Znamy zwycięzców II etapu Tubądzin Desing Awards

Podziel się:
Jury jednego z najbardziej cenionych konkursów dla architektów w Polsce ogłosiło laureatów II etapu Tubądzin Design Awards, w kategoriach Young Power, Everyday Design oraz Unlimited Architecture. Zwycięzcy tej ostatniej walczą też o Grand Prix i bardzo atrakcyjne nagrody w finale konkursu.

Gdy 10 stycznia ruszała kolejna, trzecia już edycja konkursu, na który czekają architekci i projektanci z Polski i zagranicy organizatorzy nie spodziewali się, że wszystkich zaskoczy pandemia, która na zawsze zmieni myślenie o architekturze przyszłości. Jednak ramy tematyczne w jakie organizatorzy ujęli tegoroczną edycję, pozwoliły uczestnikom uwzględnić potrzeby zmieniającego się świata w swoich projektach.

Tubądzin Design Awards 2020 odbywa się pod hasłami przewodnimi #freedom, #future oraz #nature. Pierwsze z nich jest nawiązaniem do możliwości jakie dają współczesny design, technologia, wiedza oraz wyobraźnia zmieniająca rzeczywistość na jeszcze piękniejszą. Pandemia koronawirusa postawiła jednak projektantów przed dodatkowymi wyzwaniami związanymi z drugim z haseł - koniecznością myślenia o przyszłości w kontekście „elastyczności” architektury, podążającej za szybko zmieniającymi się funkcjami przestrzeni publicznych i prywatnych.

Fot. TubądzinFot. Tubądzin
Jury konkursu reprezentują międzynarodowi eksperci i praktycy w swojej dziedzinie: Boris Kudlička, (Polska, przewodniczący jury), światowej sławy scenograf, projektant wnętrz i ekspozycji; Małgorzata Szczepańska (Polska), redaktorka naczelna magazynu Elle Decoration, scenografka, projektantka wnętrz i ekspozycji, producentka sesji zdjęciowych; Martin Duplanitier architekt, projektant, założyciel Martin Duplantier Architects SAS, Prezydent francuskiej rady architektonicznej „Architecture et Maitrise d’Ouvrage”; Oksana Shumelda (Ukraina), architektka, designerka, współzałożycielka i opiekunka kreatywna studia „O.M.Shumelda” oraz Tomasz Smus (Polska), architekt marki Grupy Tubądzin.

Wybrani przez jury laureaci II etapu Tubądzin Design Awards 2020 to przedstawiciele Mołdawii, Ukrainy i Polski.

Kategoria Young Power przeznaczona jest dla studentów kierunków wyższych związanych z architekturą, architekturą wnętrz i projektowaniem. Każdemu etapowi Young Power towarzyszą inne hasła przewodnie: I - #nature, II - #future, III - #freedom. Zwyciężczynią II etapu została Maria Sestacova z Republiki Mołdawi. Jej projekt to wnętrze restauracji.

I miejsce w  kategorii Young Power – projekt Marii Sestacowej, Mołdawia. Fot. TubądzinI miejsce w kategorii Young Power – projekt Marii Sestacowej, Mołdawia. Fot. TubądzinDrugie miejsce w tej kategorii zajęli Mateusz Persanowski, reprezentujący Politechnikę Łódzką, a trzecie Magda Małyga, studiująca na Akademii Sztuk Pieknychw Gdański – oboje reprezentujący Polskę.

Everyday Design to kategoria dedykowana projektantom pracującym w salonach sprzedaży. Jury nagradza w niej projekty łazienek, salonów, kuchni oraz takie, w których można odnaleźć nietypowe zastosowanie płytek ceramicznych, zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i prywatnych. W tej kategorii wszystkie miejsca na podium drugiego etapu konkursu zdobyły kobiety, przedstawicielki Ukrainy. Zwycięski projekt nadesłała Romana Grushchynska (jego współautorami są Olha Zamiruk i Lubov Vozniak). Kolejne dwa miejsca na podium przypadły projektom Eleny Maksimchuk.

I miejsce w kategorii Everyday Design – projekt Romany Grushchynskiej, z wykorzystaniem wielkoformatowych płytek Duke Stone  z kolekcji Grand Beauty. Fot. TubądzinI miejsce w kategorii Everyday Design – projekt Romany Grushchynskiej, z wykorzystaniem wielkoformatowych płytek Duke Stone z kolekcji Grand Beauty. Fot. TubądzinTrzecia z nagrodzonych kategorii to Unlimited Architecture - dedykowana architektom i projektantom, których prace dotyczą szeroko pojętej architektury zewnętrznej (bryły, elewacje, fasady itp.), architektury wnętrz - przestrzeni publicznych i prywatnych, a także obiektów - od wyposażenia wnętrz, przez outdoor oraz elementy w projektowaniu przestrzeni publicznej.

W tej kategorii laureatami drugiej zostali architekci z Gąska Studio – Marta i Łukasz Gąska. Ich projekt pt. #azyl to wertykalny budynek, otoczony dziką przyrodą, w którym można się wyciszyć i odpocząć od zgiełku miasta. Wpisuje się on doskonale w trendy, które są coraz bardziej widoczne w świecie pandemicznym – samowystarczalnych obiektów, które pełnią funkcję azylu, z przestrzenią mieszkalną oraz przeznaczoną do pracy. Użytkownicy domu mogą dowolnie zaprojektować jego układ, wszystkie przestrzenie rozłożone są na antresolach, a każda zapewnia piękny widok na jezioro. W projekcie autorzy wykorzystali płytki z kolekcji Cielo e Terra by Dorota Koziara, wydobywając genezę ich powstania – połączenie kolorów nieba i ziemi. Błękitne, chłodne wnętrze pozwala poczuć atmosferę spokoju i harmonii z otaczającą przyrodą. A wyważony kolor elewacji (kolor Marrone mat z kolekcji) tworzy tło dla pięknego, naturalnego leśnego krajobrazu.

I miejsce w kategorii Unlimited Architecture – projekt Marty i Łukasza Gąsków. Fot. TubądzinI miejsce w kategorii Unlimited Architecture – projekt Marty i Łukasza Gąsków. Fot. Tubądzin
II miejsce w kategorii Unlimited Architecture zajął Adam Żarczyński z FDA Architekci (współautorzy: Aleksandra Ankiewicz, Maria Dobrowolska) reprezentujący Polskę, a ostatnie miejsce na podium zajęła Kateryna Kuznetsova, reprezentująca biuro Decorkuznetsov (współautorzy: Anastasiia Sholopova, Valerii Kuznetsov) z Ukrainy.

I miejsce w kategorii Unlimited Architecture – projekt Marty i Łukasza Gąsków. Fot. TubądzinI miejsce w kategorii Unlimited Architecture – projekt Marty i Łukasza Gąsków. Fot. Tubądzin
W konkursie przyznano także nagrody specjalne od partnerów konkursu. Firma TERMA nagrodziła projekt Vadima Rusetskiego z Ukrainy, zaś nagroda od GROHE przypadła przedstawicielowi Polski – Maciejowi Konopackiemu.

Projekt Macieja Konopackiego – z użyciem pytek z kolekcji Grand Cave, marki Monolith. Fot. TubądzinProjekt Macieja Konopackiego – z użyciem pytek z kolekcji Grand Cave, marki Monolith. Fot. TubądzinProjekt Vadima Rusetskiego- – z użyciem pytek z kolekcji Grand Cave, marki Monolith. Fot. TubądzinProjekt Vadima Rusetskiego- – z użyciem pytek z kolekcji Grand Cave, marki Monolith. Fot. Tubądzin
Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie www.tubadzin.pl/design

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Tubądzin
#wiadomości #nagrody #wnetrza #konkursy #tubadzin

Więcej tematów: