Domowe filtry do wody

Podziel się:
Jakość wody z kranu zależy od wielu czynników – lokalizacji, rodzaju budynku i znajdujących się w nim instalacji, źródła poboru, sposobu oczyszczania itp. Sposób jej uzdatniania powinien być dostosowany do konkretnych potrzeb.

Fot. UST-MFot. UST-MW kuchni i łazience
Wprawdzie wobec tzw. kranówki stawiane są określone wymogi odnośnie np. twardości czy zawartości żelaza, nie zawsze jednak wpływa ona korzystnie na funkcjonowanie zasilanych nią sprzętów gospodarstwa domowego, zwłaszcza pralek czy zmywarek, a także używanych do gotowania naczyń czy ceramiki łazienkowej. Nie zawsze też jest ona neutralna dla naszych włosów czy skóry. Do najczęściej spotykanych problemów należą zbyt duża twardość, wskutek której dochodzi do przesuszania włosów czy skóry oraz pojawiania się osadu na naczyniach i wrażliwych elementach sprzętu AGD, a także nadmiar chloru, który z kolei sprawia, że woda niezbyt dobrze smakuje. Mogą się też pojawiać zanieczyszczenia mechaniczne.

Aby pozbyć się tych wad, warto skorzystać z różnych filtrów. Uzdatnianie wody do picia i przyrządzania potraw najlepiej wykonać, korzystając z filtra podzlewozmywakowego. Można zdecydować się na zestaw podwójny albo potrójny, w którym możliwe jest zastosowanie dwóch lub trzech różnych wkładów filtrujących. Zanieczyszczenia mechaniczne usuniemy, stosując wkład sedymentacyjny (np. sznurkowy lub siatkowy), twardą wodę zmiękczy wkład z żywicą jonowymienną, z kolei chlor usunie wkład z węgla aktywowanego. Warto też zabezpieczyć pralki i zmywarki dedykowanymi tym sprzętom filtrami, a ciało i włosy - filtrem prysznicowym.
REKLAMA:

Uzdatnianie na większą skalę
W tym celu stosuje się stacje uzdatniania wody, które pomagają zlikwidować zdecydowanie zbyt dużą twardość i usunąć przekraczającą normy ilość żelaza. Urządzenie musi być dokładnie dobrane do potrzeb – powinna tego dokonać firma dostarczająca sprzęt, podobnie jak jego montażu. W wersji podstawowej stacje to zasadniczo odżelaziacze i odmanganiacze, których zadaniem jest usunięcie związków żelaza i manganu, będących przyczyną nieprzyjemnego smaku i zapachu wody, a także jej burej barwy. Z kolei z problemem nadmiernej twardości radzą sobie zmiękczacze.

Fot. UST-MFot. UST-MStacje uzdatniania wody należy zamontować w miejscu, gdzie jest główny zawór wody. W przypadku zapotrzebowania na więcej niż jedno urządzenie, należy pamiętać, że odżelaziacz winien znaleźć się bliżej zaworu. Ponadto, instalację warto wyposażyć w korpus narurowy z wkładem sedymentacyjnym, instalowany przed wspomnianymi urządzeniami – dzięki temu do filtrów będzie trafiała woda wstępnie oczyszczona z zanieczyszczeń mechanicznych.

Odwrócona osmoza
To bardzo skuteczna metoda oczyszczania wody na potrzeby domowe. W jej efekcie usuwane są z wody zanieczyszczenia mechaniczne, związki metali ciężkich, bakterie i wirusy – do 96%. Filtr odwróconej osmozy bazuje na półprzepuszczalnej membranie osmotycznej, która zatrzymuje wszelkie składniki drażniące skórę oraz alergeny. Woda, która przejdzie przez filtr, może być używana np. do gotowania potraw, przygotowywania ciepłych napojów ciepłych itp. Aby ją pić bez przegotowania, warto filtr wyposażyć w mineralizator – dzięki temu woda nabierze smaku oraz wzbogaci się o cenne składniki.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: UST-M
#czytelnia #w lazienka #w kuchnia #wnetrza #do woda #do oczyszczanie #filtr #ust_m #Armatura, wanny, natryski - inspiracje

Więcej tematów: