Ciepłe okna na 2021 r. Izolacyjność termiczna okien według wymogów WT2021

Podziel się:
Izolacyjność termiczna naszego domu w dużej mierze zależy od parametrów okien i drzwi. Tak zwane ciepłe okna, czyli okna energooszczędne o wysokich parametrach izolacyjności termicznej to zdecydowanie najlepsza inwestycja, która z pewnością przełoży się z na komfort użytkowania latem i zimą, oraz znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania domu. Bardzo dobrą izolacyjność cieplną mają zarówno okna plastikowe, drewniane, jak aluminiowe, które uważane są za najcieplejsze. Przy wyborze okien i drzwi oprócz ich energooszczędności istotna jest oczywiście również cena oraz estetyka.

Fot. VIDOKFot. VIDOK
Maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła dla stolarki otworowej oraz okien dachowych określa ustawodawca. Do roku 2021 ma ona zostać obniżona do poziomu, który odpowiada stolarce przeznaczonej dla domów energooszczędnych. W oknach umieszczonych na elewacjach współczynnik przenikania ciepła nie będzie mógł przekraczać 0,9 W/(m2∙K). Okna połaciowe będą mogły charakteryzować się współczynnikiem nie wyższym niż 1,1 W/(m2∙K).

Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze ciepłych okien?

1. Rodzaj pakietu szybowego

Kluczową rolę wpływając na wartość współczynnika przenikania ciepła okna Uw ma izolacyjność cieplna szyb. Im większa jest konstrukcja, tym większe jest znaczenie pakietu szybowego (z uwagi na największy udział w powierzchni okna). Na rynku jest duży wybór szyb zespolonych o różnych wartościach współczynnika przenikania ciepła Ug. Aby okna miały izolacyjność cieplną na poziomie Uw ≤ 0,9, standardem jest oszklenie trzyszybowe wypełnione argonem, ze współczynnikiem 0,5 lub 0,6 W/(m2.K). Lepszą izolacyjność cieplną oszklenia osiąga się stosując szyby z przestrzenią międzyszybową wypełnioną argonem lub kryptonem.

2. Izolacyjność profili okiennych

Izolacyjność cieplna samego profilu oznaczana jest jako Uf (od angielskiego słowa "frame") i wartość tego współczynnika w przeciętnych oknach wynosi Uf = 1,4 - 1,3 W/m2K, natomiast w oknach energooszczędnych i pasywnych wynosi on Uf = 0,8 czy 0,9 W/m2K. Co wpływa na ten parametr? Przede wszystkim szerokość i budowa profili. Energooszczędne okna, takie jak na przykład VIDOK Gold Energy, zbudowane są z wielokomorowych profili, wykonanych w najwyższej możliwie klasie jakości „A”, o odpowiedniej geometrii i grubości ścianek widocznych i niewidocznych. W pierwszym przypadku minimalna grubość ściany musi wynosić 2,8 mm, a w drugim 2,5 mm. Są jednak również inne warunki, które profil musi spełnić, aby był zaliczony do tej klasy. Są to m.in. odchylenia prostoliniowości, masa 1 metra profilu, temperatura mięknienia wg. Vicat’a, moduł sprężystości przy zginaniu, wytrzymałość zgrzewanych naroży, odporność na działanie temperatury +150 stopni Celsjusza itd.

Okna z PVC w celu poprawy izolacyjności termicznej ram, zamiast tradycyjnych stalowych wzmocnień, mogą mieć wykonane z tworzyw sztucznych, kompozytów z włóknem szklanym, bądź termoplastycznych wkładek wzmacniających.

Fot. VIDOKFot. VIDOK
Głębokość zabudowy ciepłych okien aluminiowych oraz z PWC wynosi z reguły 82-90 mm.

W przypadku okien drewnianych, aby osiągnąć wysoki poziom izolacyjności termicznej, konieczna jest głębokość zabudowy na poziomie 92 mm lub połączenie profili drewnianych z innym cieplejszym materiałem. Dobrym rozwiązaniem są konstrukcje drewniano- aluminiowe, gdzie od strony pomieszczenia rama jest wykonana z litego drewna, natomiast od zewnątrz znajduje się profil aluminiowy, a pomiędzy nimi warstwa izolacji przykładowo z pianki poliuretanowej lub polistyrenu.
Liniowy mostek termiczny, gdzie może uciekać ciepło, może powstać na styku profilu okiennego z pakietem szybowym. Rozwiązaniem tego problemu jest ciepła ramka dystansowa, która poprawia współczynnik przenikania ciepła nawet o 10%. Taki sam efekt uzyskamy również, stosując jedno z poniższych rozwiązań:
- głębsze osadzenie szyby w profilu,
- wklejenie pakietu szybowego w profil- dzięki temu zmniejszymy lub wyeliminujemy wzmocnienia stalowe i usztywnimy skrzydło.

3. Poprawny montaż, warunkujący utrzymanie parametrów użytkowania na niezmienionym poziomie przez wiele lat

Należy pamiętać, że od roku 2021 zaczną obowiązywać zaostrzone wartości współczynnika izolacyjności termicznej. Już teraz warto poszukać okien spełniających najwyższe standardy także w następnych latach. Wiadomo, że energooszczędny produkt, by zachował swoje walory izolacyjne wymaga szczególnego osadzenia. Nawet najwyższej jakości okna mogą stracić swe właściwości przez błędny montaż i uszczelnienie. Połączenia okienne, drzwiowe czy dylatacyjne są szczególnie wrażliwymi miejscami, od których zaczyna się degradacja całej konstrukcji. Przy niewłaściwym montażu efekty błędów można dostrzec już po paru miesiącach. Montaż warstwowy jest jedynym poprawnym montażem, najczęściej stosowanym u solidnych producentów, m. in. w firmie VIDOK OKNA DRZWI. Najlepszym rozwiązaniem jest układ trzech warstw: folii okiennej wewnętrznej / piany pistoletowej środkowej / folii okiennej zewnętrznej. Każda z warstw odpowiedzialna jest za inną funkcję i pozwala zapewnić maksymalną szczelność na styku ramy okiennej z murem. Alternatywnym rozwiązaniem do wymienionych wyżej jest zastosowanie produktu 3w1. Może być to taśma rozprężna.
REKLAMA:

Koszt okien energooszczędnych

Cena okien i drzwi jest zróżnicowana i zależy od wyboru rodzaju profili okiennych, ich klasy jakości oraz wyposażenia dodatkowego. Należy pamiętać, aby przy wyborze nie kierować się wyłącznie chęcią zaoszczędzenia. Okna są inwestycją na lata, dzięki której można otrzymać realny zwrot w formie zmniejszenia rachunków na ogrzewaniu zimą i klimatyzowaniu latem. Na okna energooszczędne VIDOK Gold Energy można otrzymać dodatkowo dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze’. Kwota zakupu musi mieścić się w przedziale od 7 do 53 tys. złotych. Ich montaż dozwolony jest w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu z wyodrębnioną księgą wieczystą. Jeśli koszty przekraczają górną kwotę dofinansowania, mogą one zostać sfinansowane w pozostałej kwocie w formie pożyczki. Kwota ustalonej dotacji jest natomiast obliczana w zależności od wysokości średniego miesięcznego dochodu na osobę w danym gospodarstwie domowym. Wnioski o dofinansowanie należy składać jeszcze przed zakupem nowych okien, w odpowiednich urzędach i gminach, biorących udział w programie. Obowiązuje ono zarówno budynki już powstałe, a więc wymianę stolarki, jak i budynki powstające, czyli nowe inwestycje.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: VIDOK
#okna #czytelnia #okno #do izolacja #okna i drzwi

Więcej tematów: