"Podstawowe informacje o ściemniaczach do oświetlenia"

Podziel się:
Zdziwisz się, ale ściemnianie światła w godzinach wieczornych i porannych pozwoli Tobie na lepszy start i zakończenie dnia, ponieważ Twój organizm nie będzie miał problemu z przejściem ze snu do rozbudzenia oraz rozbudzenia do snu.

Fot. ASTATFot. ASTAT
Może już słyszałeś, ale prawdą jest to, że im mniej światła na godzinę, czy dwie przed snem tym łatwiej jest nam zasnąć, ponieważ nie jesteśmy aż tak rozbudzeni.

Poprawiają one komfort przy pracy, relaksie, nastrojowej kolacji, zabawie z dziećmi, czy nawet w restauracji. Jeśli zdarza się Tobie wizytować w restauracjach zauważyłeś z pewnością, że często światła nie działają na 100% swojej mocy znamionowej, tylko 80-90%.
REKLAMA:

Jak działa ściemniacz?

Ściemniacz to bardzo proste urządzenie elektroniczne, które zmniejsza natężenie światła lub je zwiększa w zależności od aktualnie żądanej funkcji.

Może ściemniać oświetlenie do Twoich potrzeb dotykowo, czasowo lub pokrętłem.
W dzisiejszych czasach stały się one dużo bardziej wygodne dla użytkownika.
Niegdyś, trzeba było potencjometrycznie ustawić wartość oświetlenia, a dzisiaj wystarczy przytrzymać palcem dotykowy szklany przycisk w formie mini panelu, który ściemni oświetlenie. Nie wspominając już o tym, że często znajdziemy rozwiązania w formie przycisków bezprzewodowych lub sterowania z aplikacji.

Fot. ASTATFot. ASTAT

Jakie żarówki?

Żarówki CFL oraz LED są głównie wykorzystywane przy ściemniaczach oświetlenia.
Wyjątkiem w tym przypadku są ściemniacze cyfrowe, w których można zastosować tryb auto, gdzie sam wykryje rodzaj oświetlenia, co rozszerza nam zakres możliwości do praktycznie każdej możliwej żarówki.

Zastosowanie i możliwości

Ściemniacze można stosować w całym domu, dla zwiększenia komfortu życia oraz finansowego.

Urządzenie to nie tylko zmniejszy zmęczenie oczu od nieprawidłowego oświetlenia, ale także pozwoli zaoszczędzić, dzięki zmniejszeniu zużycia prądu.

Ściemniacze wykorzystują podczerwień lub fale radiowe. Systemy oświetlenia integrują ściemniacze z panelem sterowania odpowiedzialnym za inne funkcje w domu, jak na przykład ogrzewanie, żaluzje lub klimatyzacja.

Najnowsze rozwiązania dotyczące sterowania obejmują manualne lub dotykowe funkcje:
- sterowanie dotykowe – podobnie jak w smartphone’ach, dostosowujemy światło dotykowo poprzez odpowiednio długie dotknięcie i przytrzymanie szklanej tarczy ściemniacza
- sterowanie manualne – ciągle znane i lubiane przez praktyków rozwiązanie. Przesuwamy suwak, czy kręcimy potencjometrem, dostosowujemy natężenie jasności do naszych indywidualnych potrzeb.

Jak podłączyć?

Przykładowe podłączenie ściemniacza cyfrowego EUD12D-UC firmy Eltako do wyłączników oraz żarówek:

W przypadku tego ściemniacza widzimy typowe podłączenie dla przekaźników, przewód zasilania L i przewód neutralny N na swoje miejsca, dodatkowo do F2 podłączamy przewód neutralny.

Żarówki są podłączone równolegle, wyłączniki mają puszczone zasilanie na L1, następnie zwarte z L2 i następnie znowu połączone z kolejnym wyłącznikiem z L1, zwarte z L2 (i tak dalej w przypadku zastosowania większej ilości wyłączników). Przewód z E1 podłączamy na wejścia 2 na wyłącznikach oraz E1 podłączamy na wejścia 1 na wyłącznikach.

Następnie czeka nas nieskomplikowany nastaw funkcji, jakie ma spełniać ściemniacz wg. karty katalogowej i żądanych przez nas funkcji oraz czasu ich spełniania.

Podsumowanie

Technologia ściemniania światła nieustannie jest rozwijana. Pozwala to zwiększać nasz komfort, oszczędzać czas i pieniądze. Warto jest inwestować w rozwiązania smart home, gdyż ta technologia ułatwia nam życie i zwiększa swobodę we własnym domowym zaciszu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Astat
#czytelnia #wnetrza #oswietlenie

Więcej tematów: