Czy prace dekarskie mogą być przeprowadzane zimą

Podziel się:
Niemalże co roku słyszymy, że zima zaskakuje drogowców, a jak jest z dekarzami? Czy im także zima krzyżuje plany i czy musimy się jej obawiać? Jakie prace na dachu można wykonywać w czasie śniegu i mrozu, a z jakimi bezwzględnie należy poczekać na lepszą aurę? SUPERDEKARZ Dariusz Nowicki z firmy Kanobud z Opola przestrzega, czego należy unikać.

Fot. BraasFot. BraasZdecydowanie zima nie jest najlepszym czasem na prace dekarskie, więc warto postarać się aby położyć dach, zanim spadnie pierwszy śnieg i nadejdą mrozy. Jeżeli nie zdążymy do tego czasu, to co prawda wiele prac możemy kontynuować, ale musimy się liczyć z utrudnieniami. Najlepiej byłoby wstrzymać prace na etapie zbudowania konstrukcji dachowej, ale na przerwanie pracy na budowie na 2-3 miesiące niewielu inwestorów może sobie pozwolić.

Jakie prace więc możemy kontynuować? Nawet w czasie mrozu możemy prawidłowo zamontować membranę dachową, ale pamiętajmy, aby możliwie szybko przykryć ją dachówkami, bo trudne warunki mogą skrócić żywotność membrany. Należy pamiętać, że deklarowany czas odporności membrany na promienie UV jest liczony na całe życie membrany, a nie tylko na czas zakrycia dachówką – podpowiada SUPERDEKARZ Dariusz Nowicki z firmy Kanobud z Opola.

Poza tym musimy się liczyć z tym, że na membranę spadnie śnieg - co prawda powinna ona wytrzymać, ale z doświadczenia wiem, że śnieg potrafi być bardzo ciężki. Prowadziłem już kilka prac w okresie zimy, w celu zabezpieczenia membrany dachowej układaliśmy plandeki – można, ale to utrudnia i podnosi koszty – tłumaczy Dariusz Nowicki. Dlatego jeżeli decydujemy się na montaż membrany zimą najlepiej wybrać produkty wysokiej jakości, o podwyższonych parametrach wytrzymałości.
REKLAMA:

Oprócz membrany, w czasie zimy możemy bez większych komplikacji zamontować łaty, ułożyć dachówkę i zamontować rynny. Problem- czasem nie do przeskoczenia pojawia się przy obróbkach: montażu taśmy kalenicowej pod gąsiorem, taśm do obróbki komina i innych przejść przez połać (ściany, lukarn, mansard ) ponieważ taśmy należy bezwzględnie kleić na oczyszczonej i suchej powierzchni w temperaturze powyżej 0st.C – przestrzega Dariusz Nowicki.

Jeżeli zima zastanie nas już przy stanie surowym zamkniętym – z zamontowaną stolarką okienną jesteśmy w stosunkowo dobrej sytuacji, ale i tak powinniśmy być ostrożni i nie jest zalecane na przykład układania izolacji termicznej na poddaszu lub więźbie dachowej ze względu na wysoką wilgotność, która może zniszczyć materiał izolacyjny.

Jaka jest więc najlepsza recepta na spokojną budowę w czasie zimy? Zatrudnienie wykwalifikowanej ekipy, której będziemy mogli zaufać. Budowa dachu w trudnych warunkach wymaga sporego doświadczenia, bo bez tego trudno będzie we właściwy sposób reagować na zmieniające się warunki i podejmować rozsądne decyzje.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Braas
#czytelnia #dachy #na dach #membrana #dachowka #braas #Dachy - budowanie

Więcej tematów: