Ogrodzenia metalowe czy drewniane?

Podziel się:
Budowa domu została zakończona, więc przyszedł czas na ogrodzenie. Jego wybór nie jest prosty, ponieważ powinno połączyć w całość kilka bardzo istotnych elementów. Zadaniem ogrodzenia jest przede wszystkim zapewnienie domownikom bezpieczeństwa, musi więc być trwałe i wytrzymałe. Powinno być też estetyczne i tworzyć jednolitą kompozycję nie tylko z domem, ale także z otaczającą okolicą i typową dla niej zabudową. Nowoczesne ogrodzenie zdecydowanie będzie dysonansem wśród otaczającej go zabudowy góralskiej. Ostatnią kwestią do rozstrzygnięcia jest materiał, z którego ma być wykonane, by było trwałe i łatwe w utrzymaniu. Nasz artykuł przybliża wszystkie te aspekty i ułatwia dokonanie wyboru.

Ogrodzenia metalowe czy drewniane?

 

Rodzaje ogrodzeń

Producenci oferują wiele typów ogrodzeń, zarówno jeśli chodzi o ich sposób produkcji i montażu, jak i materiał, z którego zostały wykonane. Nie ma idealnego ogrodzenia, każde z nich ma swoje zalety i wady. Każdy indywidualnie musi rozważyć wszystkie "za" i "przeciw" oraz wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

 

 

 

Ogrodzenia metalowe

Należą do najbardziej popularnych typów ogrodzeń. Wpływ na to ma niska cena, bogate wzornictwo oraz łatwy sposób montażu. Ogrodzenie metalowe najczęściej występuje jako ogrodzenie metalowe montowane do słupków wykonanych ze stali lub betonu.

Najtańszym typem ogrodzenia metalowego jest ogrodzenie siatkowe wykonane z ocynkowanej i malowanej proszkowo stali. Nie prezentuje się zbyt efektownie, dlatego najczęściej stosowane jest do odradzania części bocznych i tylnych posesji.

Znacznie bardziej popularne są panele wykonane ze stalowych prętów okrągłych lub płaskich, które dają dużo większe możliwości aranżacyjne.

ogrodzenie

Płoty metalowe nie wymagają większych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy co kilka lat oczyścić poszczególne elementy i na nowo pomalować.

 

Ogrodzenia kute

Niewątpliwie to najdroższy, ale zarazem najbardziej elegancki typ ogrodzenia. Wykonywane są na indywidualne zamówienie w pracowniach kowalstwa artystycznego. Doskonale pasują do posesji stylizowanych na dawne pałacyki lub dworki.

Ogrodzenia kute przetrwają nawet kilkaset lat i nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Tańszą wersją ogrodzeń kutych są ogrodzenia żeliwne odlewane stylizowane na kute.

 

 

 

Ogrodzenia z drewna


panele

Ten typ ogrodzeń stosowany jest szczególnie na terenach pozamiejskich. Drewno idealnie wpasowuje się w naturę otaczającą posesję. Ogrodzenie drewniane z elementami betonowymi nadaje posesji ciepła, swojskości, a równocześnie prostoty i elegancji.

Ogrodzenie drewniane ma jednak zasadniczą wadę, nie jest odporne na warunki atmosferyczne i wymaga systematycznych zabiegów konserwacyjnych. Gotowe panele drewniane są zaimpregnowane i pomalowane, ale impregnacja musi być odnawiana co ok. 2 lata.

 

 

 

Ogrodzenia z betonu

Ich zaletą jest trwałość. Mogą być wykonane z cegły klinkierowej, cegły palonej (wymaga impregnacji) lub bloczków betonowych. W miastach skutecznie chroni przed kurzem, ulicznym hałasem i brudem. co jakiś czas wymagają umycia za pomocą węża lub myjki ciśnieniowej.
Pełne ogrodzenia betonowe wizerunkowo są bardzo ciężkie, dlatego najczęściej łączone są metalowymi kratami lub drewnem.

REKLAMA:

 

 

 

Ogrodzenia kamienne

Ten typ ogrodzenia wybierają osoby, które chcą skutecznie odgrodzić swoją posesję od otoczenia i wścibskich sąsiadów. Prezentują się majestatycznie i niezwykle elegancko, jednak ich montaż jest czasochłonny i drogi. Rozwiązaniem pośrednim są gabiony. To metalowe kosze wypełnione luźno umieszczonymi kamieniami z piaskowca lub wapienia, praktycznie nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Dodatkowo można ozdobić je roślinami.

 

 

 

Ogrodzenia mieszane

To bardzo często wybierany typ ogrodzenia. Drewno, metal, kamień i beton można wzajemnie ze sobą łączyć, dzięki temu można uzyskać wiele ciekawych aranżacji.

ogrodzenie

Najczęściej słupki i podmurówka wykonane są z cegły lub kamienia, natomiast do wypełnienia przęseł używa się elementy metalowe lub drewniane.

Ciekawym rozwiązaniem jest ogrodzenie betonowo-drewniane, w którym bloczki betonowe stylizowane są na kamień łupany. W połączeniu z drewnianymi panelami prezentuje się na prawdę elegancko. Murek, podobnie jak drewniane panele można malować na dowolny kolor.

 

 

 

 

Jak dobrać ogrodzenie do otoczenia

Ogrodzenie jest wizytówką posesji, więc każdy chce, by wyglądało estetycznie i pasowało do elewacji domu. Niektórzy uważają, że najlepsze ogrodzenie to takie, które jest niewidoczne. Oznacza to, że ogrodzenie w sposób naturalny powinno wtapiać się w otoczenie, a nie być elementem dominującym.

Najlepszym sposobem na osiągnięcie takiego efektu jest powielanie elementów, które występują na elewacji budynku. Może to być kolor elewacji lub dachu, drewno lub kamień użyte jako elementy dekoracyjne.

Pod uwagę warto wziąć także styl, w jaki dom został wybudowany. Nowoczesne, minimalistyczne domy można otoczyć ogrodzeniem gabinowym, kamiennym lub metalowym. Do domów w stylu rustykalnym idealnie będą pasować panele drewniane połączone z kamieniem.

Najwięcej możliwości i swobody w wyborze dają domy klasyczne, w tym przypadku można zastosować wszystkie typy ogrodzeń i wszystkie materiały. Ostateczny efekt będzie zależał od zmysłu estetycznego właściciela.

 

 

 

 

Jak zamontować ogrodzenie

Ogrodzenie spełni swoją rolę i będzie służyć przez wiele lat, pod warunkiem prawidłowej budowy i wyboru materiałów wysokiej jakości.

Drewno używane do wykonania paneli musi być suszone ciśnieniowo i zaimpregnowane. Dzięki temu będzie nie tylko odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale zostanie zabezpieczone także przed kornikami oraz grzybami.

Słupki oraz pręty metalowe wykorzystywane do produkcji różnych elementów ogrodzenia muszą być zabezpieczone przed korozją i pomalowane, najlepiej proszkowo.

Ogrodzenie musi być stabilnie zamocowane, dzięki temu będzie bezpieczne dla mieszkańców i oprze się silnym wiatrem. Najczęściej w tym celu wykonuje się podmurówkę. Ma ona jeszcze jedną zaletę, uniemożliwia dzikim zwierzętom dokonywania podkopów i przedostania się na teren posesji. Podmurówkę można wykonać samodzielnie z sypkiego betonu lub skorzystać z gotowych prefabrykatów. To drugie rozwiązanie jest znacznie mniej pracochłonne i nie trzeba czekać na wyschnięcie betonu.

Najważniejszym etapem montażu ogrodzenia jest osadzenie słupków narożnych i pośrednich. Słupki narożne muszą być idealnie wypoziomowane i umieszczone na tej samej wysokości. Podobnie jest w przypadku słupków pośrednich, dodatkowo trzeba montować je w równych odległościach odpowiadających szerokości przęsła. Wszelkie nierówności odbiją się na późniejszym wyglądzie ogrodzenia. Na koniec pozostaje zamontowanie bramy wjazdowej i furtki, która może być osadzona osobno lub może stanowić część bramy.

Producenci ogrodzeń najczęściej oferują je w komplecie składającego się z przęsła, słupka, prefabrykowany bloczków podmurówki oraz wszystkich śrub i obejm potrzebnych do montażu. To bardzo wygodne i tanie rozwiązanie.

Budowa ogrodzenia na terenie płaskim nie stanowi większego problemu i można wykonać ją samodzielnie przy pomocy drugiej osoby. Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku terenu pochyłego. Jeśli spadek terenu jest niewielki, można ogrodzenie montować w sposób równoległy do gruntu.

Przy dużym spadku lepsze rozwiązanie przyniesie metoda schodkowa, nazywana także kaskadową. Nierówności terenu zmniejszane są za pomocą podmurówki i słupków. Każde przęsło obniżane jest o taką samą wysokość w zależności od wielkości spadku terenu. W efekcie ogrodzenie przypomina schody opadające w dół. Ogrodzenia budowane na pochyłej działce wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed wodami opadowymi.

Bez względu na wybrany rodzaj ogrodzenia warto zadbać o jego estetyczny wygląd. Nawet najtańsze ogrodzenie z paneli siatkowych może ładnie się prezentować jeśli obsadzimy go niskimi roślinami ozdobnymi, powiesimy na nim donice ze zwisającymi kwiatami. Co kilka lat należy odnowić ogrodzenie, częstotliwość zależy od materiału, z którego zostało wykonane.

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #ogrod #ogrody #Ogrodzenia i bramy

Więcej tematów: