Rozmiar ma znaczenie. Trendy 2020 - wielkoformatowe płyty na nawierzchnię

Podziel się:
Nawierzchnie wykonane z płyt i kostki betonowej od lat bezsprzecznie królują w aranżacji przestrzeni wokół budynków. W 2020 roku ten trend się z pewnością nie zmieni. Szczególną popularnością cieszą się nawierzchnie wykonane z dużych płyt betonowych.

Fot. PolbrukFot. Polbruk
Trend ten jest widoczny zarówno w projektowaniu tarasów, ścieżek oraz podjazdów przy domach jednorodzinnych, jak i placów zlokalizowanych w centrach miast, przy biurowcach i centrach handlowych. Wielkoformatowe płyty utrzymane w odcieniach szarości, beżu, a czasem również kortenu, sprawiają, że otoczenie budynku nabiera nowoczesnego charakteru. Jednocześnie stanowią one odwołanie do tradycji, gdyż większość historycznych placów i założeń architektonicznych było zbudowanych właśnie z elementów o dużym formacie. Takie nawierzchnie znajdziemy na wielu reprezentacyjnych ulicach w centrach historycznych miast, a także w pobliżu wielowiekowych katedr, siedzib władz miejskich czy innych istotnych dla miasta budynków, na przykład na Piazza del Duomo w włoskiej Florencji czy placu św. Marka w Wenecji. Również dziś wielkoformatowe płyty stosuje się głównie w celu podkreślenia prestiżowego charakteru aranżacji. Zmienił się jedynie materiał, z którego są one wykonane. Kamień został zastąpiony płytami betonowymi.

Fot. PolbrukFot. Polbruk

W wielkomiejskim formacie…

Przegląd rozwiązań stosowanych we współczesnej architekturze wskazuje, że wielkoformatowe betonowe płyty są niezwykle popularne w nowoczesnych aranżacjach.

Są one zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, niemniej jednak w żaden sposób nie ustępują naturalnym surowcom pod względem estetyki. Płyty betonowe posiadają również bardzo dobre parametry techniczne. Prawidłowo ułożone mogą służyć przez długie lata - mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z Polbruk S.A.

Fot. PolbrukFot. Polbruk
Zwykle posiadają one geometryczny, prostokątny lub kwadratowy kształt i występują w odcieniach szarości, beżu czy kortenu. Stanowią tło dla najważniejszego elementu założenia, czyli budynku lub zespołu budynków. Nawierzchnie wykonane z wielkoformatowych płyt świetnie sprawdzają się na dużych powierzchniach. Ich atutem jest łatwy montaż. Z kolei gładka struktura oraz wykończenie bez fazy lub z mikrofazą sprawia, że nawierzchnia jest pozbawiona zbędnych nierówności. Spacer po niej jest przyjemnością.
REKLAMA:

Za stosowaniem wielkoformatowych płyt w architekturze miast przemawia także ich wysoka funkcjonalność. Zapewniają one dostępność przestrzeni dla wszystkich grup użytkowników, czyli dla rodziców z dziećmi, osób starszych, a także niepełnosprawnych. Doskonale pokazuje to aranżacja przestrzeni przed dworcem Warszawa Zachodnia, gdzie do budowy nawierzchni użyto płyt Polbruk Urbanika 60. Wpasowują się one świetnie w nowoczesny design dworca oraz sąsiadujących budynków biurowych z fasadami wykonanymi z wielkoformatowych tafli szkła. Płyta dobrze wkomponowuje się również w otoczenie budynków historycznych. Przykładem takiej realizacji jest rynek miejski w miejscowości Boguchwała. Z Urbaniki 60 ułożono tam nawierzchnię placu w sąsiedztwie zabytkowego budynku, w którym mieści się centrum kultury.

W nadchodzących latach wielkoformatowe płyty betonowe będą dalej modne w aranżacji przestrzeni miejskich. Z tego względu stale rozwijamy nasze portfolio o inspirujące produkty. Jednym z nich jest Polbruk Magna – mówi projektant Polbruk. Płyta ta została stworzona z myślą o wielkomiejskich pasażach i placach. Posiada wymiary 50x75 cm, 100x75 cm oraz szeroką paletę melanżowych barw – nerino (biało-szaro-czarny), korten (grafitowo-brązowo-pomarańczowy) oraz latte (biało-jasno piaskowy). Duży format to jednak nie tylko rozwiązanie dla nowoczesnych miast i metropolii.

Fot. PolbrukFot. Polbruk

…i w przydomowym ogrodzie

Popularność wielkoformatowych płyt betonowych wykracza poza przestrzenie publiczne i jest również doskonale widoczna w otoczeniu nowoprojektowanych budynków jednorodzinnych. Potwierdzają to wyniki wielu prestiżowych konkursów architektonicznych na projekty domów i ich otoczenia. Nowoczesne formy architektoniczne, które cechuje minimalizm, prostota, geometryczność a jednocześnie elegancja, świetnie korespondują z otoczeniem o takim samym charakterze. – Z tego właśnie powodu wielkoformatowe płyty betonowe są często wykorzystywane w projektach przydomowej przestrzeni – podkreśla Wojciech Średniawa. W zależności od zastosowania muszą one posiadać określone parametry techniczne. Ułożone z nich ciągi piesze czy pieszo-jezdne powinny stanowić spójną całość kompozycyjną z resztą ogrodu, tworząc jednocześnie kontrast do zielonej roślinności.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Polbruk
#czytelnia #ogrody #plyty #w ogrod #polbruk #kostka #w publiczne #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy

Więcej tematów: