Czas na przydomową instalację fotowoltaiczną

Podziel się:
Czas pandemii zmienił nawyki milionów Polaków. Przymusowa izolacja i konieczność pracy zdalnej sprawiły, że dom z miejsca odpoczynku i bezpiecznego azylu, stał się także miejscem wykonywania obowiązków zawodowych i szkolnych. Konieczność nieustannego bycia online oraz częstsze korzystanie przez domowników z urządzeń elektrycznych powoduje wzrost wysokości rachunków za prąd. Jak można temu zaradzić?

Fot. Sunday PolskaFot. Sunday Polska
Ceny energii elektrycznej w Polsce systematycznie rosną. Tylko w stosunku do minionego roku, opłata za kWh wzrosła o 11%, z 55 do 61 groszy. W konsekwencji, wielu Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych, zaczęło rozważać posiadanie przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię ze słońca na prąd stały, a inwerter zamienia prąd stały na prąd zmienny, którego można używać w domu. Prąd, który nie zostanie wykorzystany w domu, jest wysyłany do sieci i gromadzi się na koncie u dostawcy energii, czekając na wykorzystanie w dogodnym momencie, w razie zapotrzebowania. Funkcjonowanie oraz efektywność przydomowej instalacji są stale monitorowane dzięki aplikacji np. na smartfonie. Pokazuje ona m.in. produkcję prądu, wykres mocy wyjściowej, a także temperaturę paneli.

Korzyści płynące z paneli

Energia z własnej elektrowni słonecznej ma mnóstwo zalet. Nawet w kraju o takim nasłonecznieniu jak Polska, panele fotowoltaiczne pracują przez cały rok. Inwestycja w fotowoltaikę to korzyści, takie jak.:
• Oszczędność – uniezależnienie od wzrostu cen operatorów i tradycyjnego systemu elektroenergetycznego,
• Ekologia – wykorzystanie energii ze środowiska naturalnego, brak emisji CO2, zanieczyszczeń i hałasu,
• Opłacalność – system licznych ulg i dopłat sprawia, że inwestycja w przydomową instalację szybko się zwraca,
• Wzrost wartości nieruchomości – panele na dachu podnoszą wartość domu dla potencjalnych nabywców,
• Nowoczesność – własna instalacja fotowoltaiczna jest wyrazem nowoczesnego podejścia do życia i otwartości na zaawansowane technologie,
• Komfort i wygoda – posiadanie przydomowej instalacji fotowoltaicznej gwarantuje spokój i pewność; system produkcji prądu jest bezobsługowy, nie wymaga remontów,
• Trwałość – dobra instalacja działa sprawnie nawet 40 lat, co sprawia, że jednorazowa inwestycja w instalację fotowoltaiczną zabezpiecza potrzeby rodziny na wiele lat, dla kilku pokoleń.

Koronawirus, a decyzje o instalacji PV

Branża fotowoltaiczna jest jedną z niewielu, które nie ucierpiały znacząco podczas pandemii. Wręcz odwrotnie, część firm – w tym Sunday Polska – zwiększało w tym okresie zatrudnienie. - Czas izolacji sprzyjał decyzjom o zainwestowaniu w przydomową instalację fotowoltaiczną. Klienci mieli czas przeanalizować korzyści – zarówno ekonomiczne, jak i pozafinansowe. Ponadto, w reakcji na pandemię, aby zachować reżim sanitarny, uruchomiliśmy konsultacje online. Uniezależnienie się od konwencjonalnych źródeł energii pozwala na obniżenie rachunków za prąd, a dzięki dopłatom – m.in. z programu „Mój Prąd” i uldze termomodernizacyjnej, koszt inwestycji w panele zwraca się jeszcze szybciej. Ważny jest także aspekt ekologiczny – domowe instalacje nie produkują dwutlenku węgla, nie zanieczyszczają powietrza smogiem, wykorzystują naturalną energię światła słonecznego - mówi Marcin Pieczora, wiceprezes i członek zarządu firmy Sunday Polska, jednego z liderów na rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, w okresie ostatnich 2 miesięcy, zwiększyliśmy znacząco zatrudnienie. Tym samym mamy już kilkusetosobowy zespól profesjonalistów w dziedzinie Odnawialnych Źródeł Energii gotowych do konsultacji i wsparcia klientów w całej Polsce. Na tym nie poprzestaniemy, w kolejnym kwartale będziemy budować dla naszych klientów ponad 1000 instalacji miesięcznie - dodaje Pieczora.
REKLAMA:

Zielona energia, a gospodarka

Zainteresowanie klientów instalacjami fotowoltaicznymi stale rośnie, przekładając się na rozwój całej branży. To najszybciej rozwijający się sektor rozproszonej energetyki odnawialnej. - W ostatnim roku mamy w Polsce do czynienia z prawdziwym boomem na fotowoltaikę. Dzięki wsparciu rządowych programów i ulg, a także unijnym regulacjom, zgodnie z którymi należy radykalnie zwiększać udział energetyki odnawialnej w miksie energetycznym, (tak aby uniknąć wysokich opłat za emisję CO2), perspektywy dla branży również są optymistyczne – tym bardziej, że Ministerstwo Rozwoju planuje dalsze działania na rzecz poprawy warunków rozwoju modelu prosumenckiego oraz rozproszonej produkcji energii z OZE – dodaje Marcin Pieczora.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Sunday Polska
#czytelnia #fotowoltaika #okna i drzwi #eko #energooszczednosc #pandemia #Panele fotowoltaiczne

Więcej tematów: