Jak regulować okucia okienne

Podziel się:
Z okien korzystamy codziennie, nie zastanawiając się na ogół nad tym, jaki wpływ na nie ma nie tylko regularne otwieranie i zamykanie, ale też warunki atmosferyczne i fizyka budynku.

Fot. MSFot. MSPraca budynku, kurczenie się i rozszerzanie profili pod wpływem różnic temperatury i wilgoci, a także wpływ siły grawitacji sprawiają, że okucia okienne stopniowo ulegają rozregulowaniu, a w ekstremalnych przypadkach – wypaczeniu. Ważne jest, by kontrolować sytuację i w momencie, gdy skrzydło okienne stawia coraz większy opór przy otwieraniu i zamykaniu, należy je wyregulować.

Okucia obwiedniowe umieszczone równomiernie na całym obwodzie okna, poddawane są działaniu silnych naprężeń przy każdorazowym otwieraniu i zamykaniu skrzydła. Należy dbać o regularne ich czyszczenie i oliwienie, ponieważ czynności te nie tylko ułatwią nam korzystanie z okna, ale też zmniejszą tempo zużywania się okuć i oddalą ryzyko ich korozji. Zabezpieczanie okuć (zaczepów, mimośrodkowych bolców) polega na naniesieniu na nie warstwy smaru albo oliwy technicznej. Niedopuszczalne jest aplikowanie środków zawierających kwasy lub żywice, gdyż niesie to ryzyko uszkodzenia powłoki antykorozyjnej. W razie pojawienia się rdzy, konieczne jest jak najszybsze jej usunięcie a następnie pokrycie elementu nową warstwą antykorozyjną.

Okucia muszą być nie tylko zadbane, ale i doskonale wyregulowane. Warto, by czynność tę wykonał profesjonalista, szczególnie jeśli konieczna jest np. wymiana części okuć, zawieszanie i zdejmowanie skrzydła okiennego czy regulacja zawiasów i rozwórki. Samodzielne prace powinniśmy raczej ograniczyć do rutynowej kontroli i ew. regulacji zawiasów przy użyciu klucza imbusowego.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MS więcej niż OKNA
#okna #w okno #okna i drzwi #ms #okiennica #poradnik #Okucia, uszczelki

Więcej tematów: