN 83-88695-19-3


Fot. ObudFot. ObudAutor opracowania – Marian Rubik zajmował się tematyką pomp ciepła w czasach, kiedy temat nie był jeszcze tak popularny, jak obecnie. Pierwsze wydanie książki ukazało się w roku 1966, drugie w 1999. W przedmowie do kolejnej, trzeciej rozszerzonej edycji autor stwierdza: „Od tego czasu wiele zmieniło się w dziedzinie zastosowania pomp ciepła zarówno w Polsce, jak i świecie. W wielu krajowych zakładach rozpoczęto produkcję lub montaż pomp ciepła, które stają się coraz popularniejszym źródłem ciepła, szczególnie w budownictwie rozproszonym i małych zakładach przetwórczych.”

Warto podkreślić, że publikacja ta nie ma charakteru popularnego i każdy, kto liczy na wiedzę „podaną w pigułce” może być srogo zawiedziony. Autor daje jednak czytelnikowi coś więcej niż łatwą, a przez to bardzo często iluzoryczną wiedzę. Marian Rubik w szczegółowy, precyzyjny i niezwykle rzeczowy sposób omawia zagadnienia dotyczące niskotemperaturowych źródeł ciepła. Nie unika przy tej okazji wzorów fizycznych oraz wykresów, ale wykorzystuje je w taki sposób, że uważna lektura gwarantuje zrozumienie przedstawianych zagadnień.
REKLAMA:

Z drugiej strony, książka nie ma cech opracowania akademickiego, którego laik nie jest w stanie zgłębić bez bólu głowy. Przeciwnie, autor tłumacząc skomplikowane zagadnienia, takie jak chociażby: teoretyczne podstawy działania pomp ciepła, posługuje się przystępnym i precyzyjnym językiem, dzięki któremu książka staje się cennym źródłem wiedzy nawet dla osoby z wykształceniem humanistycznym, która na lekcjach fizyki cierpiała katusze.

W kolejnych rozdziałach publikacji omówiono: teoretyczne podstawy działania pomp ciepła; źródła, z których można pozyskiwać ciepło niskotemperaturowe; elementy konstrukcyjne sprężarkowych pomp ciepła oraz rozwiązania konstrukcyjne; charakterystykę pomp ciepła, energetyczne aspekty ich zastosowania; systemy ogrzewania i przygotowania c.w.u.; absorpcyjne pompy ciepła w systemach ciepłowniczych oraz centralnego chłodzenia; prawne, normalizacyjne i ekonomiczne aspekty stosowania pomp ciepła; światowe tendencje; wybrane instalacje wraz z oceną ekonomiczną.

Wprawdzie od publikacji książki minęło już sporo lat (warto byłoby pokusić się o kolejne uwspółcześnione wydanie), to w dalszym ciągu pozostaje ona cennym źródłem wiedzy dla wszystkich osób zainteresowanych niskotemperaturowymi źródłami ciepła.

[M.Ż.]
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#wiadomości #eko #obud #wydawnictwa

Więcej tematów: