Jak dopasować zbiornik do pompy głębinowej?

Podziel się:
Zbiorniki hydroforowe to naczynia zbiorcze odgrywające niezwykle istotną rolę w domowej instalacji wodnej. To właśnie za ich sprawą, znacząco można podnieść stopień komfortu płynący z codziennego użytkowania wody. Zastosowanie zbiornika hydroforowego przynosi także wiele korzyści dla samej pompy. Dobór odpowiedniego zbiornika hydroforowego jest niezwykle ważny, aby pompa głębinowa działała w odpowiedni sposób oraz bez żadnych problemów. Niestety jednak, nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Czym zatem kierować się podczas doboru odpowiedniego zbiornika?

Fot. watermark.plFot. watermark.pl

Rodzaje zbiorników hydroforowych

Na rynku znajdziemy dwa główne rodzaje zbiorników hydroforowych. 

- Zbiornik hydroforowy membranowy. Charakteryzuje się on większą odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Z powodzeniem może być stosowany na zewnątrz. Tego typu zbiorniki posiadają specjalne wskaźniki wody oraz powietrza, dzięki czemu bez problemu możemy odczytać, jaka jest ich zawartość. W budowie zbiorków zrezygnowano z montażu specjalnej przepony, dzięki czemu ochraniane są one przed pęknięciem. 
REKLAMA:

- Zbiornik hydroforowy przeponowy. Zbiorniki te posiadają specjalną przeponę, dzięki której możliwe jest rozdzielenie powietrza oraz wody. Z tego powodu znacznie rzadziej należy kontrolować tu stan powietrza, a także rzadziej go uzupełniać. Można stwierdzić, że zbiorniki te są całkowicie bezobsługowe. Co więcej, podłączenie zbiornika przeponowego jest łatwiejsze, a jego cena jest niższa. Decydując się na zakup tego rodzaju zbiornika, należy pamiętać, aby był on ocynkowany. W przeciwnym razie, jego przepona może pęknąć, a to przełoży się na konieczność wymiany i naprawy części.

Pojemność zbiornika hydroforowego

To, jaką pojemność zbiornika będziemy musieli wybrać, zależy przede wszystkim od dwóch czynników. Miejsca, w jakim będzie on pracował oraz rodzaju urządzenia. Dla domów jednorodzinnych oraz niewielkich gospodarstw domowych, w których mieszka do 5 osób, a woda użytkowana jest cały rok poleca się zbiorniki przeponowe o pojemności 200l lub zbiorniki membranowe o pojemności 150l. W przypadku gospodarstw rolnych, gdzie zapotrzebowanie na wodę jest znacznie większe, zaleca się zbiorniki o pojemności 500l oraz większe. Jeżeli chodzi o wyposażenie domków letniskowych czy działek rekreacyjnych, gdzie woda wykorzystywana jest jedynie sezonowo, warto zainwestować z mniejsze zbiorniki - membranowe o pojemności 20-60l lub przeponowe o pojemności 50l. Każdy z przedstawionych zbiorników znajdziemy na https://www.sklep-watermark.pl/zbiorniki-hydroforowe.

Jak dobrać odpowiedni zbiornik do pompy głębinowej?

Specjaliści zalecają, aby zbiornik oraz pompę kupować w zestawie. Będziemy mieli wówczas pewność, że urządzenia są ze sobą kompatybilne i dobrze dobrane. Jeżeli jednak pompę głębinową zakupy nieco szybciej, musimy do niej dobrać odpowiedni zbiornik. Jak to zrobić?

- Wariant 1. W tym przypadku możemy kierować się pewną zależnością, która mówi o tym, że gdy pompa ma niską wydajność i charakteryzuje się niższymi parametrami, najlepiej będzie dobrać do niej zbiornik o większej pojemności. Tylko w taki sposób zapewnimy sobie stały dostęp do wody użytkowej. Jej zapas będzie bowiem nagromadzony w zbiorniku, nawet przy większym zużyciu. 

- Wariant 2. Zastosujemy go w przypadku, kiedy pompa wykazuje wysoką wydajność. Bez obaw możemy wówczas wybrać zbiornik hydroforowy o mniejszej pojemności. W takiej sytuacji pompa bez problemu poradzi sobie z szybkim uzupełnieniem wody w zbiorniku - bez widocznego efektu spadku ciśnienia wody oraz jej braku.

Warto jednak pamiętać, że głównym kryterium wyboru odpowiedniego zbiornika jest ocena dziennego zapotrzebowania na wodę użytkową w danym gospodarstwie. Ogólny przelicznik określa, że na jednego mieszkańca powinno przypadać 30 litrów wody. A co jeżeli nie posiadamy jeszcze pompy? Warto sprawdzić ofertę https://www.sklep-watermark.pl/pompy-glebinowe, gdzie czeka na nas wiele ciekawych propozycji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas doboru zbiornika?

Oprócz pojemności, a także materiału, z jakiego wykonane są zbiorniki, równie ważne są akcesoria. Wiele zbiorników wyposażonych jest bowiem w innowacyjne technologie, które umożliwiają kontrolowanie ich zdalnie, z poziomu smartfonu czy tabletu. Co więcej, coraz więcej urządzeń posiada także system kontroli przepływów, którego zadaniem jest ochrona pompy przed uszkodzeniem w przypadku braku wody. Znaczenie ma także obecność sprawnych technicznie i wytrzymałych filtrów czy zaworów. 

Więcej akcesoriów, które są niezbędne w domowej instalacji wody, znajdziemy na https://www.sklep-watermark.pl/
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #instalacje #do woda #zbiornik #Instalacje wodne

Więcej tematów: