Budowa okna

Podziel się:
Podstawowymi elementami, tworzącymi okno tworzywowe (i nie tylko), są profil, pakiet szybowy i okucia. Mają one zasadniczy wpływ na parametry produktu finalnego, w tym również na jego walory użytkowe.

Po pierwsze - profil

Profile okienne z PVC dzielą się na klasy: A, B i C. Klasa A, czyli najwyższa, określa profil z widocznymi ściankami o gr. min. 2,8 mm i ściankami niewidocznymi, których grubość nie jest mniejsza niż 2,5 mm. Taka konstrukcja gwarantuje optymalną sztywność profilu i jego trwałość. Klasa ma także duży wpływ na wytrzymałość zgrzewanych naroży okiennych.

Profil zbudowany jest z kilku komór, w największej z których znajduje się stalowy kształtownik. To komora wzmocnieniowa. Pozostałe, mniejsze, wypełnione powietrzem, pełnią funkcję izolatora. W zależności od liczby komór wewnętrznych oraz całkowitej szerokości zabudowy, profile można podzielić na 3 grupy:
profile 3-komorowe z całkowitą szerokością zabudowy 58-69 mm
profile 5-komorowe z całkowitą szerokością zabudowy 70-79 mm
profile z 6. i więcej komorami z całkowitą szerokością zabudowy 80 mm.

Fot. OKNOPLASTFot. OKNOPLASTFot. OKNOPLASTFot. OKNOPLAST
Wbrew potocznemu przekonaniu, liczba komór nie ma najważniejszego wpływu na parametry termoizolacyjne produktu. Są one wzmacniane poprzez zastosowanie nowatorskich rozwiązań, jak np. barier termicznych. Taka bariera może być efektem zastosowania wypełnienia z aerożelu w ramie i warstw pianki poliuretanowej.
REKLAMA:

Po drugie - pakiet szybowy

Zastosowany pakiet szybowy ma bardzo duży wpływ na izolacyjność termiczną i akustyczną całego okna. Najczęściej stosowane są szyby zespolone z przestrzenią wypełnioną gazami szlachetnymi – argonem, rzadziej kryptonem. W pakietach o nieco wyższym standardzie powierzchnia jednej z szyb może być wzbogacona niewidoczną dla oka powłoką z tlenków metali szlachetnych, przepuszczającą światło i energię słoneczną do wnętrza, a jednocześnie zapobiegającą ucieczce ciepła na zewnątrz.

Fot. OKNOPLASTFot. OKNOPLASTFot. OKNOPLASTFot. OKNOPLAST
Wewnątrz każdego pakietu umieszczona jest ramka dystansowa, której zadaniem jest utrzymanie szyb w odpowiedniej odległości oraz eliminowanie ryzyka powstawania mostków cieplnych i roszenia pary wodnej. Tzw. ramki zimne, wykonane z aluminium (najpopularniejsze), nie poprawiają bilansu termicznego okna. Ta właściwość cechuje tzw. ramki ciepłe, np. ze stali szlachetnej o ponad pięciokrotnie mniejszej przewodności cieplnej. Ich zastosowanie pozwala poprawić współczynnik przenikania ciepła całego okna Uw nawet o 8%. Kolejnym zadaniem ramki jest dbanie o szczelność zestawu szybowego – skuteczniejsze pod tym względem są ramki gięte w narożach a nie cięte.

Po trzecie - okucia

Decydują o funkcjonalności okien i ich bezpieczeństwie. Powszechne zastosowanie mają okucia obwiedniowe, które otaczają całe okno i równomiernie dociskają skrzydło do ramy. W ten sposób zapewniona jest wymagana szczelność konstrukcji. Okucia mogą być wyposażone w funkcje dodatkowe, np. mikrowentylacji. Ponadto, w zależności od tego, do jakiej klasy odporności na włamanie, należą, są zabezpieczone przed niepowołanym sforsowaniem – chronią przed wyważeniem skrzydła, uniemożliwiają rozwiercenie klamki od zewnątrz itp. Ochrone antywłamaniową zapewniają przede wszystkim zaczepy antywyważeniowe i czopy i.S. Ich konstrukcja pozwala na takie zaryglowanie okna, które zdecydowanie wydłuża wyważenie skrzydła. Zaczepy antywyważeniowe montowane są w każdym z narożników okna lub na całym jego obwodzie – może być ich nawet 15 na jednym skrzydle.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: OKNOPLAST
#okna #czytelnia #okno #okna i drzwi #oknoplast #z pvc #Okucia, uszczelki

Więcej tematów: