Dom odporny na podtopienia

Podziel się:
Powódź nie zawsze zalewa cały dom. O wiele częściej borykamy się z problemem podtopionej piwnicy lub kilku centymetrów wody na parterze. Niestety z uwagi na zmiany klimatyczne, prawdopodobnie będziemy coraz częściej borykali się z takimi problemami. Ekspert Castorama Polska podpowiada, jak przygotować dom na podtopienia.

Photo by Jonathan Ford on UnsplashPhoto by Jonathan Ford on Unsplash
W związku ze zmieniającym się klimatem, nasilają się ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susza czy obfite deszcze. W ubiegłym roku na przełomie maja i czerwca na południu Polski w ciągu kilku dni spadło tyle deszczu, ile zwykle spada przez dwa miesiące. Ziemia nie może wchłonąć tak dużej ilości wody, która szybko spływa do rzek tworząc fale wezbraniowe. W takich przypadkach również w miastach pojawia się ryzyko wystąpienia tzw. powodzi błyskawicznej, ponieważ miejskie system kanalizacji nie są na tyle wydajne, by odprowadzić tak dużą ilość wody.

Bez wątpienia najważniejsze decyzje dotyczące ochrony przeciwpowodziowej należy podejmować przed zakupem lub rozpoczęciem budowy domu. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dana działka znajduje się na obszarze zagrożenia powodziowego. Można to zrobić bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat za pomocą udostępnionych w internecie Map Zagrożenia Powodziowego. O tym, jak radzić sobie z wysoką wodą można sprawdzić w poradniku na stronie castorama.pl (https://www.castorama.pl/jak-zabezpieczyc-dom-przed-powodzia-ins-99336.html). W tym poradniku ekspert skupia się na zdecydowanie mniejszym zagrożeniu, jakim są podtopienia.

Aby zmniejszyć straty spowodowane nagłym zalaniem, dom należy uszczelnić. Tę metodę stosuje się jednak tylko, gdy spodziewana głębokość wody po zalaniu nie przekroczy metra. Jeśli tak się stanie, uszczelnienie domu mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia ze względu na silny nacisk wody na konstrukcję ścian. W takim przypadku lepiej umożliwić wodzie swobodny przepływ przez budynek, ale podłogi i ściany należy zabezpieczyć wodoodpornymi materiałami. Dom można zabezpieczyć przed przedostaniem się do niego wody podnosząc progi, kładąc nieprzepuszczalną (np. ceramiczną) warstwę na murach od zewnątrz budynku i stosując na czas podtopień specjalne osłony na okna piwniczne i drzwi. Jeszcze na etapie budowy domu warto rozważyć podwyższenie jego wejścia. Nawet kilkanaście centymetrów może uratować parter przez wodą. Takie rozwiązanie sprawdzi się tylko wtedy, gdy piwnica i przejścia przyłączy będą uszczelnione. Warto też zadbać o izolację fundamentów i ścian fundamentowych.

Photo by Vidar Nordli-Mathisen on UnsplashPhoto by Vidar Nordli-Mathisen on Unsplash
Jedną z częstych przyczyn strat powodziowych są ścieki, które cofając się w sieci kanalizacyjne zalewają np. piwnice budynków. Można się przed tym uchronić stosując np. zasuwy burzowe. Kanalizacyjny zawór zwrotny jest montowany do rury i dzięki praktycznej dźwigni pozwala zamknąć dopływ. W sklepach Castorama dostępne są zasuwy burzowe wykonane z ABS, czyli trwałego i odpornego mechaniczne czynniki tworzywa sztucznego.

Niezależnie od zastosowanych zabezpieczeń, w obliczu niebezpieczeństwa warto przenieść na wyższe kondygnacje sprzęt elektroniczny, artykuły gospodarstwa domowego cenne przedmioty i ważne dokumenty. Ostatecznością jest zabezpieczenie budynku za pomocą worków z piaskiem. Aby takie rozwiązanie się sprawdziło, zaporę z worków należy układać we wcześniej wykopanym rowie.
REKLAMA:

Skąd jednak wiedzieć, czy spodziewać się zagrożenia? Aktualne prognozy pogody i zagrożenia meteorologiczne można znaleźć w bezpłatnym serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pogodynka.pl. Im szybciej dowiemy się o zbliżającym się zagrożeniu, tym lepiej uda nam się do niego przygotować.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Castorama
#czytelnia #ochrona #dom #woda #Ochrona - tematy pozostałe

Więcej tematów: