Na co zwrócić uwagę przy projekcie kina domowego?

Podziel się:
Jak przygotować pomieszczenie na kino domowe? ➢ Jak dobrze wyciszyć domowe kino? ➢ Jak dobrać sprzęt do kina domowego? Sprawdź koniecznie!

kino domowe

Jeżeli jesteśmy w trakcie budowy domu lub jego remontu i planujemy stworzyć kino domowe w osobnym pomieszczeniu, warto odpowiednio zaprojektować przestrzeń, tak aby oglądanie filmów w zaciszu domowym nie różniło się od oglądania filmów w prawdziwym kinie. Prywatna sala kinowa wymaga szczegółowego projektu - w związku z tym prezentujemy listę elementów, na które należy zwrócić uwagę.

REKLAMA:

 

Pomieszczenie na kino domowe

Jeżeli chcesz stworzyć w swoim domu kino, najpierw określ, czy chcesz przerobić osobne pomieszczenie na domową salę kinową, czy dodać do salonu nowoczesny sprzęt i mieć mini kino domowe. Wybierając drugie rozwiązanie, należy pamiętać, że nadal pozostanie to tylko salon, który od czasu do czasu pełnić będzie funkcję sali kinowej.

Kształt i wymiary pomieszczenia kinowego są bardzo ważne. Odpowiedni kształt pomieszczania wpływa na parametry akustyczne i jakość dźwięku. Pokój w kształcie prostokąta nie jest odpowiedni. Idealne byłoby asymetryczne pomieszczenie, które skutecznie zapobiega nakładaniu się dwóch fal dźwiękowych o przeciwnych kierunkach i kumulowaniu się ciśnienia akustycznego.

Jeżeli mamy do dyspozycji niezagospodarowane poddasze lub piwnicę, możemy je przerobić na pokój kinowy. Szczególnie ciekawy pomysłem będzie wykorzystanie piwnicy, gdyż zazwyczaj jest to miejsce pozbawione dostępu do światła dziennego, co w przypadku kina w domowym zaciszu stanowi ogromny atut.

Pomieszczenie nie może być zbyt niskie ani za małe - zalecany rozmiar pokoju to co najmniej 20 m2, a idealny powierzchnia to 38 m2. Pokój na kino domowe powinien być utrzymany w ciemnych barwach - polecana jest czerń, ciemny grafit oraz granat. Ważne, aby kolor ścian był matowy, gdyż w przeciwnym razie światło emitowane przez projektor będzie odbijać się od ścian.

ekskluzywne kino domowe

 

 

 

Wytłumione domowe sale kinowe

Podczas montowania nagłośnienia należy zwrócić uwagę na dwa parametry, które wpływają na jakość dźwięku, czyli dźwiękoizolacyjność (izolacyjność akustyczną) i dźwiękochłonność. Dźwiękoizolacyjność określa stopień oddzielenia konkretnego pomieszczenia od hałasów dochodzących z zewnątrz. Aby móc bez przeszkód oglądać filmy, należy dopilnować, aby żaden dźwięk wydobywający się z zewnątrz nie zakłócał seansu. W związku z tym izolacyjność ścian powinna wynosić 60-65 decybeli. Warto też zainwestować w drzwi wewnętrzne o izolacyjności 42 decybele, a także w cichy projektor i wentylator (lub klimatyzację).

Dźwiękochłonność określa stopień, w jakim ściany i sufit pochłaniają dźwięki wytworzone wewnątrz kina domowego i zapobiegają jego odbiciu. Większa dźwiękochłonność to lepsza jakość dźwięku.

Podczas budowy domowej sali kinowej warto zamontować sufity podwieszane, gdyż mają one właściwości dźwiękochłonne. Eliminują zniekształcenie dźwięku, umożliwiają jego czysty odbiór i pozwalają na obniżenie pogłosu w pomieszczeniu. Dodatkową zaletą jest możliwość schowania w suficie podwieszanym oświetlenia, co zniweluje kontrast pomiędzy jasnym ekranem a ciemnym wnętrzem. Jako materiał na sufit podwieszany, polecane są specjalne płyty perforowane, które zapewniają optymalne parametry akustyczne.

Poza odpowiednim przygotowaniem sufitu, należy także pamiętać o zamaskowaniu ścian i podłogi. W przypadku ścian można zastosować perforowane płyty, płyty akustyczne z wełny drzewnej (łączy się je magnezytem), płyty korkowe (przy zakupie należy kierować się najwyższym pochłaniania dźwięku) lub zwykłe płyty gipsowo-kartonowe. Jeśli jednak wybór padnie na zwykłe płyty, należy pamiętać, aby umieścić je na szerokich stelażach metalowych, a w powstałej przestrzeni między płytami włożyć materiał izolacyjny - polecana jest wełna mineralna podwyższonej gęstości. Natomiast podłoże najlepiej wyizolować wykładziną PCV lub zamontować podłogę składającą się z kilku warstw: pierwsza warstwa to płyty z wełny mineralnej, potem izolacja przeciwwilgociowa z folii paroprzepuszczalnej, następnie betonowy podkład i na koniec warstwa wykończeniowa np. drewniany parkiet.

 

 

 

 

Jakie wyposażenie jest potrzebne, aby zrobić kino w domu?

Aby stworzyć wysokiej klasy kino w domu, należy dobrać odpowiednie wyposażenie: sprzęt audiowizualny i wygodne meble.

 

 

 

 

Wybór sprzętu audio do kina domowego

Projektując kino w domu, należy zadbać o odpowiednie nagłośnienie i przestrzenny dźwięk. Wybierając głośniki, trzeba zwrócić uwagę na ich moc i pasmo przenoszenia, gdyż te dwa aspekty decydują o jakości dźwięku. Ważna jest nie tylko jakość głośników, ale także ich sposób rozmieszczenia. Rozstawiając zestawy głośnikowe należy kierować się prostą zasadą - głowa osoby oglądającej i głośniki powinny tworzyć trójkąt równoboczny lub równoramienny. Głośnik centralny powinien znajdować się jak najbliżej ekranu, kolumny przednie powinny być skierowane pod kątem 45 stopni do widza, a głośniki efektowe montuje się po bokach osób oglądających, odrobinę powyżej poziomu uszu.

W mniejszych pomieszczeniach idealnie sprawdzi się soundbar z subwooferem. Taki zestaw składa się z 3 głośników umieszczonych w listwie i z subwoofera. Dodatkowym atutem jest fakt, że subwoofer łączy się z listwą bezprzewodowo, co pozwala na postawienie go w dowolnym miejscu bez rozciągania kabli szpecących wnętrze.

Poza nagłośnieniem warto też sprawdzić akustykę pomieszczenia. Do ukształtowania akustyki stosuje się różnorodne ustroje akustyczne, które stawia się na narożnikach lub obrzeżach pomieszczenia. Mogą to być dywany, zasłony czy meble tapicerowane, ale nie sprawdzą się one tak dobrze, jak specjalne elementy do adaptacji akustycznej. Zapewnią one nie tylko odpowiednie rozchodzenie się dźwięków z różnych pasm częstotliwości, ale też pełnią funkcję dekoracyjną. Każde pomieszczenie jest inne i w związku z tym możemy wykorzystać różne elementy do poprawy akustyki.

 

 

 

przykładowy projekt kina domowego

 

Ekrany i projektory

Idealna wielkość ekranu to co najmniej 100 cali, jednakże nie każda domowa sala kinowa pomieści taki ekran projekcyjny. Minimalny zalecany ekran powinien mieć 42 cale w formacie 16:9, jednak oglądanie seansu nie będzie komfortowe. Warto pamiętać, że większy ekran mniej męczy wzrok.

Wybierając odpowiedni projektor do użytku domowego, należy kierować się kilkoma aspektami: technologią (DLP lub LCD), formatem (panoramiczne 16:9, 2.35:1, 1.85:1 itp., albo typowo telewizyjny 4:3), wysoką rozdzielczością, jasnością (niska jasność wpływa na pogorszenie widoczności w niezaciemnionych wnętrzach), kontrastem i długą żywotność lampy.

Projektory często instaluje się w podwieszanym suficie, natomiast ekrany zwija się elektrycznie lub manualnie do specjalnej kasety umieszczonej na frontowej ścianie, tuż pod sufitem. Jeśli zamiast ekranu, wybór padnie na telewizor, należy pamiętać, aby był on panoramiczny i z wysoką rozdzielczością. Zalecany jest zakup sprzętu Full HD, który jest niezbędny podczas odtwarzania płyt Blu-Ray, jak i gier wideo przeznaczonych na konsole. Jest też trzecia opcja - wiele osób decyduje się na gładką, białą ścianę zamiast ekranu.

Jest to rozwiązanie znacznie tańsze i bardziej praktyczne. W projekcie kina należy uwzględnić odpowiednią odległość między telewizorem a kanapą lub fotelami. Odległość zależy głównie od rozdzielczości telewizora. Jeżeli decydujemy się na odbiorniki HD i FullHD, to na każdy cal przekątnej powinno przypadać 4-4,5 cm odległości. Nie można zapomnieć o odtwarzaczach DVD lub Blu-Ray - sprzęt ten odpowiada za dostarczenie obrazu i ścieżki dźwiękowej.

Cały niezbędny sprzęt do stworzenia prywatnego kina w domu znajdziesz na stronie https://hdcinema.pl/kino-w-domu.

 

 

 

 

Meble do kina domowego

Wygodne fotele lub kanapa to podstawa. Przy zakupie warto pamiętać, aby były one obite miękkimi materiałami - pozwoli to wytłumić salę kinową i zapobiegnie powstawaniu echa.

 

 

 

 

Prywatna sala kinowa

Własne kino w domu przestaje się kojarzyć już z luksusem i bogactwem. Domowe kino w jednym z pomieszczeń pozwala urządzać seanse w dowolnej chwili, na dobrej jakości ekranie i z odpowiednim nagłośnieniem. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu takiej sali można poczuć się jak w ekskluzywnym kinie bez konieczności wychodzenia z domu.

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#czytelnia #wnetrza #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: