Grzejniki kanałowe - warto wiedzieć

Podziel się:
Grzejniki kanałowe to urządzenia grzewcze, przeznaczone przede wszystkim do montażu w pomieszczeniach z bardzo dużą powierzchnią przeszklonych płaszczyzn. Cechuje je wysoka efektywność ogrzewania przestrzeni w pobliżu drzwi balkonowych i tarasowych oraz oknach sięgających podłogi. Stanowią skuteczną barierę dla zimna przenikającego przez szyby, a także zapobiegają roszeniu szyb.

Fot. JAGAFot. JAGANiewątpliwą zaletą grzejników kanałowych jest fakt zapewniania przez nie optymalnego komfortu cieplnego bez wpływu na styl i charakter wnętrza. Ich wysoka estetyka sprawia, że świetnie prezentują się zarówno w reprezentacyjnych pomieszczeniach, jak i przestronnych wnętrzach mieszkalnych czy obiektach zabytkowych. Dzięki montażowi poniżej poziomu podłogi jedynym widocznym elementem grzejnika jest kratka w podłodze.

Dwa rodzaje konwekcji

Grzejnik kanałowy oddaje ciepło na zasadzie konwekcji. Ponieważ urządzenia te lokalizowane są tuż przy płaszczyznach szczególnie narażonych na wychłodzenie, zimne powietrze odpycha od szyby ciepłe, które zostało oddane przez grzejnik, i tym samym rozprowadza po pomieszczeniu. W zależności od sposobu dystrybucji ciepła, grzejniki kanałowe można podzielić na dwie grupy:
- grzejniki z konwekcją naturalną – bazują na wykorzystaniu naturalnej cyrkulacji powietrza,
grzejniki z konwekcją wymuszoną – zasada ich działania polega na zastosowaniu specjalnych wentylatorów dla zwiększenia dynamiki przepływu powietrza. Sterownik załącza pracę wentylatorów, gdy temperatura spadnie poniżej zadanej; wyłącza je, gdy temperatura w pomieszczeniu osiąga oczekiwany poziom.
REKLAMA:

Fot. JAGAFot. JAGAKonwekcja wymuszona zdecydowanie poprawia wydajność grzejników, dzięki czemu można zmniejszyć jego wielkość (grzejnik z wymuszoną konwekcją zapewnia taki sam komfort cieplny jak trzy razy większy grzejnik z cyrkulacją naturalną); a także pozwala na wykonanie koryt o mniejszych głębokościach.

Jednak obecność wentylatorów generuje określony poziom hałasu, uciążliwy w niektórych pomieszczeniach, zwłaszcza w sypialni czy pokoju dziecka. Dlatego do tych zastosowań warto wybrać urządzenie wyposażone w nowoczesne wentylatory (jak EC), ciche, wydajne i o lepszych parametrach energooszczędności w porównaniu z tradycyjnymi.

Fot. JAGAFot. JAGA

Budowa grzejnika

Sercem grzejnika kanałowego jest konwektorowy wymiennik ciepła. Urządzenie (np. Low H2O) wykonane jest z miedzianych rurek z trwale zamocowanymi do nich aluminiowymi lamelami. Wydajność grzejnika zależy od lokalizacji rurek, odległości między poszczególnymi między lamelami, a także formy tych ostatnich. Jeśli są one pofalowane, powierzchnię grzewczą ulega zwiększeniu, co z kolei przekłada się na wzrost wydajności urządzenia. Ważna jest też solidność i stabilność montażu lameli, gdyż poluzowane hałasują gdy grzejnik przygotowuje się do pracy.

Z uwagi na wysoką porowatość miedzi i aluminium, należy zabezpieczyć wymiennik przed wnikaniem kurzu warstwą odpowiedniego lakieru. Element grzejny montowany jest w tzw. wannie (korycie), wykonanej ze stali ocynkowanej lub poliestru i wykończonej lakierem z reguły tej samej barwy co wymiennik.

Fot. JAGAFot. JAGA

Dekoracyjna kratownica

Grzejniki kanałowe należą do urządzeń bardzo dyskretnych i estetycznych. Jedynym dostrzegalnym jego elementem jest kratka przykrywająca wymienni. Dostępne są różne jej konstrukcje, podobnie jak oferowany jest szeroki wybór materiałów, z jakich wykonane mogą być kratki. Ciekawą propozycją są np. kratki sztywne z aluminium o dowolnym wykończeniu albo kratki zwijane z drewna.

Kratka musi stabilnie leżeć na grzejniku, dyskwalifikujące dla niej jest również jakiekolwiek ugięcie pod ciężarem człowieka.

Nie tylko grzanie

Grzejniki kanałowe mogą być też wyposażone w funkcję np. chłodzenia albo wentylacji. Wymaga to jednak wprowadzenia zmian technicznych i technologicznych, których efektem jest możliwość pracy w instalacji dwu- lub czterorurowej oraz przystosowanie do współpracy z systemem chłodzenia opartym o agregat wody lodowej lub pompę ciepła. Warto też rozważyć montaż grzejników ze specjalnym otworem w kanale, przez który nawiewane jest świeże powietrze z systemu wentylacji.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Jaga
#czytelnia #grzejnik #do ogrzewanie #instalacje #jaga #Grzejniki

Więcej tematów: