newsletter reklama projekty domów forum
wtorek 21 marca 2023
14.01.2011r...

Czy warto zakładać ogrzewanie podłogowe

Gdy za oknem mróz, marzy nam się ciepło choć we własnym domu.
Jakże przyjemnie by było, wstając rano i dotykając bosą stopą podłogi, poczuć przyjemne ciepło, a nie chłód posadzki. Czy to moda, fanaberia czy zwyczajne udogodnienie w dobie postępu i techniki?Ogrzewanie podłogowe to coraz modniejszy sposób ogrzewania domu, ale także coraz przystępniejszy i prosty do wykonania.

Czy warto zakładać ogrzewanie podłogowe

Jak to działa?

Przy tym typie ogrzewania, zamiast instalowania w pomieszczeniach tradycyjnych grzejników, montuje się pod podłogą przewody. Będzie nimi płynąć ciepła woda, albo będą to elektryczne elementy grzewcze. – Ważne, by nad wyborem rodzaju ogrzewania, zastanowić się na etapie budowy domu. Przy ogrzewaniu podłogowym, instalacje należy rozprowadzić zanim ułożymy glazurę czy terakotę, w przeciwnym razie zmuszeni będziemy ją zerwać – radzi Wojciech Rutowicz, menadżer projektu z firmy ES Polska. W ogrzewaniu podłogowym ciepło generowane jest przez podłogę, dlatego odczuwalna temperatura pomieszczeń szybko się podnosi. - Inaczej jest przy ogrzewaniu tradycyjnym, z kaloryferami na ścianach. Ciepło wędruje do góry, aż po sufit, następnie jakby opada i obejmuje coraz większą kubaturę lokalu – dodaje Wojciech Rutowicz.

Taniej, drożej, jak?

Rozpatrując możliwe rodzaje ogrzewania w naszym domu, nie patrzmy w kategoriach – tańsze czy droższe ogrzewanie podłogowe, czy tradycyjne. Cena, jaką płacić będziemy za ogrzanie domu, zależy jedynie od wyboru paliwa, na jakie się zdecydujemy.
O różnicach w cenie ogrzewania możemy mówić, porównując ewentualnie koszty wykonania instalacji, a następnie rodzaj paliwa. Koszt ogrzewania nie zależy bowiem od sposobu jego dostarczenia, a generuje go właśnie źródło ciepła – podsumowuje Wojciech Rutowicz. Wybierając ogrzewanie, przemyślmy dokładnie wszelkie za i przeciw. Nie kierujmy się tym, co mówią sprzedawcy i reklamy. Porozmawiajmy z fachowcami, którzy od lat zajmują się tematem ogrzewania i są w stanie doradzić nam odpowiednie do naszych potrzeb i trybu życia.

Zalety

Bezsprzeczną zaletą ogrzewania podłogowego jest równomierne rozchodzenie się ciepła. Przy tradycyjnym grzejniku ciepło oddawane jest w miejscu zainstalowania grzejnika i następnie dopiero rozchodzi się po pomieszczeniu. Dodatkowym plusem jest zwyczajne ludzkie odczuwanie. – Człowiekowi zawsze najzimniej jest w stopy, dlatego też ciepło odczuwane bezpośrednio z podłogi, daje wrażenie wyższej temperatury w pomieszczeniu i na pewno zmarzluchom milej się w takim wnętrzu mieszka – dodaje Wojciech Rutowicz. Kolejna kwestia to estetyka i funkcjonalność pomieszczeń. - Dla tych, którym przeszkadza widok kaloryfera, ogrzewanie podłogowe wydaje się być idealnym rozwiązaniem. To taka swoista fatamorgana – jest ciepło, ale go nie widać. Czujemy je, ale nie widzimy jego źródła – dodaje Wojciech Rutowicz. Sprawdza się ono także bezwątpienia w małych mieszkaniach, gdzie każdy metr, a nawet centymetr musi zostać wykorzystany. – Nie mając np. grzejnika pod oknem, możemy zainstalować tam półki, szafki czy postawić inny mebel – wylicza Wojciech Rutowicz.

Wady

Utarło się stwierdzenie, że instalacja ogrzewania podłogowego jest dużo bardziej skomplikowana niż tradycyjnego. – Fakt, jest to dość skomplikowane przedsięwzięcie, ale nie dla fachowców. Instalacja musi być poprzedzona szczegółowym projektem, a materiały użyte, wysokiej jakości – dodaje Wojciech Rutowicz. Ostrożność należy zachować meblując mieszkanie, które ogrzewamy tzw. podłogówką. – Musimy zdawać sobie sprawę, że wówczas nasza podłoga to taki grzejnik. Dlatego czekają nas drobne niedogodności z tym związane. Warto pamiętać o podstawowym ograniczeniu, jakim jest absolutny zakaz przeprowadzania instalacji podłogowej pod wanną, brodzikiem czy kuchennymi szafkami. Wyjątkiem jest dno kabiny prysznicowej, wykonane z płytek, pod którymi można zainstalować ogrzewanie podłogowe – dodaje Wojciech Rutowicz. Nie powinno się także stawiać na ogrzewanej podłodze dużych, masywnych przedmiotów bez nóżek. Należy również zdawać sobie sprawę, że przy tego typu ogrzewaniu trudno o szybką zmianę temperatur i ich precyzyjną regulację. Grzejniki podłogowe zdecydowanie dłużej się nagrzewają i także wolniej stygną. Rury umieszczone są w betonie, który zanim ogrzeje pomieszczenie, sam musi się odpowiednio rozgrzać, podobnie ze stygnięciem. Naturą betonu jest to, że powoli się nagrzewa i bardzo powoli wychładza.
--
REKLAMA:
--

Montaż i rodzaj

Kiedy decydujemy się zastosować w naszym domu ogrzewanie podłogowe, musimy dokonać kilku wyborów. Pierwszy dotyczy systemu montażu, drugi rodzaju instalacji. I tu wybieramy pomiędzy elektrycznym i wodnym. – Jeżeli chodzi o montaż to wybieramy przewody grzejne lub maty grzejne. Pierwsze układa się bezpośrednio na warstwie izolacji termicznej podłogi, a następnie zalewa betonem. Ostatnie zaś na betonowej wylewce pod wykańczaną podłogą – wylicza Wojciech Rutowicz.

Ogrzewanie elektryczne uważa się za trwałe, przystępne w cenie, jeżeli chodzi o montaż i stosunkowo łatwe w eksploatacji. Jest bardzo prosto zbudowane. Mamy tu elementy grzejne oraz termostat i podłogowe czujniki temperatury. Elementami grzejnymi są przewody, maty lub folie grzejne. Przewody, których używa się do ogrzewania podłogowego mają moc od 10 do 20 W/m. Ich dobór zależy od tego, w jakich odstępach zamierza się je ułożyć. Z reguły jest to 20cm. Należy trzymać się zasady, że nie powinno to być mniej niż 5cm. Maty grzejne, o grubości około 3mm, stosowane przy ogrzewaniu podłogowym, to specjalne siatki z tworzywa sztucznego, w które wpleciony jest przewód grzejny. – Maty grzejne układa się tuż pod pokryciem podłogowym. Dokładnie w warstwie kleju do płytek. Należy jednak pamiętać, że musi być on przeznaczony do ogrzewanych posadzek – dodaje Wojciech Rutowicz. Folie grzejne, o grubości około 2mm, to z kolei płaskie, aluminiowe druty, zatopione w folii poliestrowej. Różnią się zasadniczo od mat grzewczych tym, że folie można przycinać na różną długość, a maty nie. – Ważne jednak, by przyciętą krawędź, zaizolować specjalnie przeznaczoną do tych celów taśmą – dodaje Wojciech Rutowicz.

Instalacja ogrzewania podłogowego, wodnego jest coraz częściej stosowana. Decydując się właśnie na nią należy pamiętać, iż rządzi się ona kilkoma prawidłowościami, których nie należy lekceważyć, a dokładnie się do nich zastosować. – Przypominam, że należy wykonać solidny projekt takiej instalacji i wykonać go musi projektant ze stosownymi uprawnieniami – dodaje Wojciech Rutowicz. Instalacja ta polega na ułożeniu na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej rur, przez które płynie woda grzewcza. Istnieją dwa systemy montowania rur. Pierwszy polega na tym, iż rury leżą bezpośrednio na izolacji. Drugi, to montowanie ich na wysokości około 1 cm nad nią. – Tutaj rzeczą kluczową jest zalanie rur specjalnym podkładem – jastrychem, na którym układa się dopiero warstwę wykończeniową. Jastrych to nic innego jak mieszanina wody, żwiru, piasku i spoiwa. Dodaje się do niego także specjalne emulsje, mające celu poprawienie jego plastyczności, co z kolei przekłada się na lepsze przyleganie rur – kwituje Wojciech Rutowicz.

Wybór ogrzewania to jeden z podstawowych i chyba najważniejszych, jakich musimy dokonać, budując lub remontując dom. Zależy od niego komfort użytkowania, a także koszty, jakie ponosić będziemy za ogrzewanie. Dobrze ocieplony, zaizolowany i ogrzany dom to marzenie każdego. Nie będzie tylko marzeniem, a rzeczywistością, gdy na fazie projektu odpowiednio poważnie do niego podejdziemy i poświęcimy należytą uwagę.

Nie takie ogrzewanie straszne, jak o nim mówią!

Powodzenia!

źródło: Es Polska

Artykuły podobne:

d