Rusztowanie tradycyjne czy warszawskie?

Podziel się:

Charakterystyka rusztowania warszawskiego. Do jakich prac się nadaje? Czym jest rusztowanie tradycyjne? Jakie są rodzaje rusztowań tradycyjnych?


rusztowanie  

Rusztowanie warszawskie czy tradycyjne

Rusztowanie to nieodłączny element każdych prac budowlanych. Jest niezbędny do wykonania określonych czynności remontowych lub modernizacyjnych na wysokościach. Korzystając z tego typu konstrukcji bezwzględnie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. W obecnych czasach na rynku dostępnych jest wiele modeli rusztowań. Wśród inwestorów najczęściej dylemat pojawia się między rusztowaniem warszawskim a tradycyjnym. Zatem, które z nich wybrać? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Czym jest rusztowanie warszawskie?

Rusztowanie warszawskie to konstrukcja, która umożliwia przeprowadzenie prac budowlanych na określonej wysokości. Niewątpliwie, cieszy się ono ogromną popularnością wśród inwestorów. Rusztowanie warszawskie oparte jest na konstrukcji modułowej. Zarówno szkielet, jak i rama rusztowania składa się z zespawanych, stalowych rur.

REKLAMA:


Dla osiągnięcia odpowiedniej stabilności, do wykonania rusztowania wykorzystuje się rury o zróżnicowanej średnicy. Poszczególne moduły rusztowań warszawskich łączy się ze sobą za pomocą złączy czopowych. Wznoszenie takiej konstrukcji przebiega bardzo sprawnie i szybko. Nie ma tu miejsca na błędy. Obiekt ten, jeśli go zakotwiczymy może osiągać nawet 8 metrów. Natomiast jeśli pominiemy ten element, będzie to 5 metrów. Podłoże może być wykonane z drewna lub stali.

pracownik na rusztowaniu

Rusztowania warszawskie - kiedy się sprawdzi?

Rusztowania warszawskie doskonale sprawdzą się w przypadku nieskomplikowanych, krótkotrwałych prac remontowo-modernizacyjnych. Obiekt ten spisuje się zarówno przy pracach wykonywanych na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, np. podczas tynkowania lub malowania.

Sprawny montaż i demontaż umożliwia szybkie przetransportowanie rusztowania w inne miejsce. Co więcej, rusztowanie warszawskie w każdej chwili możemy wyposażyć w kółka jezdne. Przewożenie konstrukcji w inne miejsce nie wymaga dużego samochodu, co również jest ogromną zaletą. Warto pamiętać, iż rusztowania warszawskie powinny być umieszczone na twardym podłożu. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę, czy posiadają stosowne certyfikaty oraz atesty.

Rusztowanie tradycyjne - charakterystyka

Rusztowanie to tymczasowa konstrukcja, która umożliwia wykonanie prac do nawet 10 metrów nad podłożem. Tradycyjne rusztowania składają się z poziomych i pionowych słupów nośnych, do których przymocowane są tzw. żerdzie oraz podłoża. Do niedawna były wykonywane z drewna, dziś jednak producenci stawiają na metal (stal bądź aluminium). Rusztowania, aby mogły zostać dopuszczone do użytku, muszą spełniać określone normy i warunki bezpieczeństwa.

Do klasycznych rusztowań należą: ramowe, modułowe, kozłowe, stojakowe, systemowe, jezdne, wspornikowe oraz specjalne. Należy zaznaczyć, iż odpowiednio zamontowane, wyróżniają się stabilnością, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo. Poszczególne typy rusztowań tradycyjnych różnią się od siebie przede wszystkim sposobem montażu, dlatego mogą być wybierane w zależności od prac.

Przykładowe ceny rusztowań znajdziesz tutaj: https://ekspres-rusztowania.pl/cennik/rusztowania-warszawskie#.

budowa domu

Rodzaje rusztowań tradycyjnych

Ramowe i modułowe
Te rusztowania budowlane składają się z wielu elementów, które trzeba ze sobą połączyć, w miejscu, gdzie mają być ustawione. Ich odpowiednie zestawienie gwarantuje stabilność całej konstrukcji. Wyróżniają się łatwością montażu i demontażu. Dodatkowo, mogą zostać wyposażone w barierki, co jest gwarantem bezpieczeństwa.

Kozłowe
Rusztowania kozłowe budowane są z podpór oraz pomostu. Elementy te najczęściej wykonane są z grubych desek. Zazwyczaj wykorzystuje się je w pracach budowlanych, na wysokości ponad 2,5 metra.

Stojakowe
Rusztowanie stojakowe składa się z elementów, które umieszczone są na specjalnych podporach. Dodatkowo, jest usztywnione za pomocą podłużnic. Rusztowanie z powodzeniem można wznosić zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Przy tym warto podkreślić, iż wytrzymuje ono spory ciężar, dlatego można na nim śmiało ustawiać materiały i narzędzia budowlane.

Systemowe
Rusztowania systemowe cieszą się ogromną popularnością. Tego typu konstrukcje gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa podczas prac renowacyjnych czy też budowlanych. Oprócz mnóstwa zalet, mają jedną małą wadę - ich montaż jest nieco czasochłonny. Elementy wchodzące w skład rusztowania systemowego są rozmieszczone w odpowiedniej odległości i połączone specjalnymi stojakami. W zależności od potrzeb mogą być wolnostojące lub umieszczone tuż przy ścianie.

Jezdne
Rusztowania jezdne jak sama nazwa wskazuje, są wyposażone w kółka jezdne, umożliwiające ich przesuwanie. Ich konstrukcja jest tradycyjna, a zarazem lekka, co znacznie ułatwia przemieszczanie. Aby rusztowanie spełniało swoją funkcję, ważne jest, aby powierzchnia, po której się porusza była płaska.

Wspornikowe
Rusztowania wspornikowe to tradycyjna konstrukcja. Jednak poszczególne elementy są w odpowiedni sposób usztywnione, co zapewnia stabilność. Rozwiązanie to jest najczęściej wybierane w przypadku dobudowanych budynków oraz wszędzie tam, gdzie nie ma kondygnacji.

Specjalne
Rusztowaniem specjalnym określa się konstrukcję, która powstała w wyniku połączenia poszczególnych modeli rusztowań. Doskonale sprawdza się ono w przypadku trudno dostępnych miejsc, gdzie klasyczne rusztowania nie spełniają stuprocentowo swojej funkcji. Rusztowania specjalne można dowolnie łączyć i modyfikować, co pozwala na dostosowanie go do obiektu.

Podsumowanie
W przypadku, gdy konieczne jest przeprowadzenie prac budowlanych, remontowych bądź instalacyjnych na wysokości, konieczny będzie wybór odpowiedniego rusztowania. Obecnie inwestorzy mogą wybierać spośród wielu modeli, które w pełni odpowiadają im potrzebom. Najczęściej jednak wybór pada na rusztowanie warszawskie - z uwagi na sprawny montaż oraz łatwość przesuwania, jak również tradycyjne rusztowania. Niezależnie z którego rusztowania będziemy korzystać, najważniejsze jest zachowanie zasad bezpieczeństwa.

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: KS
#do izolacja #maszyny #do hydroizolacja #z narzedzie #do przemyslowe #poradnik #Meble techniczne

Więcej tematów: