newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 27 listopada 2022
23.11.2022r...

Jak zadbać o ciepły dom?

Przed nadejściem zimy pytanie: „Jak zatrzymać ciepło w domu?” zadaje sobie wielu właścicieli budynków jednorodzinnych. Najprostsze rozwiązanie to mocne odkręcenie grzejników, jednak wobec rosnących cen energii –kosztowne dla kieszeni. Co można więc zrobić, żeby cieszyć się ciepłem, a jednocześnie nie wydrenować domowego budżetu?
Fot. Penosil
Fot. Penosil

Obecny sezon grzewczy zapowiada się na bardzo drogi. Podwyżki cen gazu, prądu oraz węgla sprawiły m.in., że do łask wróciły piece wolnostojące – czyli tzw. kozy, a przy domach rosną zapasy drewna opałowego. W takiej sytuacji warto przede wszystkim sprawdzić, gdzie możemy zyskać oszczędności i co zrobić, żeby ciepło nie uciekało na zewnątrz. Jednym ze skutecznych sposobów jest termomodernizacja i wymiana starych, nieszczelnych okien oraz drzwi.

Fot. Nyxon
Fot. Nyxon

Sprytne oszczędności

Poprzez codzienne nawyki i wybory możemy zwiększyć swój komfort termiczny, a przy tym zaoszczędzić pieniądze. Często nie trzeba do tego wcale wielkich inwestycji – wystarczy zastosować kilka prostych trików. Po pierwsze, dla zapewnienie efektywnego ogrzewania i przepływu ciepła w pomieszczeniach, nie zasłaniajmy kaloryferów zasłonami czy też meblami. Gdy wychodzimy z domu lub idziemy spać, możemy spokojnie przykręcić grzejniki (ale nie całkowicie je zakręcić) i ustawić temperaturę około 17-18 stopni Celsjusza. Dobrym rozwiązaniem jest też zainstalowanie mat zagrzejnikowych, które odbijają ciepło – możemy kupić je np. w markecie budowlanym i samodzielnie zamontować. Dom wietrzmy krótko, ale intensywnie i na ok. 10 minut przed uchyleniem okien zmniejszmy ogrzewanie. Po zakończeniu wietrzenia możemy znów ustawić grzejniki na poprzedni poziom.

Fot. Soudal
Fot. Soudal

Fot. Soudal
Fot. Soudal

Podobne praktyczne porady znajdziemy w Internecie. Nadal będziemy jednak tracić ciepło a wraz z nim pieniądze, jeśli mamy w domu nieszczelne okna i drzwi. Tą drogą może „uciekać” nawet 20-30% energii cieplnej, a więc potencjał zysków jest tu bardzo duży. Doszczelnienie starych wyrobów (np. z użyciem uszczelek) może pomóc, ale będzie tylko działaniem doraźnym.

Fot. Stalprodukt
Fot. Stalprodukt

Niezależnie od źródła ogrzewania, skutecznym sposobem na ciepły dom i oszczędność energii są wymiana starych okien, drzwi zewnętrznych oraz bramy garażowej na energooszczędne produkty. Co ważne, to rozwiązanie długofalowe – ograniczenie kosztów eksploatacji budynku nie tylko na najbliższą zimę, ale i kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Zarządzający Związku POiD, organizatora kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ – Zadbaj o ciepły dom”. Jeśli do tego zadbamy o izolację termiczną dachu i ocieplenie ścian zewnętrznych, zyskamy znaczną poprawę efektywności energetycznej budynku. To spora inwestycja, ale możemy pozyskać wsparcie finansowe, np. z programu „Czyste Powietrze”. Od początku 2023 roku ma on działać na nowych zasadach, a dofinansowanie na termomodernizację ma wynieść ponad 100 tys. złotych.

Fot. Stalprodukt
Fot. Stalprodukt

Fot. Stalprodukt
Fot. Stalprodukt

Dobry montaż – stempel jakości

Możemy wybrać nawet najlepsze, najcieplejsze okna czy drzwi. Jeśli będą one jednak źle zamontowane, zmarnujemy ich potencjał i zainwestowane środki. Dlatego pamiętajmy o prostej zasadzie: dobry montaż jest tak samo ważny, jak dobry produkt. W przypadku okien i drzwi zewnętrznych, w zależności od specyfiki budynku, można zastosować ciepły montaż warstwowy, który skutecznie eliminuje straty energii cieplnej. Jeszcze inną techniką, wykorzystywaną przede wszystkim w nowopowstających domach jest wysunięcie okna i drzwi w warstwę izolacji termicznej (ocieplenia), dzięki czemu ryzyko powstawania mostków termicznych jest ograniczone do minimum.

Fot. Tytan Professional
Fot. Tytan Professional

Fot. Tytan Professional
Fot. Tytan Professional

Jak zadbać o ciepły dom? Przede wszystkim przełączmy się na tryb „oszczędzanie”. Nawe pozornie proste działania mogą dać duży efekt, jeśli wejdą nam w nawyk. Zadbajmy również o to, żeby ciepło, które dużym kosztem wytworzymy, zostało w domu. Wymiana okien i drzwi to inwestycja w wyższy komfort użytkowania pomieszczeń i ograniczenie wydatków na ogrzewanie. Wielu producentów stolarki otworowej oferuje specjalne „zimowe” promocje, a technologie montażowe umożliwiają przeprowadzenie prac nawet w ujemnych temperaturach. Nie musimy więc czekać aż do wiosny.
--
REKLAMA:
--

źródło: POiD

Artykuły podobne:

d