Ogrzewanie w łazience

Podziel się:
Grzejnik w łazience musi nie tylko zdobić, ale przede wszystkim zapewniać optymalną temperaturę – na poziomie ok. 24°C. To ważne dla komfortu korzystania z tego pomieszczenia. Dzisiaj nie ma problemu z wyborem urządzenia dopasowanego do aranżacji wnętrza – gama wzorów i kolorów grzejników jest tak szeroka, że każdy znajdzie swój wymarzony. Czasami jednak grzejnik nie wystarczy. Wówczas warto zamontować dodatkowo ogrzewanie podłogowe.

Fot. PurmoFot. Purmo

Ciepła podłoga

Im większa łazienka, tym większą moc powinien mieć zamontowany w niej grzejnik. Bywa jednak, że nie jest on w stanie samodzielnie zapewnić oczekiwanego przez użytkownika komfortu cieplnego. Tak może zdarzyć się np. jeśli łazienka wyposażona jest w duże okno, jest pomieszczeniem o dużej kubaturze i niestandardowej wysokości itp. W takim przypadku dobrze jest ogrzewanie grzejnikowe uzupełnić tzw. podłogówką. Zapewnia ona przyjemne ciepło pod stopami po wyjściu z wanny czy spod prysznica, dlatego rozwiązanie to polecane jest wszystkim ciepłolubnym osobom, także tym, które mają niewielkie łazienki.

Fot. PurmoFot. PurmoW łazience można montować zarówno ogrzewanie podłogowe elektryczne, jak i wodne. Wybierając to drugie rozwiązanie, warto zdecydować się na zainstalowanie nowoczesnego zestawu zaworów, umożliwiających sterowanie mocą obu źródeł ciepła za pomocą jednej głowicy termostatycznej. Zawór taki uchroni przed ryzykiem przegrzania podłogi, gdyż maksymalna temperatura jest ograniczona do 55°C, pozwalając przy tym na pracę grzejnika (niezależnie od ogrzewania podłogowego) przy wyższej temperaturze wody zasilającej.
REKLAMA:

Wygodnie i efektownie

W niewielkiej łazience ważna jest perfekcja i spójność aranżacji wnętrza. Im mniej elementów ozdobnych, bibelotów, mocnych wzorów i kontrastowych kolorów, tym lepiej. W małym wnętrzu liczy się funkcjonalność, wygoda i wielofunkcyjność. Dlatego warto dużą wagę przyłożyć do wyboru odpowiedniego grzejnika, tak by nie tylko dostarczał ciepło, ale też umożliwiał suszenie ręczników. Aby stanowił też element dekoracyjny, można zdecydować się na urządzenie z szerokimi, płaskimi kolektorami, które nadają mu oryginalny i nowoczesny charakter. Fot. PurmoFot. Purmo Łatwo na nim powiesić ręcznik. Jeśli mamy łazienkę z oknem, świetnym rozwiązaniem będzie grzejnik dostępny w wielkości, która pozwoli na zamontowanie go nawet pod niskim parapetem.Ponadto, grzejnik można wyposażyć w uchwyty i wieszaki do suszenia ręczników czy ubrań, estetyczne szklane półeczki, a także grzałkę elektryczną. Dzięki tej ostatniej możemy użytkować grzejnik przez cały rok, niezależnie od sezonu grzewczego.

Fot. PurmoFot. Purmo

Jaka moc?

Remontując łazienkę i wymieniając grzejnik, nie zawsze bierzemy pod uwagę, by nowy miał pożądaną moc. W większości przypadków kupujemy po prostu to, co nam się podoba lub co poleci fachowiec, który ten grzejnik zamontuje.Nie wolno zapominać, że zbyt mała moc grzejnika spowoduje, że w pomieszczeniu będzie zimno. A w łazience niska temperatura nie tylko powoduje dyskomfort podczas korzystania z kąpieli, ale też może grozić zawilgoceniem. Z drugiej strony – czasami trudno jest znaleźć miejsce na zamontowanie dużego grzejnika – szczególnie jeśli mamy maleńką łazienkę z oknem. By zapewnić komfort cieplny w takiej niewielkiej, ale zimnej przestrzeni, dobrze jest zdecydować się na urządzenie o kompaktowej budowie a zarazem bardzo wydajne. Efektowność grzejnika podnosi np. wyposażenie go w podwójne kolektory, ustawione symetrycznie po dwóch stronach pionowej osi grzejnika. W ten sposób jego moc grzewcza ulega podwojeniu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Purmo
#czytelnia #w lazienka #do ogrzewanie #instalacje #purmo #Ogrzewanie - ogólnie

Więcej tematów: