Okna do pokoju ucznia

Podziel się:
Wakacje to ulubiona część roku dzieci i rodziców – to co dobre jednak szybko się kończy. Początek roku szkolnego już za nami, a uczniowie wrócili do nauki. Prace domowe z pewnością przyjemniej będzie się odrabiało w odpowiednio urządzonym pokoju. Często nie zdajemy sobie sprawy, z tego jak ważną rolę odgrywają w nim okna.

Fot. OknoplastFot. OknoplastUrządzanie pokoju dla ucznia może być bardzo przyjemnym zadaniem i dobrą okazją by miło spędzić czas z rodziną. Warto przy tym, w miarę możliwości, spełnić marzenia dziecka i zamontować np. kolorowe profile okienne czy ozdobić wnętrze dodatkami z ulubionym bohaterem. Jeśli weźmiemy pod uwagę kilka prostych i sprawdzonych zasad możemy stworzyć wnętrze, w którym nasze dziecko będzie chętnie się uczyć i rozwijać swoje pasje. Co ważne, odpowiednio zaaranżowany pokój zapewni warunki do skupienia i przyswajania wiedzy.

Na początek dobry projekt

Dziecko powinno mieć w domu własny kąt, gdzie będzie mogło odrobić lekcje i przygotować się do szkoły. Taki pokój nie musi być duży, już bowiem na małej powierzchni możemy urządzić funkcjonalną przestrzeń. Jak to zrobić?Zanim wybierzemy się do sklepu po meble, oświetlenie i dodatki warto rozplanować ich ustawienie. Najlepiej narysować rzut pokoju na kartce w kratkę. Dla ułatwienia możemy przyjąć skalę 1:20 - przykładowo dla pokoju o wymiarach 3x4m w skali 1:20 będzie to prostokąt o wymiarach 15x 20cm. W projektowaniu pokoju ważne jest efektywne wykorzystanie przestrzeni i ergonomiczny układ mebli. Pomoże nam w tym podział wnętrza na poszczególne strefy – wypoczynku, zabawy i nauki – mówi Marzena Rutyna, Technolog z OKNOPLAST.
REKLAMA:

Pokój dla dziecka w wieku szkolnym warto urządzić w słonecznej części domu czy mieszkania – od południa lub zachodu. Duża ilość dziennego światła wpływa korzystnie na rozwój i samopoczucie. Oświetlenie to kluczowa kwestia, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę przy ustawieniu biurka. Pamiętajmy, że nasz uczeń, pisząc w zeszycie nie może zasłaniać sobie światła. Dlatego, jeśli dziecko jest praworęczne, dopilnujmy by mebel stał lewym bokiem do okna.

Nauka, zabawa, zdrowy sen

Dziecięcy pokój służy często za sypialnię, bawialnię i miejsce do nauki. Pomieszczenie będzie z powodzeniem spełniało wszystkie te funkcje, jeśli zadbamy o kilka szczegółów. Do nauki niezbędne jest spokojne miejsce, gdzie nic nie będzie rozpraszało uwagi. Nie powinniśmy zatem umieszczać biurka przodem do okna, światło padające z przodu czy z tyłu męczy bowiem wzrok. Unikajmy też, ustawiania biurka tyłem do wejścia, gdyż nie zapewnia to komfortu potrzebnego do odrabiania lekcji. Przy uczeniu się wskazana jest również cisza. Jeśli mieszkamy w hałaśliwym otoczeniu i przy naszym domu przebiega ruchliwa ulica warto pomyśleć o oknach z wysoką izolacyjnością akustyczną. O tym, w jakim stopniu okna będą tłumiły odgłosy z zewnątrz poinformuje nas współczynnik Rw, wyrażany w decybelach. Im wyższa jego wartość tym lepiej nasze okno będzie chroniło przed hałasem z zewnątrz. W ofertach producentów znajdziemy stolarkę z parametrem Rw na poziomie 39-45 dB. Wówczas w pokoju zapanuje sprzyjająca skupieniu cisza, a nasze dziecko będzie mogło bez przeszkód zdobywać wiedzę – mówi Marzena Rutyna z OKNOPLAST.

Fot. OknoplastFot. OknoplastKolejną przestrzenią, którą powinniśmy urządzić w pokoju dziecka jest strefa zabawy. To właśnie tu będzie ono mogło rozwijać swoją kreatywność i odkrywać talenty. Podział wnętrza ułatwi nam odpowiednio rozmieszczona stolarka. Okna zamontowane na krótszej ścianie pokoju zapewnią kontrastową grę światła. Tuż pod nimi powstanie strefa jaśniejsza – do nauki, naprzeciwko natomiast znajdzie się część zacieniona, przeznaczona na zabawę.

Do prawidłowego rozwoju naszego dziecka niezbędny jest zdrowy sen. Kluczową rolę, poza temperaturą rzędu 20˚C, odgrywa tu odpowiednia wilgotność powietrza. Optymalna jej wartość wynosi 35-50% i aby ją osiągnąć należy wietrzyć pokój przez ok. 20 minut. Co jednak zrobić, gdy na zewnątrz panuje mróz? W tym przypadku z pomocą przychodzą nam nawiewniki. Na rynku dostępne są dwa rodzaje nawiewników – higrosterowalne i ciśnieniowe. Pierwsze, automatycznie regulują przepływ powietrza, zależnie od panującej w pomieszczeniu wilgotności. Drugie natomiast, zapewniają stałą, ustaloną przez nas cyrkulację – tłumaczy Marzena Rutyna z OKNOPLAST. W ofercie OKNOPLAST znajdziemy nawiewniki higrosterowalne Aereco i ciśnieniowe Vantair.

Okna w kolorach tęczy

Pokój dziecka rządzi się swoimi prawami. Nie protestujmy zatem, jeśli jego mieszkaniec będzie chciał umieścić w nim niecodzienne ozdoby czy pomalować każdą ścianę na inny kolor. Warto także zaproponować dziecku ramy okienne w intensywnych barwach, dopasowanych do wystroju wnętrza.

Dziś na rynku dostępne są profile w szerokim wachlarzu kolorów. Poza tradycyjnymi białymi i brązowymi producenci proponują także wiele odcieni drewnopodobnych. W ofercie OKNOPLAST pojawił się system ColorFull, w którym okleinowane są nie tylko zewnętrzne części profilu, ale również powierzchnie widoczne dopiero po otwarciu okna. Dzięki temu stolarka wygląda imponująco w każdym ustawieniu skrzydła.

W większości salonów sprzedaży możemy też zamówić okna Pvc w barwach z palety RAL m.in. żółtym, niebieskim czy zielonym. Dodatkowo OKNOPLAST proponuje nam ramy dwukolorowe, zatem nie musimy obawiać się, że wymarzone okna naszego dziecka nie będą harmonizowały z elewacją. Od wewnątrz mogą być one np. fioletowe, od strony zewnętrznej zaś w odcieniu drewna.Dobrze urządzony pokój umożliwi dziecku zdobywanie wiedzy w przyjaznym otoczeniu. My natomiast będziemy spokojni o jego zdrowy rozwój.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: OKNOPLAST
#okna #czytelnia #w okno #okna i drzwi #profil #oknoplast #w pokoj_dzieciecy

Więcej tematów: