Blachodachówka panelowa doskonałym pokryciem dachowym – dlaczego?

Podziel się:
Blachodachówka to jeden z najczęściej kupowanych materiałów na pokrycie dachu. Nic dziwnego – są lekkie, proste i ekonomiczne w montażu, a ich parametry techniczne zapewniają długoletnią trwałość. Oferty wzorów blachodachówek są dosyć szerokie, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zwrócić uwagę na blachodachówki panelowe, których modułowa formuła znajduje zastosowanie na każdym rodzaju dachu.

Fot. Blachy PruszyńskiFot. Blachy Pruszyński
Panelówki cieszą się dużą popularnością przede wszystkim wśród inwestorów domów jednorodzinnych. Trwałość i ekonomia – te cechy przemawiają do właścicieli domów. Na dodatek efekt końcowy jest bardzo elegancki dzięki powłokom ochronno-dekoracyjnym, które możemy otrzymać w różnorodnej kolorystyce, fakturze, w połysku lub bez połysku. Niewielkie rozmiary blachodachówki umożliwiają prosty transport, rozładunek i składowanie.

Fot. Blachy PruszyńskiFot. Blachy PruszyńskiFot. Blachy PruszyńskiFot. Blachy Pruszyński

Jakie przetłoczenie?

Decyzje na temat pokrycia dachowego nie kończą się na wyborze materiału. Blachodachówki posiadają różne przetłoczenia, dzięki którym możemy stworzyć dach zgodny z architektonicznymi założeniami projektanta – nadać mu charakter. Przyjrzyjmy się przykładowo ofercie Blachy Pruszyński. Naturalnie, do dyspozycji mamy klasyczne przetłoczenia, falowane (np. Modus), które nawiązują do tradycyjnego budownictwa. Jeśli zależy nam na nowoczesnym i wyrazistym podejściu, warto zwrócić uwagę na nowoczesne wzory, odbiegające od dotychczasowych norm – ciekawsze przetłoczenia mają takie blachodachówki jak Ren oraz Fiord. Budynki minimalistyczne najlepiej będą współgrały z blachodachówkami płaskimi, a chatki góralskie, drewniane zharmonizują z panelami dachowymi Regle. Wybór jest duży, jednak pamiętajmy o spójności – nie dajmy się ponieść i trzymajmy się jednego stylu. Jeśli mamy wątpliwości, warto zapytać architekta o radę lub przejrzeć Internet w poszukiwaniu podobnego domu.

Fot. Blachy PruszyńskiFot. Blachy Pruszyński

Jakość, czyli trwałość

Dach to element budynku, który powinien przede wszystkim służyć nam przez wiele lat, nie powodując żadnych problemów. Niestety podczas wyboru dostawcy musimy być czujni, ponieważ blachodachówka blachodachówce nierówna. Zwróćmy szczególną uwagę na kilka faktów, które w przyszłości mogą nam zaoszczędzić czas, pieniądze oraz nerwy. Każde stalowe pokrycie składa się rdzenia stalowego oraz powłoki ochronno-dekoracyjnej. Standardowy rdzeń powinien być odpowiedniej grubości, wynoszącej około 0,5 mm. Wartość ta naturalnie nieco się wacha. Unikajmy jednak pokryć o grubości wsadu mniejszej niż 0,4 mm. Sprawdźmy także skąd stal pochodzi. Renomowane huty dbają o odpowiednie akredytacje i atesty. Dają gwarancję na swój materiał, która nie jest obietnicami bez pokrycia. Ostatnim elementem są powłoki oferowane przez firmę. Przede wszystkim mają chronić blachodachówkę przed negatywnymi efektami działania czynników zewnętrznych. Do tych czynników zaliczamy zniekształcenia w wyniku spadających gałęzi, kamieni i żwiru, promieniowanie UV, duże różnice temperatur, a także przemieszczające się po dachu zwierzęta. Zwróćmy uwagę na to jaka gwarancja jest przyznawana na daną powłokę, jakie ma właściwości antykorozyjne oraz w jakich warunkach dochodzi do odbarwienia koloru.
REKLAMA:

Zalety blachodachówek panelowych

Blachodachówki panelowe to arkusze stalowe o jednakowych wymiarach, kształtach i wadze. Takie standardowe moduły znacznie ułatwiają transport i rozładunek, dzięki niewielkim paczkom ułożonym na europaletach. Również składowanie blachodachówek nie sprawia problemu. Niewielkie wymiary i waga pozwalają na szybki i ekonomiczny montaż, ponieważ do prac potrzebne są jedynie dwie osoby. Do tego panele są trwałe, wytrzymałe na wygięcia oraz często posiadają gotowe otwory montażowe. Nie potrzebują przycięcia – aby skrócić blachodachówkę wystarczy podłożyć ją pod już zamontowany element o tyle fal ile wymaga powierzchnia dachu. Na podstawie powierzchni użytkowej dachu wyliczamy potrzebną ilość elementów, które najczęściej są dostępne od ręki na magazynie, a więc zamówienie przebiega błyskawicznie. Odpady powstałe podczas prac są ograniczone do minimum - jest to około 5% zamówionego materiału.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachy Pruszyński
#czytelnia #dachy #blachy_pruszynski #na dach #dachowka #z blacha #Pokrycia dachowe

Więcej tematów: