newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 27 listopada 2022
07.11.2022r...

Jak dobrać zasłony do różnych wnętrz w domu?

Zasłony to funkcjonalny, ale i dekoracyjny dodatek aranżacyjny. Planując wystrój mieszkania, warto pamiętać, że każde wnętrze rządzi się swoimi prawami. Jakie firany sprawdzą się w salonie, a jakie w sypialni?
Fot. EUROFIRANY
Fot. EUROFIRANY

Firany do salonu – lekkie, zwiewne i ozdobne

Salon to miejsce, w którym toczy się życie całego domu. To właśnie w tym pokoju spotyka się cała rodzina i przyjmuje się gości. Ze względu na to, że salon jest pomieszczeniem dość reprezentatywnym, warto zadbać o jego aranżację. Nie chodzi tu tylko o wygodną kanapę czy funkcjonalny stolik kawowy. Ogromne znaczenie w salonowej przestrzeni ma również światło.

Najlepsze wrażenia zapewnia naturalne oświetlenie. Jednak czasami promienie słońca są zbyt intensywne i trzeba ograniczyć ich wpadanie do pokoju. W tym momencie do gry wchodzą zasłony, które w przeciwieństwie do rolet są zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne.
--
REKLAMA:
--
Firany do salonu powinny być wykonane z lekkich i zwiewnych materiałów. Delikatna struktura zasłony zapobiegnie efektowi przytłoczenia. Firana o strukturze deszczyku może wręcz optycznie odciążyć cały salon i dodać mu przytulnego klimatu.

Wybierając firany do salonu, warto pamiętać również o odpowiedniej kolorystyce. Najlepszym wyborem są jasne zasłony, np. białe, beżowe czy wpadające w delikatne szarości. Można także postawić na odważniejsze kolory, ale w wydaniu pastelowym. Taki wybór jest bezpieczny, ponieważ zabezpiecza przed zdominowaniem i zaburzeniem estetyki całego wnętrza.

Prostotę kolorów można przełamać małym szaleństwem ukrytym w wykończeniu firan. Miłośnikom nietypowych rozwiązań poleca się zasłony z falbanami czy modele z nadrukami lub błyszczącą nicią.

Jakie zasłony będą najlepszym wyborem do sypialni?

Zasłony do sypialni wyróżniają się wśród firan do salonu czy innego pomieszczenia. Ich cechą charakterystyczną jest grubość. Zasłony do sypialni nie muszą być delikatne i zwiewne jak w przypadku salonowych dodatków. W końcu w pokoju przeznaczonym do spania firany częściej odpowiadają za odcięcie od światła, aniżeli za wpuszczenie go do środka.

Natomiast wieczorem i nocą człowiek potrzebuje czegoś, co zasłoni rozpraszacze snu takie jak gwiazdy, księżyc czy uliczne latarnie. Dobrym rozwiązaniem do sypialni są więc zasłony zaciemniające typu blackout. Izolują one pokój nie tylko od światła, ale i od hałasów. Gruby materiał z powodzeniem tłumi odgłosy z zewnątrz, a tym samym pozwala na spokojny sen.

Warto też pamiętać, że przy wybieraniu zasłon do sypialni, można zdecydować się na nieco ciemniejsze barwy. Głębokie kolory dodadzą przestrzeni przytulnego charakteru i sprawią, że wnętrze będzie wyglądało bardziej elegancko.

źródło: EUROFIRANY

Artykuły podobne:

d