newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 27 listopada 2022
19.09.2022r...

Zabezpiecz instalację wodną przed mrozem

Jesienią zewnętrzna armatura czerpalna nie jest już tak regularnie użytkowana, jak w okresie letnim, dlatego niekiedy zapominamy o zabezpieczeniu jej przed nadchodzącymi mrozami. Wszystkich związanych z tym czynności i skutków ewentualnych uszkodzeń można uniknąć, stosując innowacyjną mrozoodporną armaturę SCHELL POLAR II.
Fot. Schell
Fot. Schell
Latem codziennie korzystamy z zewnętrznych zaworów czerpalnych podlewając ogród czy myjąc ręce. Jednak wraz z nadejściem chłodniejszych, jesiennych dni niekiedy nie pamiętamy o tym, by opróżnić ją z wody przed nadejściem pierwszych mrozów. Ciecz znajdująca się w zaworze i rurach w ujemnych temperaturach zwiększa swoją objętość i może nawet rozsadzić instalację.

Takie ryzyko występuje nie tylko w przypadku zaworów montowanych na zewnętrznych ścianach budynku, lecz także w nieogrzewanych garażach, altanach czy domkach letniskowych. Związane z tym szkody są w pełni widoczne dopiero na wiosnę i mogą niekiedy wymagać szeroko zakrojonych prac remontowych. Takie ryzyko można jednak całkowicie wyeliminować, stosując mrozoodporny zawór POLAR II firmy SCHELL. Sprawdzone rozwiązanie zapobiega wszelkim uszkodzeniom instalacji zarówno w budynkach nowych, jak i poddawanych modernizacji.

Fot. Schell
Fot. Schell

Na czym polega mechanizm działania zaworu SCHELL POLAR II?

Zawór SCHELL POLAR II został wyposażony w inteligentny mechanizm, który skutecznie chroni go przed zamarzającą wodą. W momencie zamknięcia armatury jej zewnętrzna część ulega samoczynnemu opróżnieniu dzięki funkcji wewnętrznego napowietrzania. Jej aktywacja następuje poprzez zawór zwrotny przy każdym zamknięciu dopływu wody. W miarę napływu powietrza znajdująca się w zaworze woda wydostaje się na zewnątrz. W ten sposób automatycznie odwadniana armatura może być użytkowana przez całą zimę. Mechanizm napowietrzania został umieszczony w tylnej części zaworu i znajduje się po wewnętrznej stronie ściany, co oznacza, że jest chroniony także przed ujemnymi temperaturami. Niezawodne rozwiązanie o starannie przemyślanej budowie jest przy tym odporne na wszelkie uszkodzenia i zanieczyszczenia w postaci liści, kurzu czy pyłków. Jedyną ewentualną czynnością, o której należy pamiętać, aby zapewnić pełną efektywność mechanizmu odwadniania, jest odłączenie węża ogrodowego. Wykonany w całości z chromowanego mosiądzu zawór wraz z trwałym uszczelnieniem O-ring odpowiada najsurowszym wymaganiom związanym z jakością wody pitnej. Matowa, chromowana powierzchnia armatury zewnętrznej jest pokryta specjalną powłoką antykorozyjną.
--
REKLAMA:
--

Bezproblemowy montaż i eksploatacja

Zawór SCHELL POLAR II jest dostępny w dwóch wersjach – jako rozwiązanie renowacyjne oraz jako kompletny zestaw do montażu w nowych budynkach na etapie stanu surowego. Pierwsze z nich umożliwia podłączenie do istniejącej instalacji wodnej za pomocą przyłącza gwintowanego G½ lub rury miedzianej 15 mm. Natomiast gotowy zestaw pozwala na wstępny montaż samego korpusu armatury w przepuście ściennym. Zewnętrzna część jest nakładana osobno, dopiero po wykończeniu fasady. W obydwu przypadkach korpus zaworu może być docinany na potrzebną długość. Precyzyjne dopasowanie z dokładnością do milimetra umożliwiają znajdujące się w zestawie szablony. Zawór SCHELL POLAR II można zamontować w każdej ścianie o grubości co najmniej 200 milimetrów. Natomiast maksymalna grubość wynosi 480 mm w przypadku zestawu renowacyjnego i 500 mm w przypadku rozwiązania dla budynków nowych. Zawór jest dostarczany w komplecie z ergonomicznym pokrętłem Comfort oraz kluczem nasadowym, który pozwala na trwałe zamknięcie mechanizmu np. na czas zimy i uniemożliwienie poboru wody osobom trzecim. Zawór SCHELL POLAR II jest również łatwy w ewentualnej naprawie. Nawet jeśli zajdzie potrzeba wymiany uszczelnienia, wystarczy wyjąć wrzeciono. Wszystko to sprawia, że rozwiązanie to daje pełne bezpieczeństwo i gwarancję długoletniego użytkowania.

źródło: Schell

Artykuły podobne:

d