Które miasta w 2021 r. były deweloperskimi liderami?

Podziel się:
Wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w minionym roku deweloperzy rozpoczęli 166 285 lokali i domów. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jaki udział w tym wyniku miały największe miasta.

Pomimo obserwowanych już od kilku lat tendencji, największe miasta nadal są centrami działalności deweloperów. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem sprawdzić, jaki udział wspomniane ośrodki miejskie miały w łącznym wyniku z 2021 r. Mowa o 166 285 rozpoczętych domach i lokalach na sprzedaż lub wynajem. Warto podkreślić, że analiza RynekPierwotny.pl oprócz metropolii obejmuje również mniejsze miasta na prawach powiatu. Część takich miast uzyskała dobre wyniki po porównaniu liczby budowanych mieszkań i liczby mieszkańców.
REKLAMA:

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS-u, w 2021 r. następujące miasta przodowały pod względem ogólnej liczby rozpoczętych przez deweloperów mieszkań (lokali i domów):

Fot. RynekPierwotny.plFot. RynekPierwotny.pl
Ze względu na założenie dotyczące uwzględniania tylko miast na prawach powiatu, powyższa lista pomija powiat poznański z wynikiem na poziomie 4 446 rozpoczętych mieszkań oraz powiat wołomiński (2 938 mieszkań). Jeżeli natomiast przeliczymy liczbę rozpoczętych mieszkań deweloperskich na 10 000 osób, to analogiczne zestawienie dotyczące 2021 roku będzie wyglądało następująco:

Fot. RynekPierwotny.plFot. RynekPierwotny.pl
Obecność w powyższej grupie mniejszych ośrodków miejskich takich jak Siedlce, Słupsk, Gorzów Wielkopolski i Ostrołęka potwierdza, że spora aktywność deweloperów nie jest zjawiskiem typowym tylko dla dużych miast wojewódzkich. Warto też odnotować, że w przygotowanej klasyfikacji Warszawa zajęła dopiero piętnaste miejsce (ustępując również takim miastom jak Poznań, Suwałki, Białystok oraz Łódź.

Rynekpierwotny.pl
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: RynekPierwotny.pl
#wiadomości #prawo #nieruchomości #rynek_pierwotny

Więcej tematów: