Jak urządzić małą łazienkę?

Podziel się:
Urządzenie dużej, funkcjonalnej łazienki nie stanowi zwykle kłopotu – wybór różnych fasonów i kolorów jest obecnie ogromny. Problem pojawia się, jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią, a musimy pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty. Co sprawdzi się w małej łazience, a czego lepiej unikać?

Fot. PolimatFot. Polimat
Ten problem dotyczy nie tylko mieszkańców bloków z wielkiej płyty i kamienic, jest spotykany także w nowym budownictwie, gdzie każdy metr jest na wagę złota. Istotne są również względy techniczne – rozmieszczenie pionów wodnych i kanalizacyjnych. Jednak nawet małą łazienkę można zaprojektować tak, aby była funkcjonalna i estetyczna. Jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Jaki prysznic?

Większość osób, do małej łazienki wybiera prysznic. To rozwiązanie ma wiele zalet. Prysznicowe brodzik zwykle zajmują mniej miejsca. Można również wybrać modele nieco głębsze, które będą spełniać także funkcję wanny. Prysznic z kabiną chroni też przed zachlapaniem łazienki wodą. Najmniejsze modele dostępne są już w wymiarach 70 × 70 cm, więc można je wkomponować w naprawdę małe metraże. W mniejszych wnętrzach warto też wybrać kabiny z przesuwnymi drzwiami, które nie wymagają dodatkowej przestrzeni podczas otwierania. Wybierając kabinę prysznicową, należy zwrócić uwagę na materiał i sposób wykonania. Przezroczyste, gładkie szkło jest bardzo efektowne, ale na szybach mlecznych lub matowych mniej widać osad z twardej wody.
REKLAMA:

A może wanna?

Jest wiele osób, które nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny. Takie rozwiązanie jest możliwe, nawet w małych przestrzeniach. Jednak przed zakupem warto sprawdzić jakich wymiarów wanny potrzebujemy, aby komfortowo z niej korzystać. Do większości wanien można także dobrać parawany, które umożliwią branie prysznica na stojąco. Dobrym rozwiązaniem są modele ze szklanych paneli, które można złożyć. Jednak w takim przypadku trzeba wykonać bardzo precyzyjne pomiary, tak aby konstrukcja była szczelna i komfortowa w codziennym użytkowaniu. Przestrzeń pod wanną również można wykorzystać. Dostępne są np. otwierane obudowy czy szuflady, które pomieszczą zapas domowej chemii i kosmetyków.

WC podwieszane czy kompakt?

Najpopularniejszym rozwiązaniem są ostatnio podwieszane miski WC. Takie rozwiązanie ułatwia utrzymanie czystości i jest też atrakcyjne wizualnie. Miska WC montowana do ściany daje wrażenie lekkości i wizualnie zajmuje mniej przestrzeni. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe ze względów technicznych. Toaleta kompaktowa jest znacznie łatwiejsza w montażu i nie wymaga ingerencji w ścianę łazienki. Niezależnie od rodzaju toalety warto zadbać o wymiary umożliwiające jej komfortowe użytkowanie. Przed miską powinno znajdować się minimum 40 cm wolnej przestrzeni – aby wygodnie siedzieć i wstawać. Zalecana odległość od sedesu do ściany lub innych sprzętów to minimum 20-30 cm.

Umywalka

Standardowe umywalki mają między 60 a 80 cm. Jednak w odpowiedzi na zapotrzebowanie, na rynku pojawiły się również bardzo małe modele, osiągające nawet 35 cm szerokości. Minimalne wymiary, o jakich trzeba pamiętać to 70 cm przed umywalką oraz 30 cm odległości od ściany. Umożliwi to komfortowe umycie rąk czy zębów.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #wnetrza #lazienka #Łazienka - wystrój

Więcej tematów: