Typy rurociągów preizolowanych – co warto o nich wiedzieć?

Podziel się:
Rurociągi preizolowane wyposażone w warstwę izolacyjną, to produkt, który powinien zainteresować każdą osobę, która planuje budowę nowoczesnej sieci ciepłowniczej. Są one w stanie zredukować straty ciepła, do których dochodzi podczas przesyłu i zoptymalizować ekonomię instalacji, która służy do transportu płynnych mediów w gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, że obecnie na rynku można znaleźć mnóstwo rodzai rur preizolowanych, które oferowane są przez wielu producentów. Różnią się one od siebie jakością, właściwościami oraz przeznaczeniem do transportu określonych rzeczy. Poznaj podstawowe podziały oraz zastosowanie poszczególnych rurociągów.

fot. Synco.plfot. Synco.pl

Podziały rurociągów preizolowanych

Rurociągi preizolowane charakteryzują się tym, że mają budowę wielowarstwową. Najpopularniejsze modele takich rur składają się z trzech warstw, w skład których wchodzi: rura wewnętrzna, warstwa izolacyjna i warstwa ochronna zewnętrzna. Taka budowa zapewnia funkcjonalność oraz właściwości termoizolacyjne i wytrzymałościowe. Rury można podzielić ze względu na materiał, z którego wykonana jest jej wewnętrzna część. Dany materiał dostosowany jest do transportu czynnika o określonych właściwościach. Rury przesyłowe mogą być wykonane z metalu lub tworzywa termoplastycznego i pokryte są warstwą izolacyjną. Izolację najczęściej stanowi pianka poliuretanowa lub też spienione tworzywo polietylenowe. Warstwa zewnętrzna rury preizolowanej, czyli jej trzecia część składa się z elastycznego tworzywa. Ma ono za zadanie chronić wewnętrzną część całego rurociągu. Elastyczne tworzywo zapobiega powstawaniu uszkodzeń mechanicznych, wnikaniu wody i działalności szkodników np. szczurów.

Rury preizolowane są budowane w taki sposób, że są maksymalnie funkcjonalne oraz wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki budowie wielowarstwowej są praktycznie bezawaryjne a sieć wykonana przy ich pomocy działa bez problemu przez bardzo długi czas. Sieci ciepłownicze preizolowane można montować na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Rury przeznaczone do montażu zewnętrznego charakteryzują się mocniejszą budową i trwalszą warstwą izolacyjną. Co więcej, można je poznać po większej średnicy, ponieważ rury preizolowane wewnętrzne są zazwyczaj węższe.

Sprawdź ofertę na montaż rurociągów przemysłowych: https://www.zre.com.pl/pl/oferta/rurociagi/

Typ rurociągów a rodzaj transportowanego w nich czynnika

W rurociągach preizolowanych mogą znajdować się różnorodne płynne media. Z tego względu należy dopasować rodzaj rur do czynnika, który będzie nimi transportowany. Unikalne właściwości poszczególnych rur mogą sprzyjać transportowi danego czynnika, dlatego nie warto bagatelizować tego zagadnienia. Możemy wyróżnić rury: metalowe, miedziane, stalowe lub ocynkowane. Na rynku znajdziemy też cieszące się w ostatnim czasie dużą popularnością rury wykonane z tworzyw sztucznych.
REKLAMA:

Rury metalowe najczęściej używa się do transportu wody w sektorze publicznym. Są stosunkowo sztywne i odlewa się je ze stali lub miedzi. Układa się je w gotowe segmenty, zarówno proste, jak i w kształcie łuków. Rury miedziane na szeroką skalę używa się w instalacjach grzewczych. Występują tam w formie zwojów w otulinie lub bez.

Jeśli chodzi o rury z tworzyw sztucznych, to mają one szerokie zastosowanie podczas budowania sieci. Te wykonane z polietylenu są bezzapachowe i obojętne fizjologicznie. Co więcej, są odporne na uderzenia, gięcie i naprężanie. Właśnie z tego powodu są bardzo chętnie wykorzystywane podczas budowy sieci przesyłowych https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/ zarówno w dużych budynkach, jak i niewielkich nieruchomościach.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Synco.pl
#czytelnia #rura #instalacje #woda #Instalacje wodne

Więcej tematów: